DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Poszukiwania zaginionego kotka

Książkę ,,Ktoś ukradł Prążka’’ Helly Webb dostałem od kuzynki w prezencie świątecznym. Zacząłem ją czytać , bo na okładce widniał śliczny mały, szary kotek. Lektura bardzo mnie zaciekawiła. Jest to historia rodziny Wachów, która chce przygarnąć kotka ze schroniska. Dzieci: Szymon i Oliwka chcą mieć zwierzątko. Chłopiec to łobuz, który ciągle pakuje się w różne tarapaty. Dziewczynka z tego powodu cierpi w szkole, bo nauczyciele porównują ją do brata. Ona jest grzeczna. Kolega jej brata, Robert odwiedza go, chłopcy bawią się. Szymon wychodzi z pokoju i wtedy Robert zabiera Prążka, bo tak miał na imię kotek, w plecaku do swojego domu. Rodzeństwo szuka kociaka wszędzie. Podejrzewa, że ukradł go Robert. Ten przyznaje się, że wziął kotka, ale on uciekł z jego pokoju. Rodzice z dziećmi szukają zwierzątka. Oliwka bardzo tęskni. Wreszcie odnajduje go za starym garażem. Kotek i dziewczynka są szczęśliwi.

Książka bardzo mi się podobała, nie mogłem się oderwać od lektury. Niecierpliwiłem się, co wydarzy się dalej i czy Prążek się znajdzie. Polecam ją szczególnie miłośnikom zwierząt.

Szymon Pawlaczyk Głos Siódemki



PODRÓŻ Z TOMKIEM PO AUSTRALII

Chcę Was dziś zachęcić do przeczytania książki Alfreda Szklarskiego „Tomek wśród kangurów”. Jest to pierwsza część z serii przygód tytułowego bohatera. Cały cykl składa się z dziewięciu powieści.

Akcja książki zaczyna się w Warszawie w 1902 roku. W tym czasie nasza stolica była pod zaborem rosyjskim. Tomek Wilmowski, główny bohater, jest czternastolatkiem uczęszczającym do gimnazjum, w którym dyrektor bardzo gorliwie przykłada się do rusyfikowania polskiej młodzieży. Już pierwsze strony powieści pokazują, jak Tomek się temu przeciwstawia. Chłopiec jest wychowywany przez wujostwo. Ojciec musiał uciekać z kraju przed carską żandarmerią za spiskowanie przeciw zaborcy. Tomek był wtedy jeszcze małym dzieckiem. Wkrótce po wyjeździe ojca umiera mu matka. O tym, że tata żyje informowały tylko rzadkie listy i regularne przekazy pieniężne od niego. Naszego bohatera pasjonuje geografia, historia, szczególnie dzieje Polski. Uczy się też pilnie angielskiego. Stale wyobraża sobie spotkanie z tatą.

Przygoda rozpoczyna się w momencie, gdy w domu wujostwa pojawia się Jan Smuga, przyjaciel ojca. Jest on podróżnikiem i wraz z panem Wilmowskim zajmuje się sprowadzaniem zwierząt ze wszystkich części świata do ogrodów zoologicznych i cyrków. Teraz przyjechał po Tomka, bo ojciec bardzo za nim tęskni i chce go zabrać na wyprawę łowiecką do Australii. Płyną tam statkiem przystosowanym do transportu zwierząt , o nazwie "Aligator". W trakcie rejsu chłopiec bardzo zaprzyjaźnia się z bosmanem Tadeuszem Nowickim, rodowitym warszawiakiem, który uczy go strzelać. Zdobyte umiejętności przydają się jeszcze na statku, gdy Tomek podczas cyklonu staje oko w oko z tygrysem uwolnionym z klatki.

Podróż przez Australię jest pełna niezwykłych zdarzeń. Oprócz polowania na kangury, strusie, dingo, nasi bohaterowie przeżywają burzę piaskową, spotkania z rdzennymi mieszkańcami kontynentu, poszukiwaczami złota i buszrendżerami. W czasie tych wydarzeń Tomek często miał okazję wykazać się odwagą, męstwem i inteligencją. Szczególnie odnalezienie zagubionej w buszu dziewczynki Sally sprawiło, że inni zaczęli go traktować nie jak chłopca, ale młodego mężczyznę. Od Sally otrzymuje swojego wiernego towarzysza późniejszych podróży, psa Dingo.

Czytając książkę możemy się wiele dowiedzieć o Australii, jej historii, przyrodzie, o tubylcach. Ciekawe są też polskie ślady na tym kontynencie. Przede wszystkim powinny nas zainteresować odkrycia dokonane przez Pawła Strzeleckiego (urodził się w Głuszynie pod Poznaniem). To dzięki niemu najwyższy szczyt Australii ma nazwę Góra Kościuszki. Poza tym lektura pokazuje, że ważne i zawsze aktualne są takie wartości, jak: przyjaźń, odwaga, szacunek dla innych, stawanie w obronie słabszych, czy pomaganie potrzebującym.

Zachęcam Was do przeczytania tej książki. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić i myślę, że wielu z Was po jej skończeniu sięgnie z niecierpliwością po następne części.

Franciszek Nowak Głos Siódemki



Mikołajek

Mikołajek – seria książek napisana przez René Goscinny'ego i zilustrowana przez Jean-Jacques'a Sempé. Książka ta to zbiór krótkich, zabawnych opowiadań z życia tytułowego bohatera – Mikołajka. Poznajemy jego szkołę, kolegów, dom, dziecinne smutki i radości. Książka sprawia, że czytając "Mikołajka" mimowolnie się uśmiechamy:) Z Mikołajkiem nie można się nudzić, koniecznie przeczytajcie tą książkę, bo warto. Czy lektura musi być nudna? To nieprawda! My jak mieliśmy omawianie lektury „ Mikołajek’’ podzieliliśmy się na grupy i w tych grupach tworzyliśmy przedstawienia. Pierwsza grupa to ja, Patryk, Julka, Tomek, Kuba i Milena. A druga grupa to Miłosz, Szymon, Kuba i Mikołaj. My przedstawialiśmy „Reksia’’. Julka była Mikołajkiem, ja mamą Mikołajka, Patryk tatą Mikołajka, Milena narratorem, Kuba panem od psa a Tomek Reksiem. A druga grupa przedstawiała „Wizytę u Ananiasza’’. Miłosz był Mikołajkiem, Kuba mamą Ananiasza, Mikołaj mamą Mikołajka a Szymon Ananiaszem. Nasze przedstawienie było bardzo śmieszne. Wszyscy się dobrze bawili. My mieliśmy narratora, a oni nauczyli się na pamięć. Mi się w drugiej grupie podobał eksperyment. Był on zrobiony z : wody, sody, octu i czerwonego barwnika. Pewnie zastanawiacie się co wyszło z tych składników. Chcecie się dowiedzieć koniecznie przeczytajcie "Mikołajka". Pierwszy tom jego przygód to dziewiętnaście opowiadań o przeróżnych sytuacjach, w szkole, w domu, na podwórku i w domach kolegów. Mikołajek przedstawia szkolny personel – „Rosół”, „Pan Bordenave nie lubi słońca”, „Tomcio Paluch” czy „Witamy pana ministra”. Bawi się z kolegami w kowbojów, gra w futbol, kłóci się i bije, Mikołajek stawia czoła wielu problemom w domu i kłótniom między rodzicami. To w gruncie rzeczy dobry chłopak, który ma najlepsze intencje, choć niekiedy wychodzi mu nieco gorzej –przykładem jest opowiadanie „Fajny bukiet”, gdzie Mikołajek chce kupić kwiaty na urodziny mamy, a kończy z jednym połamanym kwiatkiem, który wzruszył i tak mamę do łez. Przeczytajcie Mikołajka, bo warto.

Agnieszka Łatak kl.4 SP 

The voice of Students



„Magiczne Drzewo - Cień Smoka”

Jakiś czas temu przeczytałem książkę z serii „Magiczne Drzewo”, ale za bardzo mi się nie spodobała. Niedawno sięgnąłem po inna książkę z tej serii i nie mogłem od niej oderwać wzroku. Tytuł tej książki to „Magiczne Drzewo Cień Smoka”. Autorem jest Andrzej Maleszka. Cała seria Magiczne Drzewo składa się z siedmiu tomów i opowiada o grupie przyjaciół, którzy szukają drewnianych przedmiotów zrobionych z magicznego drzewa. Główni bohaterowie czyli : Bulbek, Kuki, Gabi i mówiący pies Kukiego – Budyń starają się, żeby magiczne przedmioty nie trafiły do ludzi, którzy wykorzystają je do złych celów. Książka Cień Smoka opowiada o magicznej figurce przypominającej tancerkę. Figurka zamienia się w dziewczynkę, która ma większą moc niż smok.

Według mnie jest to idealna książka dla osoby, która lubi dreszczyk emocji i jest fanem książek przygodowych.

Jakub Tokarski kl.4 SP 

The voice of Students



Dom Tajemnic – pierwsza część cyklu

Dom Tajemnic to książka autorstwa Chris'a Columbus. Opowiada ona o rodzinie Walker'ów, a konkretnie o trójce dzieci: Brendanie, Elenaor i Kordelii. Rodzina przeprowadza się do ogromnego domu, który należał kiedyś do pisarza Denvera Kristoffa. Dzieci spotykają jego córkę Dalię, która nazwała się Wichrową Wiedźmą. Chcę ona zdobyć Księgę życzeń i zagłady, która spełnia marzenia. Jej ojciec postanowił chronić swoją córkę, więc ukrył Księgę w książkach, które napisał. Wiedźma przeniosła młodych Walker'ów do trzech książek, by zdobyli Księgę. Dzieci spotkały rozbójników, kolosów, piratów i wiele innych postaci. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej przeczytajcie Dom Tajemnic.

Ewa Cieśla

Szkoła Podstawowa w Brzozowej

Redakcja „Goniec Szkolny 2”



„Hugo i mapa z wyspy potworów” Rob Stevens

Bohaterem utworu jest dwunastoletni chłopiec, Hugo. Jest sierotą, wychowuje go wujek.

Czas, w jakim żył to epoka Kolumba i innych odkrywców. Marzeniem chłopca było pływanie statkami, odkrywanie nowych lądów i rysowanie map. Robił wszystko, by te marzenia się spełniły.

Książka porusza wiele problemów związanych z życiem ludzi pływających po morzach i oceanach. Miesiącami nie widzieli nic oprócz wody. Gdy Hugo znalazł się na wyspie zrozumiał, że sam nie przetrwa. Dzięki przyjaciołom mógł przeżyć każdy kolejny dzień.

Jest to niezwykle wciągająca historia, pełna dziwnych i niewytłumaczalnych zjawisk. Są zwierzęta, o jakich nikt nie słyszał i tajemnicze znaki, których nie można było zrozumieć.

Czy Hugo poradził sobie w tym trudnym świecie, dowiecie się z książki. Akcja jest szybka i cały czas trzyma w napięciu. Warto przeczytać książkę, poznać tajemniczą wyspę oraz dowiedzieć się, jak zakończyła się przygoda Hugo i jego wujka. Polecam książkę.

Dawid Dzięgielewski

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



„4 ½ przyjaciela i tajemnica zniknięcia biologicy” Joachim Friedrich

Książka należy do literatury młodzieżowej i opowiada o życiu dzieci i młodzieży szkolnej w Niemczech. Po jej przeczytaniu mogę zapewnić, że w naszych szkołach dzieje się podobnie. Tutaj dzieci tworzą kółko detektywistyczne, aby jak najwięcej czasu spędzać ze sobą. Głównym bohaterem jest Friedhelm, którego wychowuje samotna matka. Każda sprawa owiana tajemnicą, dla jego grupy staje się zagadką, jaką należy rozwiązać. Książka pokazuje, że każde dziecko jest inne. Ciekawe przygody podsuwała bohaterom olbrzymia wyobraźnia.

Książka jest ciekawa, bo szybko zmienia się akcja i nie można domyślić się zakończenia. Jest przeznaczona zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Polecam ją również rodzicom, aby mogli zobaczyć, z jakimi problemami muszą radzić sobie dzieci.

Dawid Dzięgielewski

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



Sir Steve Stevenson „Wyprawa do Kenii”

Książka porusza program ochrony zwierząt i ich bezpieczeństwo. Głównymi bohaterami są Larry Finder, student i uczeń szkoły dla detektywów. Agata Finder, jego czternastoletnia kuzynka oraz pan Kent, kamerdyner. Do grupy tej należał również kot Watson. Dziewczynka wychowywała się w domu podróżników, co sprawiło że ona również kochała przygody. Wiadomość o zaginięciu białej żyrafy była dla nich sygnałem do wyjazdu.

Autor pokazuje uroki Rezerwatu Narodowego w Nairobi. Można tam spotkać takie zwierzęta, jak: lwy, gepardy, nosorożce, bawoły, słonie i żyrafy. Dla nich biała żyrafa była bóstwem i symbolem wolności. Bardzo wzruszające jest to, że właśnie dzieci postanowiły uratować to zwierzę.

„Wyprawa do Kenii” to piękna książka. Czytając ją ma się wrażenie, że widzi się te łąki, jeziora i bujną roślinność. Warto ją przeczytać, bo jest naprawdę dobra. Jeśli chcecie dowiedzieć się o przygodach i tarapatach bohaterów zachęcam do czytania.

Dawid Dzięgielewski

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



„Tajemnica drewnianej sowy” Magdalena Lewańska

Autorka urodziła się w Warcie. Od 1972 roku mieszka w Niemczech. Pisze opowiadania i powieści. Debiutowała w 1999 r. powieścią kryminalną „Wszystkie moje kaczuszki”, a w 2008 ukazała się jej powieść dla młodzieży „Tajemnica drewnianej sowy”.

Głównymi bohaterami książki są Klemens i Marek, którzy mają po jedenaście lat. Chłopcy poznają się i zaprzyjaźniają podczas wakacji. Pewnego dnia bawiąc się natrafili na tajemniczy ślad. Poznają historię wypełnionej złotem organowej piszczałki. Zaginęła ona w czasie II wojny światowej. Postanowili rozszyfrować zagadkę i odnaleźć ukryty skarb. Z czasem zapał i dociekliwość chłopców udzielają się rodzicom oraz pastorowi i jego żonie. Dzięki temu wszyscy łączą siły i zaczynają działać razem.

„Tajemnica drewnianej sowy” to książka, która mnie zaciekawiła. Pokazuje, jak wspólna przygoda jednoczy ludzi. Wierzę, że każdy chłopak przeczyta książkę z wielkim zainteresowaniem. Zachęcam!

Dawid Dzięgielewski

PSP5 Kraśnik „Czytaczek”



„Brzydkie kaczątko”- Hans Christian Andersen

Andersen napisał wiele baśni. „Brzydkie kaczątko” opowiada o życiu małego łabędzia, który przez przypadek wykluł się w gnieździe kaczki.

Całe swoje dzieciństwo spędził na farmie, gdzie wszyscy się z niego śmiali, ponieważ był inny. Miał inny kolor piór, jednym słowem był brzydki. Mały łabędź nie mógł już tego znieść, więc postanowił uciec z farmy. Spotkało go dużo niemiłych przygód, jedna z nich utkwiła mi w pamięci. Bardzo się bałam, gdy bezbronny malec nagle znalazł się w środku ciemnego i strasznego, pełnego dziwnych odgłosów lasu.

Na początku szkoda mi było tego, że wszyscy się z kaczątka śmieją. Jednak, gdy ptak wyrósł na dużego, pięknego i pełnego wdzięku łabędzia, bardzo się ucieszyłam.

Baśń bardzo mi się podobała i uważam, że każdy powinien ją przeczytać i pamiętać, że „inny – nie znaczy gorszy”.

Milena Sosnówka

PSP 5 Kraśnik kl. IV c

Czytaczek