DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





„Smoleńsk”

Autorem tej ksiązki jest znany dziennikarz Piotr Kraśko. Opisał w niej pewien tydzień w kwietniu 2010 roku. Tydzień, gdzie spadł samolot z prezydentem i wieloma innymi znanymi i mniej znanymi osobami. Tydzień, gdzie cała Polska była w szoku, gdzie media o niczym innym nie mówiły. W książce opisane są w sposób chronologiczny wydarzenia od poranka 10 kwietnia, gdzie wszyscy z niecierpliwością czekali w Katyniu na przylot delegacji aż do pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu w niedzielę 18 kwietnia.

Kraśko był tam na miejscu, więc pewne rzeczy opisał bardzo emocjonalnie, tak jak było naprawdę. Opisał też swoje pierwsze odczucia, opisał reakcję wielu osób na złe wieści, które co chwilę dochodziły. Nic nie było z początku wiadomo, każdy żył nadzieją. Tę niepewność Piotr Kraśko też opisał. Kolejne godziny przynosiły w pełnym sensie ukojenie, bo lepsza zła wiedza niż jej brak. Wtedy większość osób nie wstydziła się płakać. W ten dzień wszystkie media były razem,. Nikt nie chciał mieć wyłączności. Cała Polska się zjednoczyła, mimo, że wielu osób to wcale nie dotyczyło. Żałoba w Polsce trwała, ludzie nie mogli uwierzyć, że taka rzecz mogła się stać.

Ja sama tego dnia zbyt dobrze nie pamiętam. Byłam zbyt mała, żeby rozumieć. Po przeczytaniu wiem, jak wtedy było, zwłaszcza, że Kraśko dosyć obiektywnie to przedstawia. Kunsztu książce dodają liczne fotografie.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„100 zdobywców kosmosu”

Ksiązka ta, napisana jest pod kątem dzieci. Na każdej stronie przedstawiona jest sylwetka jakiegoś kosmonauty. Oprócz krótkiego biogramu jest również sporo zdjęć. Ciekawostką jest, że przy każdej z osób jest napisany łączny czas przebywania w kosmosie. I tu jest sporo różnicy, bo rekordzista przebywał 444 dni w kosmosie, zaś Jurij Gagarin tylko niecałe 2 godziny. Dopiero teraz sobie uświadomiłam, jakie szczęście mieli ci kosmonauci. Z miliardów osób na świecie tylko niewielka ilość ma szansę być tam wysoko, daleko, tam gdzie trudno sobie nawet wyobrazić. Jakie to jest fascynujące, zwłaszcza, jeśli ktoś interesuje się tym zagadnieniem.

Atutem ksiązki jest też to, że po każdej postaci są trzy krótkie pytania na temat tego, co się przeczytało. Pozwala to sprawdzić swoją wiedze.

Polecam każdemu kto lubi takie tematy.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Tatry”

Ksiązka ta to właściwie kolejny przewodnik, który mamy w domu. Zawsze, gdy gdzieś jedziemy, lub jesteśmy, to kupujemy a potem co jakiś czas odświeżam sobie temat i co nie co przypominam.

Przewodnik został napisany przez Macieja Krupę zaś liczne fotografie wykonał Christian Parma. Podzielony jest na kilka części. Autor pogrupował miejsca w Tatrach i tak mamy: Dolinę Kościeliska, Dolinę Chochołowską. Dolinki reglowe, Halę Gąsienicową, Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Morskie Oko.

We wstępie mamy ogólne informacje o Tatrach takie jak: ich charakter ( w tym wypadku alpejski), długość, największe szczyty, klimat, charakterystykę krajobrazu oraz roślinność i zwierzyna.

W każdej kolejnej części najpierw mamy ogólny opis danego terenu a potem fotografie wraz z opisem. Cenne są wskazówki jakie udziela autor czytelnikowi. Nie brakuje miejsc, gdzie można wziąć dziecko w wózku ale wiadomo, że są tez takie, gdzie dziecko pójść nie powinno. Jest to na pewno przewodnik dla debiutantów w górach, ale i dla bardziej zaawansowanych turystów. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy”

Książka ta pod redakcją Andrzeja Łapkowskiego, Anny Bełch i Damiana Kuta została wydana jako promocja gmin lezących w obrębie tytułowego parku, czyli Gmin : Frysztak, Korczyna, Krościenko Wyżne, Strzyżów, Wiśniowa i Wojaszówka.

Jest to można powiedzieć przewodnik po wyżej wymienionych gminach.

Najpierw jest zamieszczona krótka legenda powstania Stowarzyszenia Czarnorzecko- Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania i jej założenia i jak jest wdrażana. Później po kolei omawiane są zagadnienia o konkretnej gminie. Jest trochę historii, kultury, opisane są cykliczne imprezy. Jest też opis przyrody, zabytki, kultura i tradycje oraz jest też sporo o sporcie i rekreacji. Sporo uwagi jest zwrócone na współczesne życie mieszkańców i np. co można robić w danej gminie z wolnym czasem.

Polecam i turystom i mieszkańcom tych gmin.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Pobrzeże Bałtyku”

Ksiązka ta, to doskonała lektura, jeśli planujemy wakacje nad Bałtykiem, a nie wiemy jeszcze, gdzie konkretnie się udać. Jak wiemy polski Bałtyk ciągnie się od granicy z Niemcami aż po Gdańsk. Złocistych plaż nie brakuje, ale oprócz leżenia plackiem warto pojechać tam, gdzie jest jeszcze coś więcej do robienia.

W przewodniku tym po kolei omawiane są miejsca, gdzie warto się udać. Swoją wycieczkę zaczynamy od Szczecina i choć nie leży nad morzem to warto go odwiedzić. Potem omawiane są polskie wyspy, okolice Koszalina i Słupska, Ustka, Łeba i Trójmiasto. W każdej części można się dowiedzieć coś ciekawego o danym regionie jak np. gdzie zjeść coś smacznego, gdzie spać i gdzie nie ma dużego tłoku.

Przewodnik jest wzbogacony licznymi fotografiami, często są też bardzo dokładne mapki. Na pewno przyda się to, gdy ktoś się tam uda. Polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



„Pieniny”

Książka pt. „Pieniny” autorstwa Piotra Dąbrowskiego to doskonały można rzec przewodnik, jeśli ktoś zamierza wybrać się w tamte strony. Książka składa się dwóch części. Pierwsza to dokładny opis warunków panujących w Pieninach i co można tam ciekawego zobaczyć i robić, a druga to fotografie.

Co warto zaznaczyć ksiązka jest kilkujęzyczna, czyli oprócz języka polskiego jest też język angielski i język niemiecki. Dzięki temu może posłużyć też zagranicznemu turyście.

Pieniny to góry właściwie dla każdego. Nie są zbyt wysokie i można na szlak pójść cała rodziną, bo nawet dzieci sobie tam poradzą bez problemu. Na zainteresowanie zasługują zwłaszcza Trzy Korony, skąd w pogodny dzień widać nawet Tatry. Spływ Dunajcem to niezapomniana atrakcja i każdemu, kto tam będzie gorąco polecam skorzystać z usług flisaków. Spływ Przełomem Dunajca to wspaniała przygoda i niezapomniane przeżycie.

Na zainteresowanie zasługują liczne zdjęcia. Wykonane fachowo i bardzo barwnie. Polecam bardzo tę lekturę, nawet jeśli ktoś ma tam daleko i nie pojedzie, bo warto znać takie miejsca.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



,,Data ważności’’ William Campbell Powell

Lubicie książki science-fiction? Ja uwielbiam. Dlatego niedawno sięgnęłam po książkę ,,Data ważności’’ autorstwa Williama Campbella Powella. I to był idealny wybór. Już po przeczytaniu pierwszych stron dosłownie zakochałam się w tej książkę. Opowiada ona o tym, jak będzie wyglądał świat w niedalekiej przyszłości, bo już za 30 lat. A nasza przyszłość nie zapowiada się ciekawie… Zbyt duża umieralność ludzi, brak następnych pokoleń, teknoidy zamiast dzieci… Aktualizacje zamiast naturalnego rozwijania się i dojrzewania… A ludzie (i teknoidy) udają, że ,,wszystko jest OK’’. To według autora tylko niektóre rzeczy które mogą nas spotkać za kilka niedługich lat.

Główną bohaterką jest Tanya dziecko – teknoid, która zmaga się z wieloma trudnymi sytuacjami w rodzinie i w otaczającym ją świecie. Wiadomość, że nie jest dzieckiem tylko robotem, a rodzice oszukiwali ją przez prawie 12 lat to jeden z ciosów spadających na dziewczynę. Śmierć matki… bliski upływ ,, daty ważności’’ jej życia … walka w sądzie… Ale nie mówmy o samych smutnych i trudnych rzeczach. W krótkim życiu bohaterki jest też dużo optymistycznych chwil. Gra w zespole, ma przyjaciółkę, z którą może pogadać o wszystkim i w zwyczajny, ludzki sposób rywalizować o pewnego chłopaka. Cudowna książka, cudowni bohaterowie, cudowny autor. Szczerze polecam!

Wiktoria Ozga kl VII

SP w Brzozowej

Redakcja ,, Goniec Szkolny 2’’



„Dom Tajemnic. STARCIE POTWORÓW” Chris Columbus

Uwielbiam czytać książki. Najbardziej podobają mi się science – fiction i przygodowe. Dziś opowiem wam o dwóch książkach z drugiego mojego ulubionego gatunku, czyli o ,, Domu Tajemnic’’ autorstwa Chris'a Columbus’a. Głównymi bohaterami są mali Walkerowie, a konkretnie: Brendanie, Eleanor i Kordelii. Przeprowadzają się oni (razem z rodzicami, oczywiście) do ogromnego domu, który należał kiedyś do sławnego pisarza Denvera Kristoffa. Dzieci spotykają jego córkę Dalię, która nazwała się Wichrową Wiedźmą. Piękna Dalia Kristoff stała się zła, tak jak jej ojciec, przez Księgę Życzeń i Zagłady. Ale ojciec postanowił chronić swoją córkę, ukrywając Księgę w książkach, które napisał i rzucając na nią klątwę. Wiedźma, chcąc odzyskać przeklęty wolumin, przeniosła młodych Walker'ów do trzech książek, by zdobyli dla niej tą Księgę. Dzieci w magicznym świecie Denevera spotkały olbrzymie, mięsożerne ważki, groźnych rozbójników, kolosów, okrutnych piratów i wiele innych postaci. Ale najważniejszą z nich jest Will, który od czasu, gdy dzieci uratowały mu życie staje się przyjacielem rodzeństwa i chłopakiem, w którym podkochuje się Kordelia. Jak potoczą się ich losy? Co to jest wiwisekcja na żywo? I kim jest dziewczyna, której szkielet znajduje się w szafie w korytarzu? W czym zaszkodzi ona Kordelii? I kim jest Królowa Dafne? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej koniecznie przeczytajcie Dom Tajemnic cz. I.

Zaś w drugiej części książki pt. „Dom Tajemnic STARCIE POTWORÓW” poznajemy dalsze przygody trójki rodzeństwa ich przyjaciela Willa. Dzieci znów będą musieli zmierzyć się z Wichrową Wiedźmą, która ukryła się w najmniej oczekiwanym miejscu i spokojnie czekała, aby zaatakować Walkerów. Będą świadkami zabójstwa Kristoffa i wywoływania duchów w kryjówce Strażników Tradycji. Wylądują w samym środku walk gladiatorów, zmierzą się z lwami i nazistowskimi cyborgami oraz razem z mnichami będą musieli pokonać potwory mrozu. Co wpiszą do Księgi życzeń i zagłady? Jak dostaną się do domu? I czy w końcu uda im się pokonać Wiedźmę? Co się stanie z Willem? Odpowiedzi znajdziecie czytając tę powieść.

Wiktoria Ozga kl VII

SP w Brzozowej

Redakcja ,, Goniec Szkolny 2”



„Co rekiny robią przez cały dzień w morzu?”

Moja ulubiona książka nosi tytuł „Co rekiny robią przez cały dzień w morzu?”. Napisała ją Eleonora de Sabata, a w Polsce wydało Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz w r. 2016 w serii Biblioteczka Dziecięca.

Lubię ją ponieważ jest tam wiele ciekawych informacji o różnych gatunkach rekinów. Są wśród nich m.in. rekin wielorybi, żarłacz rafowy czarnopłetwy i długoszpar, który pływa z otwartą paszczą i w ten spo-sób połyka ogromne ilości maleńkich organizmów unoszących się w morzu lub oceanie. Mięso wielorybów jest także przysmakiem. Gdy czytałam tę książkę, dowiedziałam się, że wiele osób jada je, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na śródziemnomorskich targach rybnych można kupić mięso np. mustela siwego, re-kina psiego i kolenia pospolitego.

Książka E. de Sabaty jest kolorowa, są w niej też zdjęcia i zabawne obrazki. Przy okazji to prawdziwa skarbnica wiedzy, ale taka, do której sięgnąć mogą najmłodsi czytelnicy. Dlatego zachęcam do jej czytania. Ma ona jeszcze jedną zaletę – po rozłożeniu jej okładka zamienia się w wygodną torebkę. Można ja wszę-dzie ze sobą zabrać.

Zuzanna Szram, 4sp

redakcja gazety Szkolny Donosiciel z ZS w Lotyniu



 "Ania z Zielonego Wzgórza"

Niedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Autorką jest Lucy Maud Montgomery. Co najciekawsze książka odzwierciedla życie Autorki z bohaterką. 
Książka w niektórych chwilach potrafi rozbawić a w innych łapie za serce. Opowiada ona o dziewczynce z sierocińca ,która trafiła na Zielone Wzgórze przez pomyłkę. Jednak Cuhbertowie nie potrafią jej oddać nikomu innemu i biorą ją na wychowanie. Ania często wpada w kłopoty jednak nieraz w rozsądny sposób potrafi się z nich wydostać. 
Mnie osobiście książka bardzo przypadła do gustu. Jest w niej opisane wiele przeżyć , które przeżywa główna bohaterka książki. Jakbym miała oceniać to dałabym 10/10.

Julia Jakubczyk
Gazetka "Lider"