DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





RECENZJA KSIĄŻKI „ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA”

„Anię z Zielonego Wzgórza” napisała Lucy Maud Montgomery w roku 1908. Ta książka dla dzieci i młodzieży jest już klasykiem literatury oraz niestarzejącym się międzynarodowym bestsellerem, który od ponad stu lat zyskuje rzesze nowych czytelników.

Główną bohaterką książki jest Ania Shirley, dziewczynka, która straciła rodziców i trafiła do sierocińca. Potem przez pomyłkę „ląduje” w domu rodzeństwa, Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu.

Czy dziewczynka znajdzie tam prawdziwą rodzinę, przyjaciół? A może spełni swoje marzenia? Jakie przygody będzie miała ta roztrzepana, rudowłosa dziewczyna? Dowiedzieć się tego można tylko czytając tę wspaniałą książkę!

„Ania z Zielonego Wzgórza” to zarazem bardzo wzruszająca i zabawna książka, która w moim rankingu znajduje się w pierwszej trójce najlepszych lektur! Uczy empatii szczególnie tych, którzy mają ciepły, rodzinny dom i nie zaznali samotności.

Serdecznie zapraszam do przeczytania!

Martyna Paciorek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Ten obcy”

Książka „Ten obcy” to lektura szkolna, która wbrew pozorom jest świetna oraz pełna przygód i niespodzianek. Jest ona doskonałym przykładem dla wielu osób.

Opowiada o czwórce przyjaciół, którzy znaleźli śpiącego pod leszczyną „Obcego”, czyli chłopca o imieniu Zenek, który był w bardzo trudnej sytuacji zarówno rodzinnej, jak i fizycznej. Był to wartościowy chłopiec. Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca, chcąc odszukać wujka, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Tak naprawdę Zenek nigdy nie doświadczył, co to miłość, ponieważ jego matka bardzo wcześnie zmarła. W drodze, w trakcie poszukiwania swego wuja Antoniego, skaleczył sobie stopę. Zamieszkał na wyspie czwórki przyjaciół- Uli, Pestki, Julka i Mariana.

Moją ulubioną kreacją postaci jest Pestka. To dziewczyna energiczna, zawsze wesoła i pewna siebie. Lubi, kiedy się go podziwia. Wszyscy uważali, że jest ładniejsza od swojej przyjaciółki Uli. Lecz kiedy została wyróżniona przez Zenka, Pestka poczuła zazdrość i niechęć do dziewczyny.  Ale pomimo to nadal był dobrą koleżanką.

Młody czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie, ponieważ każdy z przedstawionych tam bohaterów stanowi odmienny typ charakterologiczny. A wątek pierwszej miłości zachęci żeńską część.

Martyna Paciorek

WRÓBELEK



RECENZJA KSIĄŻKI „SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY”

  Ostatnio przeczytała książkę „Szatan z siódmej klasy”. Jest to powieść detektywistyczno-przygodowa. Opisuje ona przygody siedemnastoletnigo chłopca – Adama Cisowskiego. W całej szkole znany jest jako „szatan”, ponieważ umie rozwiązywać różne zagadki.

  Większa część akcji toczy się we wsi Bejgoła, w której mieszkał brat profesora Gąsowskiego. Profesor poprosił chłopca, aby rozwiązał zagadkę zaginięcia drzwi z dworku. Razem pojechali do jego brata, który dobrze znał matematykę. Zagadka była bardzo trudna. Adaś bardzo chciał ją rozwiązać, ponieważ podkochiwał się w Wandzie – bratanicy profesora. Chłopiec szybko znalazł rozwiązanie zagadki. Z pamiętnika księdza Koszyczka Adaś dowiedział się, że cała historia zaczęła się podczas wojny napoleońskiej.

  Dwaj francuscy żołnierze przybyli do dworu prosząc o schronienie. Jeden z nich miał tajemniczy pakunek, z którym nigdy się nie rozstawał. Wszyscy domyślali się, że to skarb, który żołnierz gdzieś ukradł. Przed wyjazdem żołnierze napisali wskazówkę na jednych z drzwi domu. Adaś zaciekawiony zagadką dochodził do jej rozwiązania krok po kroku.

  Książka napisana jest z humorem. Może nauczyć nas, że zawsze możemy rozwiązać wszystkie zagadki i problemy. Myślę, że ta powieść zaciekawi tych, którzy interesują się literaturą przygodową i detektywistyczną.

 

Martyna Pałucka

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Magiczne drzewo - Czerwone krzesło"

Akcja książki rozgrywa się we współczesnych czasach. Bohaterami jest troje dzieci, rodzice, ciotka oraz Magiczne krzesło, które zmienia ich życie. Krzesło posiada w sobie cząstkę magicznej mocy, którą zyskało z drzewa, z którego zostało wykonane. Książka jest napisana tak, że czyta się ją z przyjemnością. Niesamowite przygody, czasem nawet niebezpieczne, dużo humoru i magia bardzo mnie wciągnęły w tą lekturę.

Również konstrukcja fabuły stanowi jej niewątpliwy walor. Każdy rozdział buduje magiczną historię. Opowieść zawiera też elementy fantastyczne na przykład, gdy dzieci przypadkowo zamieniły swoją ciocię w siedmiolatkę. Pod koniec książki rodzeństwo, żeby odczarować rodziców muszą dostać się na statek, za pomocą magii wyczarowują most i w ten sposób im się to udaje. Książka bawiła mnie, ale też była pouczająca. Polecam ją moim kolegom i koleżankom. Zachęcam również do przeczytania następnych części takich jak: „ Olbrzym”, „Pojedynek”, „ Gra” i „Tajemnica mostu".

Martyna Pałucka

WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI „TAJEMNICZY OGRÓD”

  Książkę pt. „Tajemniczy ogród” napisała Francess Hodgson Burnet. Żyła w latach 1849-1924. Była Angielką. Stworzyła około 40 powieści dla dzieci.

  Powieść ta jest zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Porusza wzruszającą historię Mary Lennox. Ta dziewczynka jest kapryśna, samolubna i rozpieszczona. Rodzice wcale się nią nie interesują i pozbawiają ją ich miłości. Gdy wybucha epidemia cholery, jej rodzice umierają. Po ich śmierci trafia do posiadłości jej wuja – Archibalda Cravena.

  Ten ponury dom kryje w sobie tajemnicę. Mary poznaje tam chorowitego syna pana Cravena, Colina. Zaprzyjaźnia się także z Dickiem Sowerby. Dziewczynka odnajduje ogród, w którym zginęła żona jej wuja. Dzięki temu miejscu Mary zmienia się w pełną radości  i energii dziewczynkę. Colin zaczyna wierzyć, że nie umrze i odzyska zdrowie.

  Książka ta jest powieścią o znaczeniu wielkiej przyjaźni i miłości, którą odczuwa  i potrzebuje każde dziecko. Na oczach tych dzieci dzieją się rzeczy magiczne i niezwykłe. Ogród dodaje im nadziei, że wszystko będzie dobrze.

  Według mnie „Tajemniczy ogród” jest przeznaczony dla ludzi w każdym wieku. Czytając tę książkę można oderwać się od rzeczywistości i wkroczyć do krainy dziecięcych smutków i radości. Polecam ją każdemu, kto chce się oderwać od szarej codzienności.

Oliwia Nosek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI „W 80 dni dookoła świata”

  Książkę pt,, W 80 dni dookoła świata’’ przeczytałam jako lekturę szkolną . Jest to najsłynniejsza powieść Juliusza Verne’a, pełna niesamowitych przygód.

  Fileas Fogg wiódł samotne życie, do czasu, postanowił założyć się z kolegami, że w ciągu osiemdziesięciu dni okrąży świat dookoła. Stawką zakładu było dwadzieścia tysięcy funtów. Razem z Panem Foggiem wyruszył w podróż jego lokaj Passeportontem, a za nimi agent Fix. Policjant podejrzewał, że Fileas opuścił Londyn, ponieważ jest on sprawcą kradzieży pieniędzy z londyńskiego banku.

  Dzięki tej podróży bohater zyskał pieniądze, ale również poznał miłość swojego życia- Aoudę,  którą uratował Fileas wraz z Passeportontem.

Powieść stanowi świetną lekcję geografii, gdyż tyle miejsc nie znajdziemy na kartach zbyt wielu powieści. Verne stworzy doskonałe kreacje postaci. Z jednej strony mamy typowego angielskiego dżentelmena, z drugiej zaś jego przeciwieństwo w postaci Obieżyświata.

  Książka pt.,, W 80 dni dookoła świata’’ jest bardzo interesująca i wciągająca. Trzyma w napięciu do końca.

Oliwia Nosek

WRÓBELEK



RECENZJA KSIĄŻKI „HOBBIT”

Książką, którą ostatnio przeczytałem był „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Ruela Tolkiena.

„Hobbit” zalicza się do opowieści przygodowych. Tematem utworu jest podróż, w jaką udają się bohaterowie powieści. Napotykają na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, ale zdążają przez cały czas do celu na Górę Krasnoludów pokonać smoka Smauga.

W podróż udało się 13 krasnoludów, czarodziej Gandalf i główny bohater – hobbit Bilbo Baggins. Podczas wyprawy bohaterowie byli u elfów, walczyli z orkami i wieloma innymi stworami. Bilbo spotkał Golluma, u którego został magiczny pierścień, który czyni swego właściciela niewidzialnym.

Po wielu trudach udało się dotrzeć na miejsce i walczyć ze smokiem, a później wrócić do domu.

Spodobała mi się ta lektura i szczerze ją polecam.

Aleksandra Cudek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Dynastia Miziołków”

"Dynastia Miziołków" napisana przez Joannę Olech, to prześmieszna książka napisana w formie pamiętnika. Jego autorem jest dwunastoletni chłopiec nazywany przez rodzinę i przyjaciół Miziołkiem. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że cała rodzinka jest nieźle zwariowana – cały czas coś się w ich domu rodzinnym dzieje. Każdy z członków rodziny posiada przezwisko: mama – Mamiszon, tata – Papiszon i dwie siostry – Kaszydło i Mały Potwór. Jak w każdej rodzinie, tak i u Miziołków dobre chwile przeplatają się z tymi złymi. Jednak ważne podkreślenia jest to, że każdą z nich przeżywają przeżywają razem. W pamiętniku oprócz wydarzeń rodzinnych znajdują się również historie z życia szkoły. A że Miziołkowi nie brak pomysłów, czytanie jego wspomnień stanowi wspaniałą zabawę. Poza śmieszną treścią zaletą książki jest również język-zwykły, używany na co dzień w rozmowach z kolegami w szkole lub na podwórku. Język utworu jest uważany przez niektórych za kontrowersyjny. Jednak myślę, że dzięki niemu dziecko potrafi rozróżnić, co jest dobre, a co złe.

Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, że spodoba się także dorosłym. Dlatego polecam ją wszystkim, którzy mają poczucie humoru, gdyż „Dynastia Miziołków” to naprawdę świetna pozycja książkowa.

Aleksandra Cudek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




Recenzja książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”

Jedną z moich ulubionych książek jest „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Z pewnością nie tylko moją. Widzom znane jest osiem części tego cyklu o czarodzieju. Każda z nich powstała na podstawie powieści J. K. Rowling. Kolejna część – „Wyklęte dziecko” – zyskała popularność wśród czytelników.

Harry Potter jest książką dla każdego. Opisuje niezwykłe i bogate w tajemniczość przygody. Opowiada o tym, że nawet niewielka, na pierwszy rzut oka niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i zmierzyć ze złem. Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów – Potterów. Jest on chłopcem niezwykłym, od urodzenia naznaczonym piętnem w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Akcja powieści toczy się w Londynie pod koniec XX wieku oraz w szkole dla czarodziejów – Hogwarcie. Więcej nie zdradzę, ponieważ odkryłabym ukrytą tajemnicę.

Uważam, że warto zapoznać się z powieścią J. K. Rowling. Harrego Pottera z pewnością mogę nazwać czarodziejem na miarę XXI wieku. Jest to książka pełna przygód, niespodzianek, a także humoru. Polecam ją wszystkim wielbicielom magii, tajemnicy i niebezpiecznych przygód.

Aleksandra Cudek

Redakcja gazetki WRÓBELEK




RECENZJA KSIĄŻKI „KAJTKOWE PRZYGODY”

Zachęcam Was do przeczytania książki pod tytułem „Kajtkowe Przygody”. Znam tę pozycję już od roku. Jest śmieszna, przygodowa i ciekawa.

Autorką książki jest Maria Kownacka, która żyła w latach 1894-1982. Pisała książki dla dzieci i młodzieży o zwierzętach, przyrodzie i o wsi polskiej, np. „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Kajtkowe Przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Szkołą nad obłokami i In.”, „Wiatrak profesora Biedronki” i „Skarb pod wiatrakiem”.

Bohaterowie książki to bocian Kajtek, gospodyni, pies Bukiet, Weronika, Kacperek, Antek, ciocia Zosia i gospodarz.

Akcja rozgrywa się na wsi. Kajtek był młodym bocianem o długich czerwono-białych nogach. Mieszkał z mamą i dwójką rodzeństwa w gnieździe na stodole. Był największy i z tego powodu zjadł najwięcej ze wszystkich dzieci.

Miał bardzo dużo śmiesznych przygód, lecz w końcu powrócił do swoich bocianów. Jednak nigdy nie zapomniał o gospodarzach, którzy uratowali mu życie.

Serdecznie zapraszam do lektury tej książki. Jest naprawdę ciekawa i pełna przygód. Bardzo mi się podoba i często wracam do niej myślami. Wspominam, jak zwierzęta potrafią troszczyć się o ludzi, a nie tylko psocić.

Aleksandra Cudek

Redakcja gazetki WRÓBELEK