DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA

13 powodów

Książka "13 powodów’’ autorstwa Jay Asher to międzynarodowy bestseller, numer 1 na liście New York Times’. Trafiłam na nią całkiem przypadkowo, ale zapewniam was, że to dobry wybór. „13 powodów” to lekki kryminał, który porusza problemy dzisiejszej młodzieży. Kiedy Cley wraca ze szkoły do domu przed drzwiami znajduje tajemniczą przesyłkę adresowaną do niego. W środku są kasety magnetofonowe oraz list. Nadawcą jest Hannach, dziewczyna, która dwa dni wcześniej odebrała sobie życie. Dołączony list wiele wyjaśnia. Jest więcej adresatów. Każdy z nich dostaje jasne instrukcje, jak ma postępować. Nie możne przerwać odsłuchiwania taśm, gdyż grożą im poważne konsekwencje, a co najważniejsze każda osoba, która je otrzymała ma bezpośredni związek z tragedią.

Resztę przeczytajcie sami. Jest to trzymająca w napięciu książka, która doczekała się ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego. Zachęcam do przeczytania tej powieści, ponieważ wiele może nas nauczyć i rzuca dodatkowe światło na problemy nastolatków.

Emilia Serafin

Szkolne Fakty po raz Czwarty
Moje wakacje z Rudym

Reżyserem "Moich wakacji z Rudym" jest australijski reżyser Kriv Stenders.Film został nominowany do nagrody AACTA (Nagroda Australijskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej), a w sierpniu 2011 r. doczekał się adaptacji na deskach teatralnych.

Michael (Jason Isaacs) - niezwykle zapracowany pan domu, pod naciskiem starszego syna, rozmyśla czy adoptować psa. Syn robi wszystko, by go otrzymać, lecz tata się nie chce zgodzić. Nastawienie ojca zmienia się pod wpływem wspomnień... o jego własnym czworonogu sprzed lat. W Michaelu budzą się wzruszające wspomnienia. Wracają obrazy, kiedy on sam był dzieckiem, jak znalazł cudownego czerwonego psa i spędził z nim niezapomniane wakacje na australijskim odludziu. Czy chłopcu rzeczywiście uda się przekonać tatę do adopcji psa? Czy wszystko się dobrze skończy? Tego wszystkiego dowiecie się oglądając "Moje wakacje z Rudym".

Julia Zielonka

Szkolne Fakty po raz Czwarty
„Niedźwiadek polarny“

,,Niedźwiadek polarny“ to tytuł jednej z książek, która należy do Bestsellerowej serii Holly Webb. Wydawnictwo, które wydało tą książkę to ,,Zielona Sowa", a zilustrowała ją Sophy Williams. Opowiada o dziewczynce Sarze, której dziadek parę dni przed Bożym Narodzeniem pomaga zbudować igloo, którego pilnuje ulepiony ze śniegu mały niedźwiadek. Kilka stron później dziewczynka wyrusza w podróż przez lodowy świat. A czy uda jej się znaleźć drogę do domu przekona się tylko ten kto będzie jej towarzyszył czytając książkę.

Julia Biroś redakcja „The voice of students“
„Smyk, uprowadzony szczeniak“

,,Smyk, uprowadzony szczeniak“ to tytuł jednej z książek, która należy do Bestsellerowej serii Holly Webb. Wydawnictwo, które wydało tą książkę to ,,Zielona Sowa", a zilustrowała ją Sophy Williams. Milena to dziewczynka, która od zawsze marzyła o piesku. Kiedy dostaje małego labradorka pod choinkę bardzo szybko się do niego przywiązuje i już po kilku dniach zostają najlepszymi przyjaciółmi. Milena nazywa pieska Smyk ale przecież dziewczynka musi wrócić po świętach do szkoły. Pewnego dnia ktoś podstępnie kradnie pieska z ogrodu. Jak to się skończy? Czy Milena odzyska Smyka? …

Julia Biroś redakcja „The voice of students“
„Gwiazdko, gdzie jesteś?"

,,Gwiazdko, gdzie jesteś?“ to tytuł jednej z książek, która należy do Bestsellerowej serii Holly Webb. Wydawnictwo, które wydało tą książkę to ,,Zielona Sowa" , a zilustrowała ją Sophy Williams. Opowiada o kotce Gwiazdce, którą Jadzia ma zaopiekować się przez całe ferie świąteczne. Kotka skrywa jednak pewną tajemnicę i pewnego dnie chociaż na dworze zimno wychodzi z domu i postanawia znaleźć sobie jakąś kryjówkę. Ale dokąd ma pójść?

Julia Biroś redakcja „The voice of Students“
„Maksio szuka domu“

,,Maksio szuka domu“ to tytuł jednej z książek, która należy do Bestsellerowej serii Holly Webb. Wydawnictwo, które wydało tą książkę to „Zielona Sowa" ,a zilustrowała ją Sophy Williams. Opowiada o piesku Maksiu- owczarku staroangielskim, który zostaje podarowany Marcie. Oboje bardzo się do siebie przywiązują i kiedy Marta jest w szkole, piesek wyskakuje przez okno i postanawie poszukać jej na własną rękę. Czy mu się uda odnaleźć Martę? Jeśli chcecie się dowiedzieć koniecznie przeczytajcie tą książkę.

Julia Biroś redakcja „The voice of Students“
„Wąsik, niechciany kociak“

,,Wąsik, niechciany kociak“ to tytuł jednej z książek ,która należy do Bestsellerowej serii Holly Webb. Wydawnictwo, które wydało tą książkę to ,,Zielona Sowa", a zilustrowała ją Sophy Williams.Wąsik to białe puszyste kociątko, którego mamą jest kotka przyjaciółki Mai. Dziewczynka nie może pogodzic się ze stratą ukochanego kocura Piaska i czuje, że już nigdy nie będzie gotowa na posiadanie innego pupila. Wszyscy widzą, że Kociak i Maja są dla siebie stworzeni. Czy Mai uda się pokochać Wąsika tak jak Piaska?...

Julia Biroś redakcja „The voice of Students“
"Erynie"- Marek Krajewski

Autorem ksiązki pt. "Erynie" jest Marek Krajewski; tłumacz i filozof klasyczny. Zagłębiając się w fabułę książki widać, że autor skupia się na cięzkiej pracy komisarza oraz na jego życiu prywatnym. Dzięki temu, pokazuje co jest w życiu najważniesze.

Akcja rozgrywa się we Lwowie w 1939 roku, w czasie zbliżającej się wojny. Pewnego dnia w strasznych męczarniach ginie mały chłopiec zwany Henio Pytka,Wieść o brutalnym mordzie dokonanym przez Żydów szybko obiega miasto. Ludzie zadają sobie pytania: "Kto jest seryjnym mordercą?", "Czyje dziecko będzie następne?". MIeszkańcy tego oto miasta liczą na Komisarza Edwarda Popielskiego, lecz komisarz nie chce tym razem poprowadzić sprawy. Po pewnym czasie dociera do niego, że jego wnuk również jest w niebezpieczeństwie, więc Popielski zaczyna działać, ale tylko nocą. Niestety, Edward wkracza sam do akcji, ponieważ ludzie boją się z nim współpracować. Nikt nie chce mu się narazić (na niebezpieczeństwo).

Moim zdaniem książka jest abrdzo ciekawa i pełna emocji. Trzyma w napięciu. Czytajac ją możemy, dostrzec co jest dla nas najważniejsze i jak ważni są dla nas nasi bliscy.

Klaudia BelczykRecenzja książki "Black Ice" autorstwa Becci Fitzpatrick

Mróz, śnieg, morderca. Grupa zabitych dziewczyn i strach, że kolejną ofiarą będziesz ty…

Wyprawa w góry z przyjaciółmi. Cudowny dzień, szczególnie dla Britt, która przygotowywała się do niej przez ostatnie 5 miesięcy. A wszystko po to, aby udowodnić, że potrafi. Da radę. Tym bardziej, iż jedzie z byłym chłopakiem. Wyobraźcie sobie jej zdziwienie, kiedy dowiedziała się, że Calvin musi jechać z nimi jako "przyzwoitka" dla jego siostry, a zarazem jej przyjaciółki Korbie. Kto by pomyślał, że taka głupota może zepsuć tak starannie przygotowany wyjazd? Ale to jeszcze nic.

Jeszcze przed wyjazdem spotkała go na stacji benzynowej. Nic się nie zmienił. Ten sam zabójczy uśmiech. Typ podrywacza, ale nie zarozumiałego. Mimo pierwszego wrażenia, miał dobre serce. Krępujące. Rozmowa opierała się na żartach, omawianiu podróży. Czyli tak to będzie teraz wyglądać? Docinki ze szczyptą nic nie znaczącego flirtu? Tematy zeszły na związki, a ona zmyśliła, że ma kogoś. Nie uwierzył w jej kłamstwo, a ona brnęła dalej. Przecież nie przyzna się teraz.

Na parkingu stał jakiś chłopak. Skorzystała z okazji, mówiąc, iż to on. Wysoki, starszy może o dwa lata. Wszedł do sklepu, a Calvin pędem ruszył w jego stronę. Wskazał dziewczynę, mówiąc, że jest mu miło poznać jej nowego chłopaka. Britt właśnie chowała się za półkami z ciastkami i zażenowana próbowała się wytłumaczyć. Nie powiedziała jeszcze ani słowa, a nieznajomy odparł, iż owszem, Britt to jego dziewczyna. Oszołomiona dalej prowadziła z nim tę gierkę, śmiejąc się w duchu z miny Calvina. Próbowała nie okazywać tego, że coś nie gra. Nie zna go, a on zna jej imię…

Jechały już w aucie, razem z Korbie, która robiła zdjęcia mroźnym drogom pokrytym śniegiem. Trzask. Nie pojadą dalej. To tak banalne, samochód się zepsuł. Reszta jest już pewnie w Iddlewilde. Zasięgu nie ma. Muszą wyjść, bo siedzenie nic nie da. Szły i szły, aż w końcu zobaczyły w oddali chatkę. Pobiegły, szukając schronienia przed zimnem. Zapukały. W progu pojawili się dwaj nieznajomi. Jednym z nich był tajemniczy mężczyzna ze stacji paliw… 

Kolejna niesamowita książka, która wyszła z rąk fenomenalnej autorki Becci Fitzpatrick. Słodka, przewidywalna historyjka? To nie w stylu Becci. Niepokojący thriller połączony z romansem. "Ubierz się ciepło, gdyż ta książka przyprawia o dreszcze." - Jarosława Trocka

Klara Dąbrowska

„Express Społeczniaka”

Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie„W pustyni i w puszczy”

Książkę „ W pustyni i w puszczy” autorstwa Henryka Sienkiewicza zna chyba każdy Polak. Ja przeczytałam ją z obowiązku w związku z jej analizowaniem na lekcjach języka polskiego.

Opowiada ona o losach dwójki porwanych dzieci, Stasia i Nel. Dzięki sprytowi Stasia, uciekają porywaczom i muszą samotnie pokonać długa drogę, aby wrócić do swoich tatusiów. Podczas tej podróży przeżywają wiele przygód i niebezpieczeństw.

Książka jest powieścią przygodową. Mi się nie spodobała, co nie oznacza, że jest nieciekawa. Po prostu nie jest to powieść w moim typie, bo dla mnie jest zbyt nudna i monotonna. Napisana jest językiem niezbyt przejrzystym i trudnym do czytania. Jest bardzo dużo opisów przyrody, co sprawia, że w akcji nic się chwilowo nie dzieje, ale przeczytać trzeba. Na pewno wymaga od czytelnika uruchomienia wyobraźni, pokazuje wiele faktów z życia roślin i zwierząt. Może też uczyć, bo jest w niej wiele opisów gatunków roślin i zwierząt w naszych warunkach nie występujących. Pokazuje też jak żyli ludzie w dawnych czasach, mówi sporo o historii, bo opowiada o budowie Kanału Sueskiego . Mimo to z niczego tak się nie cieszyłam, jak z tego, ze skończyłam ją jakoś czytać. Ja jej nie polecam, ale jest to tylko moja opinia, więc żeby się przekonać trzeba po nią sięgnąć.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER- Odrzykoń