DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





Agnieszka Stelmaszyk „Moneta zagłady”

Jest to jeden z pięciu tomów „Klubu poszukiwaczy przygód”, cyklu o przygodach dzieci z piątej klasy. Głównymi bohaterami są: Przemek, który jest również narratorem, Rodzynek, Tola, Miśka, Bazyli i Muffinek. Założyli oni klub poszukiwaczy przygód.

Książka ta pokazuje entuzjazm uczniów w szukaniu czegoś niezwykłego, co wyróżniałoby ich wśród innych. Oni interesują się wszystkim, co ich otacza. Wszędzie widzą jakieś sensacje i niezwykłe rzeczy. Ich wyobraźnia przewyższa rozumowanie dorosłych. Upór i wiara w to co robią pomagają im dojść do celu. Czasami się sprzeczają, ale w końcu dochodzą do porozumienia. W nagranie filmu wkładali nie tylko dużo pracy, pomysłowości i serca. Poświęcili każdą wolną chwilę, aby wypaść jak najlepiej. Byli dumni z tego, co już zrobili. Potrafili rozwiązać niejedną zagadkę kryminalną. Często wpadali w tarapaty, ale zawsze udawało im się wyjść z nich. Czasami ich sytuacja była komiczna, ale i wtedy wychodzili bez szwanku.

Książka jest bardzo ciekawa. Akcja rozgrywa się szybko. Nie ma w niej nudy i cały czas trzyma w napięciu. Polecam ją bardzo wszystkim uczniom szkoły podstawowej i średniej.

Jakub Jaworek kl. IV a

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



Liliana Bardijewska „Pięć czarów i cud”

Akcja utworu rozgrywa się w mieście, jakich wiele. Bohaterami są 11-12 letni uczniowie jednej ze szkół. Są jeszcze w takim wieku, że chłopcy lubią trzymać się razem, dziewczyny również wolą swoje towarzystwo.

Maks i Zuzka to rodzeństwo, wiecznie skłócone i rywalizujące ze sobą. Maks, Damian i Patryk założyli swój klub, a Paula, Natalka i Zuzka również miały swój zespół. Są jednak takie sytuacje, że potrafią się ze sobą dogadać. Uważały, że są mądrzejsze od chłopców. Młodzi ludzie nie wierzyli w swoje siły, więc szukali czarów, które im pomogą. Każde z nich bardzo chciało zmienić swoje życie. Myśleli, że czary pomogą im poprawić jedynki w szkole, wygrać ważny mecz czy pozbyć się nieśmiałości. Aby wygrać teleturniej Zuzka z koleżankami szukały czarodziejskiej książki, która im w tym pomoże. Chłopcom marzył się nauczyciel, który szybko nauczy ich wszystkiego. Takich cudów nie ma. Korzystanie z mocy magicznych przedmiotów przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy i my coś zrobimy w swojej sprawie.

Mówi się, że wiara czyni cuda. Tak może się zdarzyć naprawdę. Przykładem jest mały sparaliżowany chłopiec, który tak bardzo uwierzył w czarodziejską moc róży, że pokonał paraliż.

Autorka pokazała problemy młodych ludzi, którzy rosną i zachodzą w nich różne zmiany. Pojawiają się pierwsze uczucia miłosne i pierwsze rozczarowania. Ci młodzi ludzie chcieliby osiągnąć dużo, ale nie wkładając w to zbyt wiele pracy.

Książka jest ciekawa, czasami rozśmiesza, ale są również chwile, że bardzo wzrusza.

Jakub Jaworek kl. IV a

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



„Marcel i tajemnica profesora” Anna Boderek-Pocheć

Książka opisuje przygody Marcela i Martyny. To główni bohaterowie, poszukiwacze przygód. Mają po dziesięć lat, ale są sprytni i bardzo dokładni w tym co robią. Poznali tajemnicę profesora Witulskiego i postanowili ją rozwiązać. Nie są sami w poszukiwaniach. Na swojej drodze spotykają grupę fałszywych filmowców, którzy też są zainteresowani znalezieniem skarbu.

Akcja książki jest szybka i cały czas trzyma w napięciu. Do końca nie wiadomo, o jaki skarb chodzi. Pełno tu tajemnic i zagadek. Są również sytuacje bardzo niebezpieczne i niezrozumiałe. Po drodze dzieci odnajdują liczne wskazówki, które zbliżają je do celu. Żadne trudności nie zniechęcają bohaterów do dalszych działań. Aby się przekonać czy uda im się odnaleźć tajemniczy skarb, trzeba przeczytać książkę. Gdy to zrobimy dowiemy się, o jaki skarb chodziło. Czy ten skarb to złoto i diamenty, a może są rzeczy jeszcze bardziej wartościowe. Cenne znaleziska mogą mieć wartość, jakiej nie da się przeliczyć na pieniądze.

Jak zachowają się dzieci w trudnych chwilach, dowiemy się z książki. Ich przygody są opisane bardzo realistycznie. Książka jest przeznaczona zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Jakub Jaworek kl. IV a

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



„Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzej Marek Grabowski

Akcja utworu rozgrywa się w Warszawie, na Żoliborzu. Były to ostatnie dni wakacji. Dzieci szykowały się do szkoły. Wszystko się jednak zmieniło, gdy pierwszego września 1939 roku wybuchła wojna. Główną bohaterką utworu jest dziesięcioletnia Krysia. Cieszyła się, że już za kilka dni spotka koleżanki ze swojej klasy. Gdy usłyszała o wojnie, to nawwet się nie przestraszyła, bo nie wiedziała co to słowo znaczy. Myślała tak jak inne dzieci, że będą miały dłuższe wakacje, a wojna szybko się skończy. Mijały jednak dni i tygodnie, a było coraz gorzej. Okazało się, że wojna to zburzone domy, ranni, zabici, łapanki i bardzo dużo krwi.

Zaczęły powstawać tajemne organizacje, które przyjmowały w swoje szeregi młodzież, a nawet dzieci. Wszyscy chcieli walczyć z okupantem. Nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczna była ich misja i że narażali swoje życie.

Jest to wzruszająca opowieść o dzieciach wojny. Chociaż wokół nich było tyle łez i bólu one chciały żyć jak dawniej. Podczas nalotów chowały się do piwnic, ale gdy samoloty odleciały biegły na podwórko, aby się pobawić. Autor pokazał wojnę widzianą oczami dziecka. To ona zabrała im nie tylko dzieciństwo, ale najbliższą rodzinę, kolegów i znajomych. Wojna na zawsze zmieniła ich życie. Tego, co przeżyły nie dało się już nigdy zapomnieć.

Warto przeczytać, bo pozwoli to nam zrozumieć, jak bardzo trzeba cenić pokój na świecie. Woj zawsze jest zła i nikt jej nie wygrywa. Ludzie giną po każdej stronie.

Jakub Jaworek kl. IV a

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek”



„Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcin Pałasz

Książka składa się z czterech części, ale wszystkie łączą marzenia dzieci. Głównymi bohaterami są dziewięcioletni Maciek i ośmioletnia Ania. Są sąsiadami i przyjaźnią się od zawsze. Cały wolny czas spędzają razem. Interesują się wszystkim, co ich otacza, dlatego często napotykają różne niesamowite zjawiska. Gdy znaleźli zegar spełniający życzenia, chcieli zrobić coś dla innych. Było z tego jednak więcej bałaganu niż pożytku. A kiedy Asia dostała na urodziny od babci cebulkę kwiatka, okazało się, że rósł tylko wśród dobrych ludzi.

Maciek i Asia są bardzo wrażliwi. Potrafili zaprzyjaźnić się z małym diabełkiem. Oddali mu nawet bluzę i czapkę, bo chcieli, by był dobry. Okazało się również, że jest sposób, aby przezwyciężyć swój strach. Jak to zrobić można dowiedzieć się z tej książki.

Najbardziej jednak wzruszająca jest historia kalekiej dziewczynki z klasy Asi. Jeździ ona na wózku inwalidzkim. Jest przez dzieci odrzucona, bo nikt nie ma odwagi się z nią zaprzyjaźnić. Jedna z uczennic ma ogromny wpływ na klasę. Naśmiewa się z Mai, a nikt nie stara się jej pomóc. Tylko Asia potrafiła stanąć w jej obronie. Nie spodziewała się, że znajdzie sojuszników, a jednak jej odwaga zaimponowała innym. Dzieci inaczej spojrzały na Maję, gdy zrozumiały, że jest ona taka sama jak inni. Tylko wózek zastępował jej nogi. Dzięki temu Maja zaczęła się śmiać. Po raz pierwszy została zaproszona w odwiedziny. Poczuła się wspaniale i była szczęśliwa.

Asia i Maciek starali się czynić dobro. Przeżyli razem wiele przygód i każda kończyła się dobrze, bo dobro lubi do nas wracać.

Książka jest nie tylko fajna, ale może nas wiele nauczyć. Marzenia nie zawsze się spełniają, ale warto marzyć.

Jakub Jaworek kl. IV a

PSP 5 Kraśnik „Czytaczek"



„To ja Lucy. Gwiazdy lata” Kelly McKain

Chciałabym ocenić ostatnio przeczytaną przeze mnie książkę – dziennik pod tytułem „To ja Lucy. Gwiazdy lata” autorstwa Kelly McKain. Opowiada ona o przygodach Lucy, która interesuje się modą i jej przyjaciółek, Tildy i Juli.

Dziewczyny wybierają się na wspólne wakacje nad morze. Ich ulubione czasopismo – „Między nami dziewczynami” – organizuje wielką imprezę na plaży. Odbędzie się podczas niej również konkurs tańca, w którym nastolatki chcą wziąć udział. Z początku wszystko idzie dobrze, ale na koniec dziewczyny przeżywają małą katastrofę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co się wydarzyło, to serdecznie zapraszam do biblioteki.

Książka wzbudziła mój zachwyt, ponieważ główna bohaterka w przyszłości chce zostać sławną projektantką mody, dokładnie tak jak ja. Ten dziennik bardzo mi się podobał i z chęcią przeczytałabym go raz jeszcze.

Natalia Kuśmierczyk, kl. 7b

Gazetka „Czytaczek”

PSP 5 Kraśnik



LATARNIK Henryk Sienkiewicz

Utwór pt. „Latarnik” jest dziełem Henryka Sienkiewicza. Powstał podczas podróży autora po Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy ukazał się w 1881r. na łamach czasopisma „Niwa”.

„Latarnik” uchodzi za jedną z najlepszych polskich nowel. Fabuła utworu jest inspirowana autentycznymi wydarzeniami. Autor, tworząc postać Skawińskiego, wzorował się na Polaku o nazwisku Sielawa.

Głównym wątkiem utworu jest praca latarnika i jego życie codzienne w latarni morskiej. Człowiek ten zaznaje wreszcie upragnionego odpoczynku po latach tułaczki.

Miejscem akcji jest miasteczko Aspinwall i malutka wysepka w pobliżu Panamy oraz znajdująca się na niej latarnia morska. Wydarzenia rozgrywają się po koniec XIX wieku. Bohaterem noweli jest Polak, tułacz emigrant, poszukujący spokoju i stałej pracy po burzliwej przeszłości. Odzyskując harmonię ducha, Skawiński wiele rozmyśla, podziwia przyrodę i wspomina swoją ojczyznę, a nawet zaprzyjaźnia się z przylatującymi do latarni mewami. Swoją pracę wykonuje sumiennie, od świtu do późnej nocy. Przez pewien czas codziennie schodzi po żywność dostarczaną na jego wyspę i rozmawia z jej dostawcą, a co niedzielę przychodził do kościoła. Później jednak porzucił te obyczaje. Zamknął się w sobie i nie komunikował się z ludźmi.

Pewnego razu dostał dziwną przesyłkę – paczkę polskich książek. Czytając jedną z nich, „Pana Tadeusza”, wpadł w trans wspomnień o ojczyźnie i ………… Reszty dowiesz się po przeczytaniu tej noweli.

W utworze zostały przedstawione uczucia, takie jak tęsknota i smutek, które skłaniają do refleksji nad przemijaniem i trudami życia. „Latarnik” pomaga zrozumieć co przeżywają emigranci przebywający z dala od domu. Jedynym mankamentem tejże noweli jest połączenie języka polskiego z angielskim, które czasem naprawdę mnie irytowało. Poza tym, ta lektura została jedną z moich ulubionych. Serdecznie polecam.

Natalia Kuśmierczyk, kl. 7b

Gazetka „Czytaczek”

PSP 5 Kraśnik



Harry Potter i Insygnia Śmierci; część 1

Harry Potter i Insygnia Śmierci pierwsza część ekranizacji J. Rowling o tym samym tytule. Poznacie w nim kolejne przygody Harry'ego, Hermiony i Rona, którzy muszą zniszczyć horkruksy, w których Lord Voldemord ukrył cząstki swojej duszy. Zanim jednak wyruszą w podróż uczestniczą w weselu brata Rona, Billa i Fleur Delucor. W samym środku zabawy miejsce, w którym przebywali nawiedzili śmierciożercy, ludzie złego czarownika. Przyjaciele deportowali się do Londynu. Tymczasowo zamieszkali w domu Harry’ego. Teraz muszą włamać się do najlepiej strzeżonego w świecie czarodziejów banku. A w odległym lesie czeka na nich tajemniczy Miecz Godryka Gryffindora. Czy go znajdą? Tego dowiecie się po obejrzeniu filmu.

Ewa Cieśla

Szkoła Podstawowa w Brzozowej

Redakcja „Goniec Szkolny 2”



„Polska- Kraków”

Książka ta wydawnictwa Olesiejuk napisana została przez Romana Marcinka i Andrzeja Gaczoła. Jest to swego rodzaju przewodnik dla turystów, którzy planują wycieczkę do Krakowa. Miasto to należy do wąskiego grona tych miejsc w Europie, których nie można pomylić z żadnym innym. Spacerując letnią porą po ulicach Krakowa, a zwłaszcza po centrum, można usłyszeć rozmowy w wielu językach. Często spotyka się wycieczki nawet z odległej Japonii. Historia Krakowa, jego zabytki, legendy i niepowtarzalna atmosfera sprawia, ze chętnie się tam wraca.

W książce najpierw opisane są dzieje miasta i zamieszczona jest dość dokładna mapka Krakowa z zaznaczonymi ważnymi zabytkami i miejscami. Później omawiane są poszczególne zabytki, z bardzo dokładnym opisem i ze zdjęciami.

Polecam tę książkę każdemu kto planuje wycieczkę do dawnej stolicy Polski, ale i tym, którzy już tam byli i to wiele razy. Sama byłam, bo do Krakowa mam blisko, ale po przeczytaniu wiem, że wielu rzeczy jeszcze nie zwiedziłam. Ktoś może powiedzieć, że ma telefon a tam mapkę, a nawet GPS. Owszem, ale to co na papierze jest chyba lepsze i ciekawsze…

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Psy- poradnik”

Każdy wie, że pies to przyjaciel człowieka. Nawet jest takie przysłowie, że wierny jak pies. Jednak wybór psa to duże wyzwanie, dlatego nim zdecydujemy się na czworonożnego kompan to warto sięgnąć poradnik Moniki Kurek.

Zawarte są w nim liczne porady i wskazówki co do wyboru psa. Nie każdy ma dom z ogrodem, a niektóre psy muszą się odpowiednio wybiegać, bo wtedy dobrze się czują i rozwijają. Są psy, które nie lubią małych dzieci, więc taki pies nie powinien trafić do rodzin z pociechami. Rozdział rudy, mały czy kudłaty opisuje po kolei najpopularniejsze psie rasy, ich zalety, ale często też i wady. Kolejny dział dotyczy już sytuacji, gdy pies się już pojawił. Mamy tam porady co kupić z akcesoriów, jak dbać o higienę i jak przygotować dom na przybycie nowego domownika. W następnym dziale jest o tresurze psa, żeby mądrze nauczyć go pewnych rzeczy. Dalej mamy ciekawe zagadnienia takie jak : podróże z psem, zmianę jego upodobań wraz ze zmianą pory roku oraz ewentualne kojarzenie, ciąża i poród. Ksiązka kończy się poradami co do spokojnej psiej starości.

Ksiązka jest ciekawa, ma sporo fotografii co zdecydowanie ją ubarwia. Polecam i dla przyszłych właścicieli psów, jak i też dla już doświadczonych. Na pewno, albo czegoś się ci ostatni nauczą, albo zdementują….

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń