DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„26- piętrowy domek na drzewie”, Andy Griffiths

W te wakacje pogoda nas nie rozpieszczała, w związku z tym umiliłam swój czas, czytając książki. Sięgnęłam po lekturę ,,26 piętrowy domek na drzewie”. Poleciła mi ją koleżanka, gdyż jest bardzo dobra na wakacyjne czytanie. Książka posiada mnóstwo zabawnych rysunków. Jest to literatura przygodowa. Opowiada ona o perypetiach dwóch chłopców – Andy’ego i Terry’ego, a także ich przyjaciółki Jill oraz złego kapitana piratów.

Autorem książki jest Andy Griffiths, a ilustracje wykonał Terry Denton. Co ciekawe, w lekturze zarówno autor jak i ilustrator są głównymi bohaterami. W opowieści Andy jest pisarzem, a Terry ilustratorem.

Akcja rozgrywa się w 26-piętrowym domku na drzewie (był 13- piętrowy, ale został rozbudowany). Książka jest podzielona na rozdziały, w każdym z nich opisana jest osobna przygoda. Dla mnie najciekawszym rozdziałem okazał się ten, w którym rekiny zjadły bokserki Terry’ego.

Tytułowy domek nie jest typowym mieszkaniem. Znajdują się w nim dziwne urządzenia i przedmioty np. komora antygrawitacyjna, tor wyścigowy, studio nagraniowe, mechaniczny byk, labirynt śmierci, lodziarnia z siedemdziesięcioma ośmioma smakami i wiele innych niesamowitych rzeczy.

Moim zdaniem mocną stroną książki jest poczucie humoru autora i trafione ilustracje. Lektura może zaciekawić nawet tych, którzy nie lubią czytać.

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie i polecam ją innym czytelnikom.

Natalia Bohatkiewicz, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Rozmowy z użyciem głowy czyli ,,Ekonomia dla dzieci’’, Anna Grabolińska

Z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę ,,Ekonomia dla dzieci’’ autorstwa Anny Grabolińskiej. Książka jest skierowana do czytelników w wieku 9-14 lat. Jest to lektura edukacyjna. Uczy dzieci we właściwy sposób dysponować pieniędzmi. Interesująco opisuje podstawowe znaczenia pojęć z zakresu marketingu, gospodarki oraz ekonomii.

Główną bohaterką książki jest dziewczynka o imieniu Lila, uczęszczająca do szkoły podstawowej. Jest osobą rezolutną i ciekawską, interesuje ją wszystko to, co związane jest z ekonomią. Akcja rozgrywa się w jednorodzinnym domku z pięknym ogrodem, położonym na obrzeżach wielkiego miasta.

Książka jest podzielona na rozdziały. W każdym z nich jest opisane i wyjaśnione jedno pojęcie z zakresu ekonomii, marketingu lub gospodarki. Najciekawszym rozdziałem dla mnie okazał się ten, w którym wyjaśnione było, jak powstały pieniądze.

Zaletą lektury jest to, że w prosty i interesujący sposób uczy dzieci oraz młodzież zasad ekonomii.

Uważam, że to książka, z której można się wiele nauczyć. Polecam ją wszystkim dzieciom i młodzieży. Jak się okazuje, podstawy ekonomii i marketingu przydają się nie tylko naszym rodzicom, ale i nam w codziennym życiu.

Natalia Bohatkiewicz, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Rozrywki Mikołajka”, Rene Gościnny i Jeana-Jacquesa Sempe

Za oknem szaro, buro i ponuro, więc zamiast bez przerwy siedzieć przed komputerem zachęcam Was do przeczytania książki "Rozrywki Mikołajka’’ autorstwa Rene Gościnny’ego i Jeana-Jacquesa Sempego. Jest to książka opowiadająca o życiu chłopca, mniej więcej w naszym wieku o imieniu Mikołaj, który wspólnie z kolegami przeżywa niezapomniane przygody.

Autor opowieści napisał kilka książek o perypetiach i śmiesznych przygodach Mikołajka. W tej lekturze opowiedziane są dwa przewodnie wątki. W pierwszej części tej książki Mikołajek wraz z kolegami i koleżanką postanawiają urządzić mecz piłki nożnej o wielki puchar. Niestety, mają kilka problemów np. nie mogli ustalić terminu spotkania i znaleźć sędziego. W drugiej części opowieści do domu bohatera książki przyjeżdża ważny gość w jego wieku. Mikołajek nie może się z nim dogadać. Jakby tego było mało, ich pani nauczycielka zadała im trudne wypracowanie, z którym chłopiec nie może sobie poradzić.

Zaletą książki jest poczucie humoru autora i to, że każda strona literatury zadziwia coraz bardziej. Lekturę polecam szczególnie tym, którzy nie lubią czytać, bo może to właśnie dzięki tej książce odkryją magię czytania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czy Mikołajek rozwiąże swoje problemy i jak zamierza to uczynić, zapraszam do przeczytania książki.

Natalia Bohatkiewicz, ZS 2 Piła, „Niecodziennik Szkolny”




,,Wypadek na wieży Eiffla’’ autorstwa Sir Steve Stevenson.

Głównymi bohaterami są zwariowany chłopiec o imieniu Larry i dziewczynka o imieniu Agata obdarzona niezwykłą pamięcią i intuicją.

W rozwiązywaniu zagadek towarzyszy im wierny kamerdyner oraz kot Watson. Akcja rozgrywa się we Francji. Bohaterowie jadą do Paryża i rozwiązują zagadkę morderstwa sławnej osoby. Do rozwiązania zagadki mieli tylko jedną wskazówkę.

Zaletą opowieści jest to, że opowiedziana jest w zabawny sposób. Choć muszę przyznać, że początek książki był dość nudy. Jednak kiedy przebrnęłam przez pierwszy rozdział, akcja zaczęła się rozkręcać, a ciekawe i dowcipne dialogi spowodowały, że wciągnęła mnie ta przygoda.

Lektura, jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 lat. Wielkość kroju pisma nie jest za duża i nie jest też za mała, jest w sam raz do swobodnego czytania.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Polecam ją wszystkim dzieciom, które lubią literaturę przygodową.

Natalia Bohatkiewicz, ZS 2 Piła, „Niecodziennik Szkolny”




Seria książek pt.: “Nela mała Reporterka”

Chciałabym przedstawić Nelę, bohaterkę moich ulubionych książek wydawnictwa National Geographic. Dziewczynka, która ma 12 lat, w swoich książkach opisuje ciekawe przygody, które przeżyła na różnych kontynentach.

Odwiedziła Afrykę, a w niej takie kraje jak: Etiopię, Zanzibar, Kenię, Tanzanię i Mauritus. Była w Azji, gdzie zwiedzała Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Birmę i Japonię, a także zwiedzała Amerykę Północną i Południową. Książka przedstawia kolorowe ilustracje i zdjęcia ukazujące życie w egzotycznych krajach. Jest także wiele opisów piękna przyrody i zwierząt żyjących w tych krajach. Nela opisuje, jak one tam żyją i gdzie je można spotkać.

Książki o Neli bardzo mnie zaciekawiły i bardzo mi się podobają. Jest dużo pięknych obrazków. Polecam wszystkim przeczytanie chociaż jednej części. Myślę, że każdy zechce sięgnąć po pozostałe książki o małej Reporterce.

Natalia Szymańska, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Shenonny Hale ,,Księga Legend’’

W ostatnich dniach przeczytałam powieść amerykańskiej pisarki Shenonny Hale ,,Księga Legend’’.

W tej opowieści występują dwie główne bohaterki Apple White i Raven Qeen. Apple jest córką królewny Śnieżki i odziedziczyła po mamie białą cerę. Dziewczyna bardzo by chciała, aby jej życie było lustrzanym odbiciem przygód jej matki. Marzy o tym, by zostać otrutą i żeby książę ją uratował. Raven jest córką złej królowej, nie chce być jak jej mama, choć odziedziczyła po niej zdolności uprawiania czarnej magii. Postanawia sprzeciwić się przeznaczeniu oraz nie podpisuje księgi. Czy takie rozwiązanie zniweczy baśniowe przygody? Czy uda się dziewczynom spełnić swoje marzenia?

Bardzo zachęcam do przeczytania książki, ponieważ ,,Koniec jest zaledwie początkiem”, a powieść niezwykle zaskakująca.

Roksana Wawrzonkowska, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




"Dotyk Julii" Teherah Mafi

Co by było, gdybyś nie mógł nikogo dotknąć, bo twoja skóra może go zabić?

Z takim problemem musi się mierzyć siedemnastoletnia Julia, bohaterka książki ,,Dotyk Julii" autorstwa Tahereh Mafi. Dziewczyna jest odtrącana nawet przez własnych rodziców. Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Od najmłodszych lat była zatrzymywana i przetrzymywana w ośrodkach dla młodocianych przestępców, wreszcie trafia do szpitala psychiatrycznego. Jednak przetrzymywana tam przez rok nie traci swojego człowieczeństwa. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Jednak dziewczyna, nie chce takiego życia, nie chce nikogo krzywdzić, chce żyć normalnie, z  dala od tego okrutnego świata.  Julia  po raz pierwszy w życiu się buntuje, odnajduje w sobie siłę, aby uciec z sektora 45, uciec od bezlitosnego Warnera . Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha, Adam Kent. Żołnierza, który też ma dość takiego świata i który może jej dotknąć. Okazuje się, że nie tylko on może jej dotknąć, kiedy ucieka, dowiaduje się, że przywódca sektora 45 również wytrzymuje dotyk jej skóry. Czy to jest przypadek? Nie to początek, niezwykłej przygody, w którą zostaje wplątana całą trójka: Julia, Adam i Warner.

Uważam, że jest to świetna książka, która przenosi w niezwykły świat nastoletniej Julii, wciąga już od pierwszej strony  i nie puszcza aż do końca.

Maria Suchcicka



„Nowe przygody Mikołajka”

Chciałabym zainteresować wszystkich czytelników fajną i ciekawą książką pt. „Nowe przygody Mikołajka” autorstwa Rene Goscinnego i Jean-Jacques Sempé. Dzięki tej wyjątkowej książce oderwiemy się od zabieganej rzeczywistości i powrócimy do zapomnianych marzeń i beztroskiej zabawy. A wszystko to stało się możliwe dzięki córce Rene Goscinnego. Znalazła ona w starym biurku ojca spory stosik kartek z niepublikowanymi wcześniej opowiadaniami. Zadecydowała wtedy o wydaniu w 2005 roku nowej obszernej książki, pełnej niesamowitych historii grupki przyjaciół. Książka składa się z 80 różnych historyjek podzielonych na dziesięć rozdziałów. Każde opowiadanie przyozdobione jest masą ciekawych i pobudzających wyobraźnię rysunków, których autorem jest Jean-Jacques Sempé - bliski przyjaciel Goscinnego. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie w prostym zrozumiałym języku, dzięki czemu świetnie się ją czyta i nadaje się dla dzieci w każdym wieku. W każdej historyjce, głównym bohaterem jest tytułowy Mikołajek, który jako narrator przedstawia otaczający go świat w specyficzny dla niego sposób; bo Mikołajek to nie aniołek. Niekiedy potrafił dopiąć swego szukając pomocy w podstępie i szantażu. Jednak zawsze jest to wszystko przedstawione w wyjątkowo sympatyczny i moralizatorski sposób. Tytułowy bohater Mikołajek wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wiele ciekawych przygód, kończących się zawsze jakąś zabawną sytuacją. W gronie przyjaciół Mikołajka zawsze jest wesoło. Zaliczają się do nich Alcest, który ciągle je, Gotfryd dzielący się z kolegami swoimi zabawkami i Euzebiusz, który lubi się bić tylko z przyjaciółmi, bo jest nieśmiały. Wszystkie historyjki w książce połączone są ze sobą tymi samymi bohaterami oraz miejscem akcji. „Nowe przygody Mikołajka" wciągają w taki sposób, że nie zamkniesz książki, aż nie przeczytasz ostatniej strony. Zdarzyć się też może, że będziecie wracać do tej pozycji wiele razy, gdyż potężna dawka humoru i uśmiech jest tu gwarantowany!. Polecam serdecznie przygody Mikołajka tak samo małym jak i dużym czytelnikom, którzy czasem chcą się oderwać od szarej rzeczywistości i po prostu się pobawić!

Alicja Tokarczyk kl. VIa 

Gazetka "Kurier Jedynki" 

SP nr 1 w Leszczynach




„To ja Lucy. Zwariowany świat mody” Kelly McKain

Chciałabym polecić ostatnio przeczytaną przeze mnie książkę pod tytułem „To ja Lucy. Zwariowany świat mody” autorstwa Kelly McKain. Opowiada ona o przygodach Lucy, która interesuje się modą i jej przyjaciółek, Tildy i Juli. Dziewczyny organizują w szkole charytatywny pokaz mody, z którego cały dochód chcą przeznaczyć na organizację pomagającą biednym dzieciom. Jednak coś nie idzie po ich myśli, ponieważ ktoś cały czas zrywa plakaty informujące o pokazie. Na dodatek Lucy zakochała się w pewnym chłopaku na zabój i to również pokrzyżuje jej plany. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kto był sprawcą wszystkich kłopotów nastolatek, to serdecznie zapraszam do biblioteki.

Lektura wzbudziła mój zachwyt, ponieważ główna bohaterka w przyszłości chce zostać sławną projektantką mody, dokładnie tak jak ja. Dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się więcej na temat projektowania i szycia ubrań oraz makijażu, dlatego bardzo mi się podobała i z chęcią przeczytałabym ją raz jeszcze.

Natalia Kuśmierczyk

PSP nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku

Gazetka „Czytaczek”




„Opowieści z Narnii”, C.S.Lewis

Autorem książki pt. „Opowieści z Narnii” jest C.S.Lewis. Autor opracował i wydał siedem tomów tej słynnej dziś sagi.

Najbardziej zainteresowała mnie pierwsza część pt. „Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa”, której dominującym wątkiem jest walka dobra ze złem. Czwórka rodzeństwa Pavensie toczy walkę z Białą Czarownicą i siłami zła, którymi dowodzi.

Aslan – prawowity król Narnii, oddaje swe życie za jednego z braci, Edmunda. Zostaje okrutnie zabity na Kamiennym Stole przez Białą Czarownicę, która pragnie znów zapanować nad Narnią.

W międzyczasie czwórka rodzeństwa gromadzi wojska przeciw okrutnej czarownicy. Dochodzi do starcia, podczas którego ważą się losy Narnii. Na Kamiennym Stole odradza się Aslan, syn wielkiego władcy zza morza. Ożywia skamieniałych władców Narnii swoim oddechem. Wszyscy ruszają na pomoc walczącym z siłami zła. Zapraszam do lektury, aby poznać przygody rodzeństwa i finał historii.

Moim zdaniem śmierć Aslana była bardzo okrutna. Autor mógł przedstawić to w mniej drastyczny sposób, a różne inne sytuacje mogły być opisane krócej. Jednak mimo to uważam, że książka jest godna polecenia i przeczytania.

Martyna Paciorek (kl. IV)
Redakcja gazetki WRÓBELEK