DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"Po drugiej stronie kartki" - Jodi Picoult, Samantha van Leer

Jodi Picoult wraz z córką po raz drugi tworzą coś wspaniałego. Książka wciąga i nie nudzi, w sam raz na zimowy wieczór.

"Po drugiej stronie kartki" autorstwa Jodi Picoult i Samanthy van Leer jest kontynuacją "Z innej bajki". Opowiada ona o historii Delilah i Oliviera już po tym, jak udaje mu się wydostać z książki. Chociaż mogłoby się wydawać, że wszystko będzie w porządku, ktoś napisał dla nich inny scenariusz. Książę trzymany w innym wymiarze, nie zachowuje się jak typowy nastolatek. Po pewnym czasie wspólnego życia w sielance, pojawiają się problemy. Olivier staje się coraz bardziej popularny, ma mniej czasu dla Deliah, co miało się zmienić.

Książce, z której uciekł, nie podobają się zmiany i próbuje wrócić do pierwotnego stanu.

Książka została podzielona na dwie części. Zdecydowanie podoba mi się ta pierwsza, ponieważ w drugiej nie raz uroniłam łzę. Na pozór lekka i niewymagająca książka, skrywa w sobie ciężkie tematy. Zostaje tu poruszony temat śmierci, która jest tematem tabu, rozstania i marzeń, które nie zawsze uszczęśliwią nas samych, lecz wielu innych. Dla głównych bohaterów przez długi czas nie liczy się nic prócz nich samych. Później jednak decydują się na krok, dzięki któremu wszyscy są zadowoleni, tylko nie oni. Napisana prostym językiem, jest skarbnicą cytatów.

Książka podobała mi się i warto było poświęcić na nią chwilę czasu. Jednym aspektem, do którego mam zastrzeżenia, było pomieszanie rzeczywistości. Z jednej strony mieliśmy księcia Oliviera, który był oderwany od świata współczesnego i nie wiedział co to jest SMS, a z drugiej kapitana Kraba (dentystę), który wie wszystko o najnowszej technice borowania czy aparatach ortodontycznych. Pomimo tego książka ma wiele innych zalet, o których warto przekonać się samemu.

Roksana Śniegocka 

Szkolna gazeta "Gimnazjak" 

Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera w Dębnie




„Bery, gangster i góra kłopotów” autor: Małgorzata Strękowska-Zaręba

Wydawnictwo: „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2015

Niedawno przeczytałem interesującą i zabawną książkę „Bery, gangster i góra kłopotów”. Autorką tej opowieści jest Małgorzata Strękowska-Zaręba. Książka została wyróżniona w kategorii literatura w konkursie książka roku 2006. Była również nominowana do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.

Książka opowiada o ważnych problemach młodych chłopców. Między innymi o sile ich przyjaźni oraz o kłopotach w szkole, z którymi na co dzień się borykają. Kuba i Wojtek to kumple. Są ciekawi życia i szukają sensacji na swoim podwórku. Pewnego dnia spotykają na swojej drodze gangstera w czarnej, skórzanej kurtce i z łańcuchem na szyi. Za wszelką cenę chcą mu udowodnić, że jest zły i przyłapać na przestępstwie. W szkole chłopcy podpadają nauczycielom i kolegom, a w domu – rodzicom i sąsiadom.

Zachęcam do przeczytania książki „Bery, gangster i góra kłopotów”. To książka, która uczy tolerancji i zrozumienia. Można z niej wysunąć wiele interesujących wniosków np. żeby nie oceniać innych ludzi po wyglądzie. Książka buduje poczucie własnej wartości. Opowieść czyta się z ogromną przyjemnością, a na dodatek jest wzbogacona zabawnymi ilustracjami.

Adrian Pastewski, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Reks, szczeniak z wakacji”, Holly Webb

Ostatnio zainteresowała mnie książka z serii "Zaopiekuj się mną". Opowieść ta opowiada o dziewczynce Dorotce i jej rodzinie, która pojechała na wakacje pod namiot. Czekała tam na nią miła niespodzianka, ponieważ suczka z kempingu się oszczeniła, a Dorotka mogła pomagać w opiece nad szczeniętami.

Dziewczynka zakochuje się w jednym z psiaków, któremu nadaje imię Reks. Codziennie go odwiedzała i stają się nierozłączni. Gdy wyjazd dobiegł końca, dziewczynka nie może znieść myśli o rozstaniu ze szczeniakiem.

Czy istnieje jakiś sposób, aby przekonać rodziców, by mogła zabrać pieska do domu?

Zachęcam do przeczytania śmiesznej i ciekawej opowieści, a dowiecie się, jaki koniec spotkał Reksa.

Agata Krauz, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




"Charlie i fabryka czekolady", Roald Dahl

Powieść "Charlie i fabryka czekolady" napisana przez Rolanda Dahla to opowieść o chłopcu imieniem Charli, który mieszka niedaleko fabryki czekolady. Charlie pochodzi z bardzo biednej rodziny. Tylko w swoje urodziny dostaje jedna tabliczkę czekolady Wonki. Tata Charliego codziennie ciężko pracuje w fabryce pasty do zębów, aby utrzymać całą swoją rodzinę, która mieszka w rozpadającym się starym domku. Pewnego dnia właściciel fabryki czekolady pan Willy Wonka, ukrył w czekoladach pięć złotych talonów, dzięki którym pięcioro dzieci może zobaczyć jego fabrykę. Nasz bohater bardzo pragnął zdobyć ten talon. Szczęśliwcy posiadających złote talony mogło zabrać ze sobą osobę dorosłą. Jeśli chcecie wiedzieć, co działo się później, jakie przygody i niespodzianki czekały na Charliego, zachęcam do przeczytania książki.

Powieść jest bardzo ciekawa i szybko wciąga swojego czytelnika. Bardzo interesujący jest także film w reżyserii Tima Burtona, w którym postać Wonki gra Johnny Deep. Chociaż książka i film nieco różnią się od siebie, mają ten sam morał. Rodzina i miłość są najważniejsze. Dodatkowo powieść jest okraszona ciekawymi ilustracjami wykonanymi przez Quentina Blake’a. Z przyjemnością polecam przeczytanie lektury i obejrzenie filmu, koniecznie w takiej kolejności.

Antonina Gąsior, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Charlie i fabryka czekolady”, Roald Dahl

Kilka lat temu oglądałem film "Charlie i fabryka czekolady" i bardzo mi się spodobał. Na początku 5 klasy pani od języka polskiego ogłosiła, że to będzie moja lektura. Bardzo się ucieszyłem, więc jeszcze tego samego dnia wypożyczyłem książkę w bibliotece szkolnej i z przyjemnością zacząłem ją czytać.

Powieść opowiada o Charliem, który jest zwykłym chłopcem w moim wieku, lecz pochodzi z bardzo biednej rodziny. Mieszkają w rozpadającym się domu i nie stać ich nawet na jego ogrzanie zimą. Bohater uwielbia jeść czekoladę, ale otrzymuję ją tylko raz w roku jako prezent urodzinowy. Niedaleko jego domu stoi największa na świecie fabryka czekolady dziwnego, ale o dobrym sercu człowieka pana Willy’ego Wonki. Trudno sobie wyobrazić jakie cierpienia musiał przeżywać chłopiec w drodze do szkoły i z powrotem, wdychając zapach swojego ulubionego przysmaku. Pewnego zimowego dnia, cały świat obiegła wiadomość, że pan Wonka w swoich czekoladach umieścił 5 Złotych Talonów, które były jednocześnie zaproszeniem do zwiedzenia najpiękniejszego, czekoladowego królestwa na świecie - fabryki pana Willy’ego. Charlie miał nadzieję, że właśnie do niego los się uśmiechnie i w swojej urodzinowej czekoladzie odnajdzie Złoty Bilet. Niestety, tak się nie stało. W wyjątkowo mroźny dzień, gdy bohater powieści wracał ze szkoły, znalazł na ziemi banknot. Chłopiec był tak głodny, że pobiegł do sklepu i kupił czekoladę, a w niej znajdował się Złoty Talon. Pobiegł jak najszybciej do domu pochwalić się swoim szczęściem. Całą rodzinę ogarnęła radość jak nigdy dotąd. Następnego dnia Charlie i jego dziadek Joe byli już pod fabryką i z czworgiem innych dzieci (Verucą Salt - dziewczynką rozpieszczoną przez rodziców, Mike'm Teavee - chłopakiem uzależnionym od telewizji, Augustusem Gloopem - chłopcem, który ciągle coś je, Violet Beugarde - dziewczynką, która bez przerwy żuła gumę) i z niecierpliwością czekali na jej właściciela. Pan Wonka oprowadził ich po największej fabryce na świecie. Zaprowadził ich do różnych hal, a w każdej mogli oglądać i próbować różnorodne smakołyki. Z całej piątki szczęśliwców tylko nasz bohater był chłopcem o czystym i dobrym sercu, reszta to rozpieszczone i zapatrzone w siebie dzieci.

Brak posłuszeństwa i nieszczerość wobec innych, spowodowało skrócenie czasu zwiedzania fabryki dla czwórki dzieci, i dlatego na Charliego za całą dobroć, którą nosił w sobie, pomimo tak trudnego dzieciństwa, czekała wspaniała nagroda. Pan Wonka uczynił go swoim następcą.

Powieść jest tak ciekawa i wciągająca, że zaciekawi każde dziecko w moim wieku, lecz najważniejszy jest morał, który należy wyciągnąć. Nie pieniądze są najważniejsze w życiu. Ważne jest to, że nie warto się wywyższać i uważać za lepszego od innych, a dobro, miłość i szacunek wróci do nasz z nawiązką.

Cyprian Ratajewski, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa”, Clive Staples Lewis

Baśń „Opowieści na Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa” była moją ulubioną lekturą szkolną. Ta lektura opowiadała o rodzeństwie, które żyło w czasach drugiej wojny światowej. Dzieci musiały wyjechać z miasta na wieś. Łucja, która wyjechała ze swoją siostrą Zuzanną oraz braćmi Edmundem i Piotrem, znalazła dziwną, starą szafę, która przenosiła do innego wymiaru. W fantastycznym świecie wraz ze swoim rodzeństwem musiała pokonać złą królową i uratować krainę przed wieczną zimą.

Autor książki to Clive Staples Lewis, który był angielskim pisarzem. Stworzył swój własny świat z geografią, mitologią i specjalnymi bohaterami. Jest autorem 7 tomów „Opowieści z Narnii”, w tym powieść „Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Siostrzeniec czarodzieja”.

Bardzo lubię tę książkę, ponieważ opowiada o fantastycznym sposobie przenoszenia się do świata wyobraźni. Mam chęć przeczytać tę opowieść jeszcze raz. Polecam ją każdemu, kto lubi pofantazjować.

Filip Radeberg- Skorzysko, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa”, Clive Staples Lewis

Baśń „Opowieści na Narnii – Lew, Czarownica i stara szafa” była moją ulubioną lekturą szkolną. Ta lektura opowiadała o rodzeństwie, które żyło w czasach drugiej wojny światowej. Dzieci musiały wyjechać z miasta na wieś. Łucja, która wyjechała ze swoją siostrą Zuzanną oraz braćmi Edmundem i Piotrem, znalazła dziwną, starą szafę, która przenosiła do innego wymiaru. W fantastycznym świecie wraz ze swoim rodzeństwem musiała pokonać złą królową i uratować krainę przed wieczną zimą.

Autor książki to Clive Staples Lewis, który był angielskim pisarzem. Stworzył swój własny świat z geografią, mitologią i specjalnymi bohaterami. Jest autorem 7 tomów „Opowieści z Narnii”, w tym powieść „Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Siostrzeniec czarodzieja”.

Bardzo lubię tę książkę, ponieważ opowiada o fantastycznym sposobie przenoszenia się do świata wyobraźni. Mam chęć przeczytać tę opowieść jeszcze raz. Polecam ją każdemu, kto lubi pofantazjować.

Filip Radeberg- Skorzysko, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Charlie i fabryka czekolady”, Roald Dahl

Baśń "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla opowiada o chłopcu, który nazywa się Charlie Bucket i pochodzi z bardzo biednej rodziny. Bohater uwielbia czekoladę, lecz dostaje tylko jedną małą tabliczkę przysmaku raz w roku - na swoje urodziny. Pewnego dnia znajduje w czekoladce kupon, który pozwala na zwiedzenie wielkiej fabryki czekolady. Fabryka ta należy do tajemniczego Willy’ego Wonki, który jest dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, które są niegrzeczne i rozpieszczone, tylko Charlie jest grzeczny i posłuszny. I jako jedyny nie próbuje niczego zjeść, chociaż jest głodny. Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Dlatego zorganizował wycieczkę po fabryce i wybrał na swojego następcę Charliego.

Książka mówi o tym, że nie warto się wywyższać i uważać za lepszego niż inni. Pokazuje, że osobom skromnym udaje się spełnić swoje marzenia i znaleźć szczęście.

Lektura ”Charlie i fabryka czekolady” przenosi nas w inny świat. To książka dla dzieci, ale również dla dorosłych. Wszyscy, którzy ją przeczytają, przeżyją niezapomnianą przygodę. Zrozumieją, że ludzie skromni, są bardzo wartościowi oraz że to miłość jest w życiu człowieka najważniejsza i to dzięki niej, tak jak w rodzinie Bucketów, można przetrwać najtrudniejsze czasy.

Według mnie „Charlie i fabryka czekolady” to książka z przesłaniem, która mówi, że rodzina stanowi siłę, a miłość wzmacnia.

Kacper Nalepa, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny




„Charlie i fabryka czekolady”, Roald Dahl

Czy słyszeliście o biednym chłopcu, który wygrał fantastyczną nagrodę? Jeśli nie, to koniecznie sięgnijcie po powieść Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”.

Pewnego dnia we wszystkich gazetach pojawiło się ogłoszenie o 5 złotych talonach, które znajdują się w czekoladach pana Willy’ego Wonki, założyciela cudownej fabryki czekolady. Nasz mały bohater – Charlie- tylko raz na rok dostawał ulubiona czekoladę, więc nie spodziewał się, że wygra talon. W gronie szczęśliwców znaleźli się także Augustus Gloop- wielbiciel słodyczy, Veruca Salt – bogata, wybredna panienka, Violet Beanregarde – mistrzyni w żuciu gumy i Mike Teavee – maniak gier, telewizji i zabawkowych pistoletów. Wyznaczonego dnia wszyscy zjawili się pod fabryką i spotkały ich w niej rzeczy niesamowite! Co było dalej? Sami musicie przeczytać!

Moim zdaniem powieść jest ciekawa, wciągająca i po prostu świetna! Najistotniejszy jest wątek historii życia Charlie’go, ponieważ nie zawsze wygrywa ten, kto jest bogaty i najlepszy, lecz ten, kto może poszczycić się uczciwością i dobrocią. Baśń Roalda Dahla zabiera czytelnika do innego, niezwykłego świata pełnego czekoladowych przysmaków, niezwykłych wynalazków i niesamowitych pomocników pana Wonki. Ten pełen przygód i zaskakujących zdarzeń czekoladowy wymiar niesie ze sobą także kilka ważnych nauczek dla wszystkich, którzy ignorują polecenia dorosłych i są niegrzeczni. Z całego serca polecam tę książkę ze względu na jej baśniowy i fantastyczny charakter.

Magdalena Sierhart, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




"Charlie i fabryka czekolady", Roald Dahl

Z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę ,,Charlie i fabryka czekolady”, tym bardziej, że kilka miesięcy temu oglądałam film pod tym samym tytułem. Okazało się, że książka jest moją tegoroczną lekturą. Jest to literatura przygodowa.

Książkę napisał Roald Dahl. Zastanawia was pewnie czemu ją napisał? Co ciekawe, gdy był małym chłopcem brał udział w degustowaniu nowych smaków czekolad. Zawsze marzył, by mieć swoją wielką fabrykę czekolady. Niestety, jej nie miał, lecz napisał książkę, w której pewien pan miał ogromną fabrykę słodyczy, a przede wszystkim czekolady. Może autor pisał o takiej fabryce, o której marzył w dzieciństwie?

Głównym bohaterem powieści jest Charlie Bucket i pan Willy Wonka. Charlie to ubogi i bardzo grzeczny chłopiec, mieszkający w małym rujnującym się domku z dużą rodziną, której na nic nie stać. Willy Wonka to zwariowany właściciel najcudowniejszej fabryki na świecie. Jest to fabryka czekolady, w której rozgrywają się wydarzenia.

Wonka ogłosił konkurs, w którym pięcioro szczęśliwców mogło zwiedzić jego czekoladownię, a dla jednego z nich przewidział nagrodę specjalną. Dla Charliego fabryka zawsze była magicznym, nieodkrytym miejscem. Wygranie konkursu spełniłoby jego marzenie.

W wymarzonej krainie na zwycięzców czekało wiele przecudnych niespodzianek i wynalazków.

Mocną stroną książki okazała się bujna wyobraźnia i fantazja autora. Lektura zaciekawi nie tylko tych, którzy lubią czytać, ale również tych, którzy z niechęcią podchodzą do czytania, ponieważ jest opowiedziana w sposób zabawny i wciągający.

Jeśli jesteście ciekawi, czy Charli spełnił swoje marzenie i jaka nagroda specjalna czekała na zwycięzcę, zachęcam do przeczytania książki.

Lektura zrobiła na mnie ogromne wrażenie i polecam ją wszystkim czytelnikom. Po przeczytaniu książki, obejrzyjcie film i porównajcie go z książką. W filmie w rolę Wonki wcielił się Johnny Deep, aktor, którego widzieliście pewnie w „Piratach z Karaibów”.

Natalia Bohatkiewicz, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny