Jak znaleźć dobrego korepetytora?

Uczniowi nie wystarczają zajęcia w szkole, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem materiału? A może wręcz przeciwnie - z łatwością zdobywa wiedzę i nudzi się na lekcjach? Być może nadszedł czas, aby pomyśleć o korepetycjach.

Rozwiązaniem jest także zmiana klasy, szkoły lub zapisanie dziecka na dodatkowe popołudniowe zajęcia. Jednak takie decyzje zawsze trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ mogą się wiązać ze sporymi zmianami w życiu dziecka. Znacznie prostszym, choć niekoniecznie tańszym rozwiązaniem, często okazują się korepetycje. Rozważ swoje możliwości i zdecyduj.

Najpierw zorientuj się, czy jesteś w stanie sam pomóc dziecku. Korepetycje są dobrym wyjściem, ale często niepotrzebnym. Upewnij się też, czy twoja pociecha przykłada się do zajęć i sumiennie odrabia prace domowe.

Najmłodsze dzieci, na przykład te, które chodzą do klas 1-3, najczęściej radzą sobie z opanowaniem materiału na lekcjach. Jeśli nie, na tym poziomie nauczania sam możesz pomóc maluchowi w zrozumieniu i usystematyzowaniu wcześniej zdobytej wiedzy. Pamiętaj, że dla tak małego dziecka korepetycje z obcą osobą mogą być dużym stresem. Jeśli już zdecydujesz się na płatne zajęcia, zobaczysz, że w serwisach internetowych masz szeroki wachlarz korepetytorów do wyboru.

Począwszy od studentów, którzy są najtańsi na tym rynku, po nauczycieli z wieloletnim stażem. Doświadczenie jest tu pewnym wyznacznikiem, ale również studenci dobrze radzą sobie z nauczaniem. Najlepszą metodą wyboru nauczyciela jest umówienie się na pierwsze lekcje albo wybranie osoby polecanej przez znajomych korepetytora.

Korzystając z sieci, nigdy nie sugeruj się superofertami, które są wyróżnione spośród setek ogłoszeń. Znajdują się na pierwszych miejscach w serwisach, oznaczone są kolorem lub migają. Osoba, która je zamieszcza, zawsze dodatkowo płaci za takie wyróżnienie. Nie musi to mieć jednak nic wspólnego z jakością nauczania. Pamiętaj też, że nikt nie weryfikuje prawdziwości zapewnień!

Są również nauczyciele oferujący swoim uczniom dodatkowe płatne spotkania, aby przekazać szerszy materiał i umożliwić podwyższenie oceny. Dziecko powinno mieć jednak możliwość otrzymania najwyższego stopnia korzystając jedynie z lekcji.

Niektórzy korepetytorzy proponują odrabianie prac domowych i zdarza się, że robią to za ucznia. To jednak nie pomoże dziecku, które ma zaległości - dlatego kontroluj spotkania z nauczycielem "po godzinach".

Za ile?

Ceny korepetycji są bardzo różne. Za najtańsze zajęcia można wydać 5 zł za 15 min (szachy), a cena najdroższych wynosi nawet 100 zł za 60 min. (np. termodynamika, programowanie).

Wszystko zależy od lokalizacji (województwo, duże czy małe miasto), doświadczenia i wykształcenia korepetytora, przedmiotu, z jakiego udzielane są dodatkowe lekcje, oraz oczywiście stopnia trudności prowadzonych zajęć. Najpopularniejszymi przedmiotami w województwie pomorskim są język angielski (godzina zegarowa kosztuje średnio 29 zł) i matematyka (ok. 25 zł).

Dalsze pozycje zajmują:

- język niemiecki (26 zł) - chemia (24 zł) - fizyka (27 zł) - język polski (26 zł) - język francuski (29 zł) - język rosyjski (28 zł) - język hiszpański (30 zł) - informatyka (39 zł) - biologia (24 zł) - historia (27 zł) - język włoski (29 zł) - statystyka (48 zł) - geografia (23 zł) - WOS (24 zł) - przyroda (25 zł).

Najdrożsi korepetytorzy są w województwie mazowieckim. Za godzinę lekcji biorą średnio 34 zł. Tam też najwięcej osób udziela korepetycji - to 30 proc. wszystkich korepetytorów. Średnio 29 zł kosztuje godzina lekcji w Świętokrzyskiem, a 27 zł w Zachodniopomorskiem, Wielkopolskiem, Pomorskiem i Małopolskiem. Najtaniej, bo ok. 24 zł, zapłacisz za zajęcia pozalekcyjne w Lubelskiem.

Źródło: natablicy.pl