DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





RECENZJA KSIĄŻKI „ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA”

  „Anię z Zielonego Wzgórza” napisała Lucy Maud Montgomery w roku 1908. Ta książka dla dzieci i młodzieży jest już klasykiem literatury oraz niestarzejącym się międzynarodowym bestsellerem, który od ponad stu lat zyskuje rzesze nowych czytelników.

  Główną bohaterką książki jest Ania Shirley, dziewczynka, która straciła rodziców i trafiła do sierocińca. Potem przez pomyłkę „ląduje” w domu rodzeństwa, Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu.

  Czy dziewczynka znajdzie tam prawdziwą rodzinę, przyjaciół? A może spełni swoje marzenia? Jakie przygody będzie miała ta roztrzepana, rudowłosa dziewczyna? Dowiedzieć się tego można tylko czytając tę wspaniałą książkę!

  „Ania z Zielonego Wzgórza” to zarazem bardzo wzruszająca i zabawna książka, która w moim rankingu znajduje się w pierwszej trójce najlepszych lektur!

  Serdecznie zapraszam do przeczytania!

Martyna Paciorek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki Joanny Olech „Dynastia Miziołków”

  Jedną z książek przeczytanych przeze mnie, a które wywołały u mnie wiele uśmiechu jest "Dynastia Miziołków" autorstwa Joanny Olech.

  Lektura została napisana w formie dziennika mojego rówieśnika zwanego Mizołkiem. Inni członkowie jego rodziny to: Mamiszon, Papiszon, Kaszydło (starsza siostra o imieniu Kasia) i Mały Potwór (młodsza siostra – niemowlak).

  Te zabawne pseudonimy pokazują, że książka jest pełna humoru i napisana w taki sposób, żeby młody czytelnik w ogóle się nie nudzi. Mizołek opisuje swoje przygody w szkole, życie rodzinne i relacje z przyjaciółmi. Sytuacje te są bardzo zabawne. Książka zawiera również listy chłopca do rodziców, a pod każdą datą umieszczone zostały imiona obchodzących w danym dniu imieniny.

  Polecam "Dynastię Miziołków", to znakomita lektura, doskonały sposób na zły humor i ponury dzień. 

Weronika Duda

Redakcja gazetki WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI „HOBBIT”

  Książką, którą ostatnio przeczytałem był „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Ruela Tolkiena.

  „Hobbit” zalicza się do opowieści przygodowych. Tematem utworu jest podróż, w jaką udają się bohaterowie powieści. Napotykają na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, ale zdążają przez cały czas do celu na Górę Krasnoludów pokonać smoka Smauga.

W podróż udało się 13 krasnoludów, czarodziej Gandalf i główny bohater – hobbit Bilbo Baggins. Podczas wyprawy bohaterowie byli u elfów, walczyli z orkami i wieloma innymi stworami. Bilbo spotkał Golluma, u którego został magiczny pierścień, który czyni swego właściciela niewidzialnym.

  Po wielu trudach udało się dotrzeć na miejsce i walczyć ze smokiem, a później wrócić do domu.

  Spodobała mi się ta lektura i szczerze ją polecam.

Mateusz Sakłak

Redakcja gazetki WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI F.H.BURNETT „TAJEMNICZY OGRÓD”

  Niedawno przeczytałam interesującą książkę pod tytułem „Tajemniczy ogród” autorstwa, Frances Hodgson Burnett, której akcja toczy się w Misselthwaite Manor w Anglii.

  Powieść ta to inspirująca historia małej dziewczynki – Mary, która została sierotą. Musiała zmienić miejsce zamieszkania. Próbując odnaleźć się w nowej sytuacji, szuka towarzystwa  i poznaje nowych przyjaciół, z którymi przeżywa wspaniałe przygody.

  Ta wzruszająca historia o przyjaźni i walce z samotnością trzyma w napięciu od początku  do końca. Nie brakuje w niej wielu wzruszających fragmentów, np. gdy Mary dowiedziała się prawdy o swoim kuzynie. Próbując poradzić sobie z tymi doświadczeniami, spędza dużo czasu na łonie przyrody – w ogrodzie. Siłami natury, jej mocy udaje się wybawić bohaterów książki i przywrócić rodzinną więź.

  Z ogromną przyjemnością polecam „Tajemniczy ogród”, ponieważ jest  to przepiękna powieść.

„Dobre uczucia, miłość, życzliwość, należy pielęgnować jak kwiat, a złe wyrywać jak chwasty”.


Łukasz Zdrada

Redakcja gazetki WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI „KAJTKOWE PRZYGODY”

  Zachęcam Was do przeczytania książki pod tytułem „Kajtkowe Przygody”. Znam tę pozycję już od roku. Jest śmieszna, przygodowa i ciekawa.

  Autorką książki jest Maria Kownacka, która żyła w latach 1894-1982. Pisała książki dla dzieci i młodzieży o zwierzętach, przyrodzie i o wsi polskiej, np. „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Kajtkowe Przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Szkołą nad obłokami i In.”, „Wiatrak profesora Biedronki” i „Skarb pod wiatrakiem”.

  Bohaterowie książki to bocian Kajtek, gospodyni, pies Bukiet, Weronika, Kacperek, Antek, ciocia Zosia i gospodarz.

   Akcja rozgrywa się na wsi. Kajtek był młodym bocianem o długich czerwono-białych nogach. Mieszkał z mamą i dwójką rodzeństwa w gnieździe na stodole. Był największy i z tego powodu zjadł najwięcej ze wszystkich dzieci.

  Pewnego razu mama przyniosła do gniazda wielkiego, tłustego ślimaka i nakarmiła nim słabszego z braci. Kajtek wyrwał mu zdobycz, wypadając z gniazda. Uderzył z całej siły w ziemię. Gdyby nie pomoc ze strony gospodarza, z pewnością by zmarł. Gdy wyzdrowiał, ludzie umieścili Kajtka ponownie w gnieździe, jednak nie był on już tym samym ptakiem. Stał się słaby, mało jadł i gdy nadszedł czas odlotu, nie był w stanie lecieć z innymi bocianami do ciepłych krajów. Z gniazda powrócił z powrotem do gospodarzy i zamieszkał u nich.

   Miał bardzo dużo śmiesznych przygód, lecz w końcu powrócił do swoich bocianów. Jednak nigdy nie zapomniał o gospodarzach, którzy uratowali mu życie.

  Serdecznie zapraszam do lektury tej książki. Jest naprawdę ciekawa i pełna przygód. Bardzo mi się podoba i często wracam do niej myślami. Wspominam, jak zwierzęta potrafią troszczyć się o ludzi, a nie tylko psocić.

Sebastian Zych

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Dynastia Miziołków” 

  "Dynastia Miziołków" napisana przez Joannę Olech, to prześmieszna książka napisana w formie pamiętnika. Jego autorem jest dwunastoletni chłopiec nazywany przez rodzinę i przyjaciół Miziołkiem. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że cała rodzinka jest nieźle zwariowana – cały czas coś się w ich domu rodzinnym dzieje. Każdy z członków rodziny posiada przezwisko: mama – Mamiszon, tata – Papiszon i dwie siostry – Kaszydło i Mały Potwór.Jak w każdej rodzinie, tak i u Miziołków dobre chwile przeplatają się z tymi złymi. Jednak ważne podkreślenia jest to, że każdą z nich przeżywają przeżywają razem.
  W pamiętniku oprócz wydarzeń rodzinnych znajdują się również historie z życia szkoły. A że Miziołkowi nie brak pomysłów, czytanie jego wspomnień stanowi wspaniałą zabawę. Poza śmieszną treścią zaletą książki jest również język-zwykły, używany na co dzień w rozmowach z kolegami w szkole lub na podwórku.

  Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, że spodoba się także dorosłym. Dlatego polecam ją wszystkim, którzy mają poczucie humoru, gdyż „Dynastia Miziołków” to naprawdę świetna pozycja książkowa.

Kacper Wieloszyński

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Gol!”

Ostatnio na lekcji czytaliśmy książkę „Gol!” autorstwa Roberta Rigby’ego. Opowiada ona o życiu i karierze młodego chłopaka imieniem Santiago.

Nasz główny bohater pochodzi z Meksyku, wychowuje się z babcią, ojcem oraz bratem. Jest nastoletnim emigrantem mieszkającym w Kalifornii. Gra w małym klubie piłkarskim w swoim mieście. Marzy mu się gra w Newcastle United, lecz nie wie czy jest na tyle uzdolniony. Pewnego dnia udaje mu się spełnić swoje największe marzenie i gra w swoim ukochanym klubie. Spotyka na swojej drodze wiele przeciwności, ale mimo to nie poddaje się i dalej chce grać w piłkę nożną. W spełnieniu tego marzenia pomaga mu babcia gdyż ojciec jest wielce niezadowolony z wyobrażeń syna. Pod koniec życia jednak jest dumny, umiera gdy Santiago jest w Newcastle na zawał.

Wspaniały utwór, który opowiada współczesną historię. Nie jestem fanką piłki ale książkę przeczytałam całą i bardzo mnie zaskoczyła. W pewnych momentach potrafiła być bardzo wzruszająca, ale przede wszystkim pokazuje ze warto spełniać swoje marzenia i nie zważać na przeciwności jakie stoją nam na przeszkodzie. Lecz cała rzecz w tym, że nie opowiada ona tylko o piłce, opowiada też o pierwszej miłości Santiago. Uważam, że nie jest to książka tylko dla nastolatków. Jest idealna dla dorosłych, szczególnie mężczyzn.

Martyna Hajdamowicz

Gimnazjum numer 12 w Szczecinie




Recenzja książki „Mały Książę”

„Mały Książę” jest bardzo pouczającą baśnią o chłopcu, który przemierzał świat w poszukiwaniu przyjaciół oraz przygód. Jej autorem był Antoine De Saint-Exupery. Francuski pilot, poeta i pisarz urodzony w Lyonie. Zmarł podczas II wojny światowej.

Książka opowiada historię tytułowego bohatera – Małego Księcia, który mieszkał na asteroidzie B-612. Opiekował się na niej swoją Różą, ale zapragnął poznać innych, i poznać nowe miejsca. Zostawił więc swoją ukochaną, aby spełniać swoje marzenia. Na swojej podróży spotyka wiele różnych osób, zyskuje nawet jednego najlepszego przyjaciela. Po wielu wyprawach bohater rozumie, że nie powinien zostawiać kogoś kogo kocha.

Ten utwór skłania do wielu refleksji. Do tego jest bardzo pouczający. Ukazuje drogę jaką powinniśmy się kierować w codziennym życiu oraz pokazuje różnice między światem dorosłych a dzieci.

Po przeczytaniu „Małego Księcia” mam wrażenie, że dla dzieci będzie to kolejna bajka jaką rodzice czytają do snu. Lecz dla dorosłych jest to idealna książka, przy której czytaniu mogą odnaleźć w sobie dziecko. Mogę ją polecić wszystkim zarówno starszym jak i młodszym czytelnikom.

Martyna Hajdamowicz

Gimnazjum numer 12 w Szczecinie




Recenzja książki „Kamienie na szaniec”

„Kamienie na szaniec” to powieść faktu opisująca losy młodych Polaków. Napisał ją Aleksander Kamiński na podstawie pamiętnika jednego z bohaterów (Zośki). Kamiński był podczas II wojny światowej harcmistrzem i żołnierzem Armii Krajowej.

Akcja rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Warszawie w latach 1939-1943. Główni bohaterowie: Jan Bytnar (Rudy), Tadeusz Zawadzki (Zośka) oraz Aleksy Dawidowski (Alek) to trójka przyjaciół, którzy razem postanawiają walczyć o wolność i ojczyznę, w wieku 18 lat starają się podejmować najważniejsze decyzje w ich życiu. Biorą udział w akcjach Małego Sabotażu, w późniejszym czasie zostają przydzieleni do Grup Szturmowych. Tam uczą się jak niszczyć niemieckie szlaki komunikacyjne i wiele innych. Muszą wychowywać się w trudnych czasach, lecz próbują żyć normalnie. Kluczowym momentem całej książki jest „Akcja pod Arsenałem”, po której życie bohaterów zmienia się o 360°.

Utwór jest dokumentem oddania i patriotyzmu młodych walczących Polaków. Książka chwyci za serce każdego kto ją przeczyta. Skłania do wielu refleksji. Porusza nie tylko temat wojny, ale przeplata się przez nią miłość, przyjaźń i braterstwo.

Myślę, że ta książka zaciekawi każdego niezależnie od wieku i zainteresowań. Mi bardzo przypadła do gustu, chociaż nie jestem fanką historii to cała powieść wywarła na mnie duże wrażenie. Utwór jest klasykiem polskiej literatury wojennej, polecam ją wszystkim szukającym książki o bohaterstwie i nie tylko.

Martyna Hajdamowicz

Gimnazjum numer 12 w Szczecinie




Recenzja książki „Romeo i Julia”

Książka „Romeo i Julia” to dramat napisany przez brytyjskiego dramaturga Williama Szekspira. Urodzony w 1569 roku w Stratford wydał w 1591-1595 roku największy klasyk dzisiejszych czasów. Ciekawostką jest to, że autor nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji.

Utwór opowiada historię miłości dwojga ludzi: Romeo i Julii. Akcja rozgrywa się w Weronie, we Włoszech na wielu różnych ulicach czy też placach. Nasi główni bohaterowie pochodzą z dwóch nienawidzących się rodów, które toczą ze sobą ”wojnę”. Romeo z początku nieszczęśliwie zakochany w Rozalinie zapomina o niej gdy przybywa na bal do rodu Kapuletich i spotyka piękną Julię. Wieczorem tego samego dnia chłopak zakrada się pod balkon dziewczyny i tam wyznaje jej miłość. Młodzi kochają się i chcą być razem, mimo że ich rodziny nie zgadzają się na ich związek. Para kochanków postanawia uciec do Mantui i tam żyć razem. Z pomocą ojca Laurentego, Julia chce upozorować swoją śmierć, gdy dowiaduje się o niej Romeo popełnia samobójstwo. Julia widząc zmarłego ukochanego również postanawia się zabić.

Książka opowiada o tragicznej miłość, w której dwoje zakochanych z wielkiej sympatii do siebie postanawia się zabić, gdyż nie mogą żyć bez drugiej połówki. Osobiście bardzo lubię książki o takiej tematyce. Moim zdaniem jest to nawiększy klasyk, bo przecież kto nie zna najpopularniejszej historii miłosnej?

Martyna Hajdamowicz

Gimnazjum numer 12 w Szczecinie