DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





RECENZJA KSIĄŻKI „CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY”

Książka „Charlie i fabryka czekolady” opowiada o chłopcu wywodzącym się z biednej rodziny. Pewnego dnia rodzina Charliego dowiedziała się o tym, że sławny producent czekolady pan Willy Wonka do pięciu swoich czekolad dodał złote talony, dzięki którym pięcioro dzieci ze swoją rodziną, będą mogli zwiedzić fabrykę.

Charlie dostał czekoladę na swoje urodziny z nadzieją, iż otrzyma złoty talon, ale niestety nie udało mu się. Niedługo otrzymał pieniądze od swojego dziadka na nową czekoladę. Udało mu się zdobyć talon. Następnego dnia poszli odwiedzić fabrykę. Podczas spaceru po fabryce działo się dużo przygód wywołanych przez gości, poza Charliem, dzięki którym coś im się stało. Pan Wonka wyróżnił chłopca i oddał w jego ręce całą fabrykę.

Lektura bardzo mi się podobała. Nie była nudna i opowiadała w bardzo ciekawy sposób o roli rodziny.

Filip Radeberg-Skorzysko, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




"Chłopcy z Placu Broni"

W Budapeszcie, na jednym z placów przeznaczonych pod zabudowę swoje ulubione miejsce zabaw ma grupa chłopców. Nazwali siebie Chłopcami z Placu Broni. Przewodzi im Janosz Boka. Rywalizuje z nimi inna grupa chłopców - Czerwonoskórzy. Okazuje się, że trzeba będzie stoczyć bitwę o ukochany plac. Zarówno w tej bitwie jak i przed nią odznacza się zwłaszcza jeden z Chłopców w Placu Broni - Ernest Nemeczek. Najpierw wyprawia się do Ogrodu Botanicznego, gdzie Czerwonoskórzy mają swoją siedzibę i dowiaduje się, że należący do ich grupy Gereb, zdradził. Zostaje za to skąpany w stawie i ciężko choruje. Mimo to w dzień bitwy pojawia się na Placu, by go bronić. Nemeczek to mały bohater, który w finale powieści umiera.

Według mnie ta lektura jest bardzo ciekawa, ze względu na przygody bohaterów, którzy dzięki swojej bujnej wyobraźni potrafią urządzać wspaniałe zabawy. Najbardziej jednak urzekła mnie postawa Nemeczka i smutne zakończenie powieści.

Oskar Zimmermann, ZS 2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Recenzja lektury ,,Dynastia Miziołków", Joanna Olech

Niedawno na lekcjach języka polskiego omawialiśmy lekturę „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Tak byłem zachwycony przygodami dwunastoletniego Mizołka, że postanowiłem zrecenzować właśnie tę książkę.

Powieść została napisana w formie pamiętnika. Główny bohater opisuje rok swojego życia, a dzięki temu poznajemy jego rodzinę Mamiszona, Papiszona, Kaszydło i małego potwora. Książka ukazuje codzienne życie wśród młodszych i starszych, w domu, w szkole i na podwórku.

Rozdziały są bardzo krótkie i szybko się je czyta. Autorka użyła słów z uczniowskiej gwary. Bardzo polecam tę książkę, dla tych którzy mają zły dzień. Gdy ją przeczytacie, na pewno poprawi wam się humor.

Mateusz Fabijański, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny




C.S LEWIS

OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

Książka ta została zadedykowana Lucy Barfield- chrześniaczce autora. Właśnie ten fakt, wpłynął na moje zainteresowanie tą powieścią. Pomyślałem, że książka napisana dla nastolatki może być ciekawa. Pomyślałam, że warto było by ją przeczytać. Nie żałowałem.

Opowiada ona o losach rodzeństwa: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy podczas nalotów na Londyn w czasie II wojny światowej przebywają na wsi w domu pewnego profesora. Bawią się w chowanego i Łucja chowając się do szafy, odkrywa pewną krainę- Narnię. Tam spotyka Fauna. Następnie do krainy opanowanej przez Białą Czarownicę trafia reszta rodzeństwa. Edmund zostaje złapany przez Królową. Reszta rodzeństwa musi uwolnić brata. Spotykają lwa- Aslana, który pomaga im odnaleźć brata i przywrócić pozostałe pory roku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy rodzeństwo uwolniło Edmunda? Czy dzieci uratowały Narnię? Co się stało potem? Przeczytajcie książkę!

SERDECZNIE POLECAM!

Michał Gronowski Kl. 5e, ZS2 Piła, Niecodziennik Szkolny.



Recenzja ,,Chłopcy z Placu Broni"

Na lekcji języka polskiego omawialiśmy lekturę pt.,,Chłopcy z Placu Broni", która została napisana przez Ferenca Molnara, a jej akcja rozgrywa się w Budapeszcie.

Autor opisuje historię dwóch grup chłopców , którzy chcą walczyć o miejsce do zabawy. Bohaterowie tej książki bardzo poważnie traktują walkę o plac , ich zabawy coraz bardziej przypominają wojnę. Niepozorny Nemeczek , traktowany przez kolegów z politowaniem , poświęcą się dla nich , walczy mimo miał wysoką gorączkę i przyczynia się do zwycięstwa nad Czerwonoskórymi. Chory Nemeczek umiera , a jego koledzy zrozumieli , jak bardzo był odważny i szlachetny.

Książkę czytałem z przyjemnością , autor stworzył niesamowitą opowieść o patriotyzmie, przyjaźni i poświęceniu. Polecam przeczytanie tej książki.

Michał Gronowski, Zs2 Piła, Niecodziennik Szkolny




Książka pt. „Nasza Europa- ABC Unii Europejskiej” autorstwa Teresy Duralskiej- Macheta to w zasadzie album o najważniejszych faktach o instytucji jaką jest Unia Europejska.

Album zawiera wiele ciekawych i interesujących obrazków. Na początku w krótkich słowach jest o legendzie na temat powstania europejskiego kontynentu , o jego pradawnych dziejach o początku Unii i w ogóle skąd się wziął pomysł na nią. Dowiedziałam się, że są trzy filary Unii i dlaczego jest ona potrzebna. Jest opisane też ciekawie o ojcach sojuszu, o patronach Europy i o jej symbolach.

Kolejna część jest najbardziej interesująca. Po kolei, za alfabetem opisany jest każdy kraj Unii. Jest to jednak zrobione zdecydowanie inaczej niż w wielu książkach, które mam. Jest o każdym kraju ogólnie, czyli wielkość, położenie, ale oprócz tego opisanych jest wiele ciekawostek . Między innymi: tradycyjne dania narodowe, przy Belgii, że jest krajem Smerfów, przy Czechach, że Rumajsa, przy Danii, że klocków Lego a przy Holandii, że krajem tulipanów. Jeśli w danym kraju żyła jakaś znana na cały świat osoba, to jest to też opisane np. przy Francji jest przybliżona sylwetka Napoleona, przy Słowacji Janosika, a przy Szwecji rudowłosej Pippi.

Uważam, że książka jest skierowana raczej do dzieci, ale wiem, że zaciekawi niejednego dorosłego.

Katarzyna Blicharczyk



Książka biograficzna na temat boysbandu One Direction autorstwa Marii Cohen zdecydowanie nie nadaje się do sprzedaży oraz uznania iż fakty w niej zawarte nie są w stu procentach prawdziwe. Jej cena zdecydowanie przekracza wartość. Zespół nie potwierdził oficjalnie tego co jest w niej zawarte. Z mojej strony książka nie jest godna polecenia. Z pewnością biografie napisane przez samych członków One Direction są dużo dużo lepsze. Mamy pewność że zawarte w niej sentencje są prawdziwe . 

Aleksandra Danek gazetka "Lider"




Książka autorstwa Jilliane Hoffman, pt. "Odwet" to historia tylko dla ludzi o silnych nerwach. Opowiada ona historie cenionej prokurator, która prowadzi sprawy kryminalne. Pewnego dnia na sali sądowej spotyka prześladowce sprzed kilku lat. Moim zdaniem te książka jest najlepszym kryminalem jaki czytałam do tej pory. Jeżeli ktoś lubi tego typu historie serdecznie polecam jej przeczytanie ! 

Aleksandra Danek gazetka "Lider"




„Witaj Karolciu” to dalsza część przygód tytułowej Karolci i jej przyjaciela Piotra. Książkę napisała Maria Kruger.

Akcja książki dzieje się, jak w pierwszej części , w okresie wakacji, chyba rok po przygodach z błękitnym koralikiem. W pewien deszczowy dzień, Karolcia znajduje na klatce schodowej niebieską kredkę. Z uwagi na to, że w tamtych czasach to była dla dziecka bardzo cenna rzecz, najpierw szuka właściciela, a gdy go nie znajduje, zostawia tą kredkę dla siebie. Przypadkiem nią malując, dostrzega, że wszystko co maluje, po chwili wyskakuje z kartki i staje się prawdziwe, tyle, że niebieskie. I tak nagle pojawia się niebieski kot, niebieskie drzewo, czy niebieski krokodyl. Karolcia i Piotr przeżywają wiele przygód, udaje się im, dzięki kredce sprawić wielu osobom przyjemność. Na koniec, gdy kredka już się wypisuje to jest im smutno, ale i tak cieszą się, że dane im było przeżyć takie cudowne chwile.

Książka jest ciekawa i skierowana raczej do dzieci. Wydarzenia, które są w niej opisane są niemożliwe do realizacji w normalnym życiu, ale tak są wesoło i fajnie opisane, że nawet dorosły ją przeczyta, ale potraktuje z przymrużeniem oka.

Katarzyna Blicharczyk



„Historia Polski 1945-2010” to książka autorstwa Roberta Jaworskiego. Wydana została w roku 2011 przez wydawnictwo Dragon.

Książkę najpierw przejrzałam, a potem przeczytałam przez szkolnym konkursem wiedzy o Polsce. Przedstawione są w niej chronologicznie najważniejsze wydarzenia w dziejach powojennej Polski. Najpierw opisane są

trudne czasy po wojnie, gdy Polska była zrujnowana, a potem Polacy latami ją odbudowywali. Następnie opisane są trudy, jakie znosili nasi rodacy w latach 60 i 70. Później dokładnie przedstawiona jest osoba Lecha Wałęsy i jego dokonania dla naszego kraju. W dalszej części jest opis przewrotu z 1989 roku i późniejsze lata już w demokratycznej Polsce. Jest wiele ciekawych zdjęć miedzy innymi portrety prezydentów: Wałęsy i Kwaśniewskiego, premierów i innych ważnych osób np. prof. Bronisława Geremka. W odrębnym dziale jest opisana sytuacja w naszej gospodarce w okresie 1945-2010 i w naszej kulturze. Jest też ciekawie opisana denominacja w 1995 roku i są zdjęcia starych pieniędzy, których nigdy nie widziałam.

Ja się osobiście dużo z tej książki dowiedziałam. Teraz na historii będę mądrzejsza, ale i w normalnym życiu ta wiedza mi się przyda.

Katarzyna Blicharczyk