DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Paweł Beręsewicz „Czy wojna jest dla dziewczyn?”

Autorem książki jest Paweł Beręsewicz, pisarz, poeta i tłumacz. Urodził się w Warszawie, w 1970 roku. Wiele swoich utworów poświęcił stolicy.

Książka to wzruszająca opowieść o wojnie. Główną bohaterką utworu jest dziesięcioletnia Ela. Nie umiała zrozumieć, dlaczego dorośli psują jej bezpieczny świat. Często w książce pojawiają się słowa Antka, który mówi, że „wojna nie jest dla dziewczyn”. Wtedy jeszcze nie rozumiał, że wojna nie jest również dla niego. Postawa moich rówieśników jest bardzo wzruszająca. Nie poddawali się i starali normalnie żyć, chociaż dookoła spadały bomby.

Książka adresowana jest nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych. Autor pokazał, jak bardzo dzieci potrzebują rodziców i bezpieczeństwa, a wojna nie służy nikomu.

Jest to bardzo ciekawa lektura i polecam ją wszystkim. Zawiera dużo historycznych informacji i pokazuje życie ludzi podczas wojny.

Jakub Jaworek kl. IV

PSP 5 Kraśnik

„Czytaczek”



Wiersze Stanisława Dróżdża

Ostatnio przeglądając wiersze Mikołaja Sępa-Starzyńskiego byłam oczarowana jego twórczością, która jest piękna i tajemnicza. Myśląc o tamtych utworach poetyckich zainteresowałam się poezją gustującą w tej tematyce, dlatego zaczęłam szukać czegoś podobnego, jednak w poezji współczesnej. Wtedy trafiłam na bardzo oryginalne i nowoczesne wiersze Stanisława Dróżdża, który gustuje właśnie w tematyce barokowej. Widząc te wiersze wydawać by się można, że nic nie przekazują lub są bardzo trudne do zinterpretowania, jak pewnie można się domyślić tak nie jest. Przekazują cały utwór czy sens za pomocą przynajmniej jednego słowa, które w normalnym znaczeniu może być nawet uznane za bezużyteczne. Czytając i przeglądając te wiersze czułam się jak w innym świecie. Utwory te mówiły o tym co występuje w czasach teraźniejszych, przekazywać mogą nawet motto dzisiejszego świata.

Wiersze Dróżdża moim zdaniem są bardzo oryginalne, łatwe do zinterpretowania i przede wszystkim krótkie. Jednak nie podoba mi się to co autor przekazuje. Jednak utwory te nie podobają mi się ze względu na przekaz, ponieważ mówią o krótkości życia („Było, jest, Będzie”), kruchości człowieka („Zapominanie”) czy śmierci („Życie i śmierć”). Ja gustuję bardziej w wierszach pozytywnych, optymistycznych i energicznych, dlatego te utwory wydają mi się zbyt smutne. Przekazują niby prawdę, która często dotyka nas w dzisiejszych czasach, ale mimo to nie zgadzam się z nimi. Bardzo miło mi się je czytało mimo to nie zgadzam się z nimi.

Aleksandra Klita 

Gazeta : Szkolny news 
Szkoła im. Tadeusza Kościuszki 



"Szatan z siódmej klasy" 

Powieść Kornela Makuszyńskiego. Opowiada o Adamie z siódmej klasy jak tytuł wskazuje. Adam to niesamowity chłopak który rozwiąże najtrudniejsza zagadkę . No kto jak nie on ? Jedną z tych sytuacji postaram się  wam przedstawić. 
Otóż pewnego dnia mama Adama przyniosła mu i jego rodzeństwu lody. Adaś musiał wyjść na chwilę, a po jego powrocie lodów już nie było ... Zagadka trudna do rozwiązania ale nie dla Adasia ... Nalał wody do miski .... A co się wydarzyło dalej ? Aby się dowiedzieć najlepiej przeczytać książkę ,albo stać się mądrym Adamem i pogłówkować trochę.
Ale wracając do książki.  W szkole także wykazał się mądrością rozwiązując tajemnicę profesora od Historii....
Dzięki temu zamiast jechać nad morze z rodzeństwem jedzie do rodziny pana profesora , a tam rozwiazuje zagadkę już nie dla przyjemności lecz po to aby dowiedzieć  się  kto kradnie drz.....Chcecie się dowiedzieć kto kradnie i co z domu rodziny pana profesora to zachęcam do przeczytania lektury która prawdopodobnie pojawi się w 6 klasie .....

Aleksandra Klita 

Gazetka szkolny news 

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



Winnie and Wilbur

Winnie the witch

„Winnie and Wilbur Winnie the witch” czyli książka napisana po angielsku. Która uzyskała dość dużą popularność wśród dzieci. Autorami tej książki są Valerie Thomas oraz Korky Paul. Książka opowiada o czarownicy Winnie oraz o jej kotku, który zwie się Wilbur. Dom Winnie jest cały czarny od zewnątrz jak i od wewnątrz dywany są czarne prześcieradła wanna… Wszystko się zmienia przez jej kotka gdyż on sam jest czarny… Przez to czarownica ma problem, ale tylko gdy jej kot śpi gdyż ma zamknięte oczy to zlewa się z całym pomieszczeniem a gdy ma otwarte to widać połyskującą zieleń przez to te gdy śpi zostaję zdeptany czy też przygnieciony … Czarownica zmienia jego sierść na zielony kolor niestety gdy Wilbur idzie pobiegać na pole nie widać go przez to w trawie. Czarownica musi zmienić kolor kotka na inny by go wiedzieć. Jest to kolor z którego wszyscy się śmieją w tym także ptaki jeśli chcecie się dowiedzieć na jaki kolor czarownica zmieniła kotka i jak zakończyła się ta historia bo nie tylko kolor kotka się zmienił to polecam wam przeczytać ta książkę… Czytając tą książkę możecie podszkolić tez swój angielski, a to jest wielki plus.

Aleksandra Klita
Gazetka Szkolny News
Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



"Wiekopolska bajęda"

Tym razem chciałabym polecić książkę, której nie da się kupić. Nosi ona tytuł "Wiekopolska bajęda". Na okładce znajduje się praca Nikoli Deki, uczennicy SP nr 18 w Poznaniu. Ta niewielka pozycja ukazała się w r. 2017 w wydawnictwie "SłowoDziej" z inicjatywy Fundacji Lokalnego Wsparcia Kultury "Aitwar". Jest to praca zbiorowa przygotowana przez uczniów kilku wielkopolskich szkół. Jedną z nich była nasza.

Fundacja Aitwar wpadła na pomysł, aby uczniowie z 5 szkół napisali baśń, która zaczynała się będzie od słów: "Dzisiaj Księżyc postanowił się utopić...". Co się działo dalej, najpierw wymyślali licealiści z Poznania, potem uczniowie szkoły podstawowej z Szamotuł, a następnie nasi gimnazjaliści: Wiktoria Niedzwiecka, Jakub Wiśniewski i Wojciech Gocałek. Pod kierunkiem p. Anny Gładkowskiej kontynuowali opowieść o Księ-życu. Wprowadzili do niej wątek legendarnego zbója Teclawa, który podobno łupił kupców koło Okonka.

Potem miały być kolejne dwie szkoły, ale chyba się to nie udało i baśń skończyli ostatecznie członkowie zespołu Koło Jana. Wykonuje on muzykę oparta o folklor słowiański. Całość opracował i zakończył Leon Czernecki.

Okładka została zaprojektowana natomiast przez Macieja Czerneckiego. Wykorzystał on pracę plastyczną uczennicy jednej z poznańskich szkół. Cała książeczka jest niewielka, bo ma zaledwie 27 stron. Jej lektura pozwala przenieść się w odległe czasy, bo autorzy postanowili posłużyć się językiem staropolskim, a przy-najmniej takim, który miał go przypominać. Czy im się to udało? Trzeba to sprawdzić, czytając "Wielkopolską bajędę". Uczniowie ZS w Lotyniu znajdą ją w szkolnej bibliotece.

Oliwia Łosek, 5sp



Mały książę

Mały książkę to książka napisana przez Antoniego de Saint Exupery.

Opowiada ona o księciu, który zamieszkuje asteroidę o nazwie B-612.

Na centralnej części tej planety znajduję się wyjątkowy kwiat róży. Ten kwiat jest  jedynym przyjacielem małego księcia. Musi on spełniać jej każde zachcianki takie jak podlewanie, rozśmieszanie itp. Dodatkowo róża jest niezwykle kapryśnym kwiatkiem i ciągle  chwali się, że jej 4 kolce obroniły by ją przed każdym niebezpieczeństwem. Książę po pewnym czasie nie wytrzymuję z różą i postanawia opuścić asteroidę róża z tego powodu jest bardzo zaskoczona. W ciągu podróży spotyka 6 ludzi każdy z nich przedstawia negatywną cechę człowieka. Na swojej drodze spotyka króla, który wszystkim rozkazuje, Próżnego, który oczekuje cały czas pochwały, Pijak, któremu jest wstyd, że ciągle piję Bankiera liczącego cały czas gwiazdy, Kloszarda zapalającego co minutę swoją latarnie i Geografa, który radzi mu odwiedzenie ziemi… Co czeka księcia na ziemi ? Tego dowiecie się czytając tą książkę. 

Aleksandra Klita

Gazetka Szkolny News

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



„Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa

Książka Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” została przeznaczona jako lektura dla klas szóstych. Opowiada ona o chłopcu, który został znaleziony przez Ulę na wyspie. Życie tej dziewczynki jest częściowo oparte na biografii autorki książki.

Zenek Wójcik, czyli tytułowy obcy uciekł z domu i zamieszkał na wyspie, ponieważ jego matka zmarła, a ojciec jest alkoholikiem i znęca się nad nim. Chłopiec przeżywa dużo przygód wraz z czwórką przyjaciół, z którymi po jakimś czasie się zaprzyjaźnił. Są oni zgraną paczką. Zenek popełnił w życiu dużo błędów, z niektórych z nich pomagała mu wybrnąć jego przyjaciółka Ula. Dziewczynka cięzko pracowała, żeby pomóc chłopcu jednak on zauważył to dopiero po jakimś czasie.

Według mnie książka jest napisana łatwym językiem. Dużo jest w niej akcji, dużo się dzieje jak dla mnie. Lektura została wydana przez wydawnictwo „Nasza Księgarnia”. Osobiście okładka tej książki bardzo mi się podoba.

Moim zdaniem książka pokazuje, że nikt nie jest obcy, chociaż inaczej się ubiera czy ma inne zainteresowania. Według mnie ta lektura jest warta przeczytania, ponieważ każdemu może ona pomóc. Komuś, że zmieni zachowanie-innemu, że zacznie traktować lepiej kolegów czy koleżanki. Ta lektura obecnie jest jedną z moich ulubionych w tym roku. Mam zadzieję, że zachęciłem do przeczytania tej książki.

Norbert Szczepanik

Gazetka „Lider”

Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu



Hobbit

Książka napisana przez J.R.R Tolkiena. Książka jak najbardziej występuje w stylu baśniowym.

Jest ona przemyślana i ma dużo dopracowanych szczegółów. Bohaterowie są bardzo pozytywni i jak opisuje autor różnią się wyglądem oraz zachowaniem. Bohaterów spotyka dużo fantastycznych przygód. Bohaterem książki jest tytułowy Hobbit „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala” . Ma on ogromne stopy i śmieszny wygląd. Po jego zachowaniu widać, że jest bardzo życzliwy, odważny, sprytny i poczciwy. Nie przepada za przyjmowaniem gości gdyż miał pewną sytuację, która bardzo stresowała Hobbita i zjadła mu całe jedzenie… Ale kto mu zjadł jedzenie tego dowiecie się czytając tą książkę ?

Aleksandra Klita

Gazetka : Szkolny news
Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu



Baśniobór

Książka opowiada o dwójce rodzeństwa Kendrze i Seth’u, którzy zostają wysłani przez rodziców do dziadków, których prawie w ogóle nie znają. Nie są z tego wcale zadowoleni, a potęgują to jeszcze przestrogi, którymi zostają przywitani. Dzieci nie mają pojęcia, że ich dziadek jest strażnikiem Baśnioboru, czyli lasu otaczającego posiadłości. W tym wręcz tajemniczym miejscu różnorodne stworzenia żyją w zgodzie do czasu, aż rodzeństwo lekceważy zakazów dziadków. Po uwolnieniu złych mocy zostaje jedno rozwiązanie : stawianie czoła groźnej sile i uratowanie siebie, rodziny i Baśnioboru. Baśniobór to książka mająca w sobie tajemnice, przestrogę oraz niezwykły i fantazyjny świat magii przeplatają się ze światem rzeczywistym. W książce bardzo ważną rolę odgrywa pewna postać, która jest przerażająca ale także wręcz intrygująca nie mogę zdradzić kto to jednak wiedzcie, że jest taki „ktoś”. Moim zdaniem książka łączy wszystko co najlepsze na tak małej ilości stron. Najbardziej intrygujący jest wątek tytułowego Baśnioboru zgrywającego coś co nigdy nie uda nam się poznać w pełnej okazałości. Uważam, że książka jest ciekawa nawet bardzo wprowadzająca w stan niedosytu i chęci sięgnięcia po więcej.

Polecam ją każdemu kto lubi takie klimaty, a także wszystkim innym.

Aleksandra Klita

Gazetka: Szkolny news

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu 



Black Ice; Becca Fitzpatrick

Książka pt „Black Ice” została napisana przez wybitną autorkę Becca Fitzpatrick.

Britt- bohaterka książki, długo przygotowywała się wraz z przyjaciółmi do wyprawy wzdłuż łańcucha górskiego. Przygotowywała się do niego przez dobre kilka miesięcy. Robiła to tylko po to by udowodnić, że da radę. Że jednak potrafi. Nagle okazało się, że do jej grupy dołączył się jej były chłopak- Calvin. Przed wyjazdem spotkała go na stacji benzynowej. Rozmawiali chwilę. On zmienił temat, chciał dowiedzieć się czy Britt kogoś ma. Ona skłamała że tak. Jednak nie uwierzył jej. Obok na parkingu stał mężczyzna, korzystając z okazji powiedziała, że to on. Calvin od razu ruszył w jego stronę, wskazał na nią, mówiąc, że jest mu miło poznać jej chłopaka. Ona zażenowana próbowała chować się za półkami. Nie zaczęła się jeszcze tłumaczyć, a nieznajomy oświadczył, iż tak jest jego dziewczyną. Zszokowana dalej prowadziła tę gierkę śmiejąc się z miny Calvina. Jechała już samochodem wraz z Korbie. Nagle usłyszały trzask. Niestety nie pojadą dalej, samochód się zepsuł. Zasięgu nie ma. Nagle zobaczyły w oddali chatkę. Zapukały, w progu pojawili się dwaj nieznajomi. Jednym z nich był tajemniczy mężczyzna ze stacji paliw. Okazuje się, że są przestępcami, a Britt staje się ich nowym celem…

Uważam, że książka jest niesamowita. Mrożący krew w żyłach thriller połączony z romansem. Jest warta uwagi.

Dominika Jedziniak