DO RECENZOWANIA GIER ZACHĘCA




„Gra planszowa Unia Europejska”

„Unia Europejska” to dwie gry planszowe od firmy Trefl. Dzięki nim dzieci mają okazję zaznajomić się z krajami Wspólnoty Europejskiej.

Wybierając się w fascynującą podróż po całej Europie, gracze poznają państwa należące do Unii, ich lokalizację na kontynencie europejskim oraz nazwy poszczególnych stolic. Odwiedzając stolice różnych krajów, gracze zbierają flagi narodowe i zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat każdego z państw członkowskich. Wersja dla młodszych polega na przejściu ze startu, który jest w Warszawie, przez wszystkie stolice państw członkowskich aż do mety, czy do Brukseli w Belgii. Kto pierwszy ten wygrywa. A wersja dla starszych polega na wyrzuceniem kostką i polecenie „ samolotem” do stolicy do której prowadzi wyrzucona liczba. Kto pierwszy będzie w każdym mieście na planszy i zdobędzie wszystkie flagi ten wygrywa. W nagrodę są kartonowe medale z napisami pierwsze miejsce, drugie i trzecie oraz medal pocieszenia.

Uwielbiam grać w tą grę bo lubię tematykę unijną, dzięki niej podnoszę jeszcze swoją wiedzą, lub ją utrwalam. Gorąco polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń



"Bystre Główki”

Dzisiaj przychodzimy do państwa z nową recenzją gry ,,Bystre Główki”. ,,Bystre Główki” to gra pamięciowa przeznaczona dla dzieci od lat sześciu i dla nie więcej niż sześciu osób. W opisie gry uwzględniono, że po piętnastu minutach intensywnego myślenia robi się ona męcząca. Co ja uważam na temat tej gry, dowiecie się z tej recenzji.

Razem z ciocią, mamą i kuzynką grę zaczęłyśmy od zapoznania się z jej zasadami. Tutaj pojawił się pierwszy błąd, ponieważ instrukcja gry przeznaczonej dla najmłodszych jest dosyć skomplikowana oraz sprzeczna ze sobą tak, że nawet starsze osoby muszą zagłębić się w jej sens.

Kiedy przebrnęłyśmy przez pierwszy etap (zapoznanie się z instrukcją) przyszedł czas na pierwszą rozgrywkę. Podczas gry było dużo śmiechu, myliłyśmy się na każdym kroku, jednak w dalszej fazie gra stała się łatwiejsza i przyjemniejsza, a my coraz rzadziej zapominałyśmy kolejności ułożonych kart, co dowodzi, że gra naprawdę pomaga na kłopoty z pamięcią oraz ćwiczenie swojego umysłu. Niestety kolejnym minusem gry był brak podpisów na obrazkach, co utrudniało zapamiętywanie, jednak dostarczało sporej dawki śmiechu podczas wymyślania nazw obrazkom np. Klaun – Arlekin, Młot – kula u nogi i wiele innych. Trochę lepiej wypadło w klasie 4 szkoły podstawowej. Nasi gracze świetnie sobie radzili. Tutaj już znakomicie sobie radziły z zapamiętywaniem kolejności kart. Nie było problemu z wymyślaniem nazw kolejnym obrazkom. Świetnie się przy tym bawiły. Tutaj dużo lepiej wypadło niż u dorosłych.

Podsumowując, nie wiem czy gra ta jest idealna dla wszystkich, nawet tych najmłodszych. Tutaj najlepiej sprawdziła się u 10 letnich uczniów. Uważamy, że dzieci świetnie poradzą sobie z przeciwnościami, jakimi są drobne minusy tej gry. Powinna być bardziej czytelna instrukcja, jeżeli jest to gra przeznaczona dla dzieci od 6 lat, ponieważ nawet dorośli mają problem z jej prawidłowym odczytaniem.

Redaktorzy „Dwójeczki”



Nieśmiertelne bierki

Grą, którą chciałabym polecić, są bierki. Grała w nie moja mama, a także babcia zna je ze swojej młodości. I właśnie z babcią grywam w bierki regularnie.

Wystarczy ze stosu różnych patyczków wyciągnąć te, które mają najwięcej punktów. Każde poruszenie stertą patyczków powoduje utratę kolejki i możliwość zdobywania punktów.

Czego uczy gra? Przede wszystkim cierpliwości, skupienia i dokonywania właściwych wyborów, oceny sytuacji na tzw. kupce. Dla tych, co mają kłopoty z pamięciowym dodawaniem, to także nauka.

Zuzanna Bajek

SP nr 4 Chojnów, redakcja gazetki „Zlepek”




Gramy w UNO

Grę, którą chciałabym polecić, to gra karciana UNO. Jest to oczywiści specjalna talia kart. Najczęściej w nią grywam z grupą moich znajomych.

Zasada jest bardzo prosta, należy pozbyć się wszystkich kart i to jak najszybciej. Gracze otrzymują taką samą ilość kart, a potem dobierają. Jak pozbywamy się kart? Po prostu kolor schodzi do koloru, liczba do liczby, symbol do symbolu. Proste? Banalne? Niby tak, ale czasami trafić ci się tzw. dzika karta i zadanie nie zawsze daje się tak łatwo wykonać.

Karty UNO mają wiele wersji, można grać nimi na różne sposoby. Dlatego listopadowe czy grudniowe wieczory można zawsze wykorzystać na grę kartami UNO.

Zuzanna Bajek

SP nr 4 Chojnów, redakcja gazetki „Zlepek”




„Gra Polska, pytania i odpowiedzi"

Gra Polska pytania i odpowiedzi od Albi to edukacyjna gra dla wszystkich Polaków. Jest ona wymagająca ale zarazem bardzo interesująca.

W tej edukacyjnej grze jest około 2400 ciekawych i nieraz trudnych pytań dotyczących Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli. Pytania podzielone są na sześć kategorii: historia, kultura, przyroda/ technika/ nauka, geografia, sport oraz wiedza ogólna. Podczas gry oprócz tego, że można się świetnie bawić to można dowiedzieć się wiele interesujących informacji o swoim kraju. Do zawartości pudełka należy plansza z kategoriami do przejścia, punkty z każdej kategorii, no i oczywiście pytania. Na początku zadaje się pytania osobie siedzącej obok. Kto odpowie na wszystkie kategorie to przechodzi do dwóch kategorii, które może wybrać z planszy. Jak na nie odpowie przechodzi do finału. Wybiera tym razem tylko jedną kategorię. Gdy odpowie dobrze wygrywa.

Bardzo lubię w nią grać, bo jest o tematyce, którą się interesuje. Bardzo ją polecam każdemu, nie tylko ludziom z ogromna wiedzą bo do jej wygrania potrzebne jest też szczęście.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Gra „UNO”

Uno to gra karciana, która polega na wykładaniu odpowiednich kart. Kto pozbędzie się ich najszybciej wszystkich wygrywa.

W zawartości pudełka znajduje się instrukcja oraz 112 kart. Są one w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym oraz zielonym, od 0 do 9, i takie jak postój, zmiana kierunku oraz weź dwie. Są też po 4 wybierz kolor i wybierz kolor + weź cztery. W grze dostaje się po 7 kart i trzeba się ich pozbyć , lecz trzeba uważać na niektóre karty, które mogę przeszkodzić w wygraniu. Jeśli np. na stosie jest czerwona 7, gracz musi wyłożyć dowolną czerwoną kartę lub 7 w dowolnym kolorze. Gdy gracz nie posiada karty którą mógłby wyłożyć, musi wziąć kartę ze stosu losowania, czyli kart które nikt nie posiada. W tę grę może grać od 2 aż do 10 osób.

Często gram w tę grę i nigdy mi się nie nudzi. Serdecznie ją polecam każdemu i małemu i dużemu.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń




„Gra Piotruś”

Zapewne wszyscy znają popularną grę „Piotruś”. W mojej kolekcji posiadam wersję z państwami Ameryki Północnej i Południowej.

W zawartości talii jest 25 sztuk kart, 12 par kart i tytułowy Piotruś bez pary. Gra polega na rozdaniu graczom po tyle samo kart. Zwykle w tę grę grają 2 osoby, więc po 12 kart, lecz 1 osoba dostanie ich 13. Po rozdaniu daje się takie same karty ze swojej talii, jeżeli takie są. Później dobiera się od drugiego gracza kartę, która pasuje do jakiejś ze swoich i wykłada na środek. Kto na koniec zostanie z Piotrusiem przegrywa.

Lubię w nią grać, bo jest krótka i zarazem wciągająca, ale polecam młodszym graczom. Liczy się w niej też mimika twarzy, bo czasem dużo mówi przeciwnikowi przy losowaniu.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Gra „Wojna”

Grę karcianą Wojna chyba większość zna bo jest to stara polska gra na nudę i na szczęście.

Do tej gry potrzebne są najzwyklejsze karty z talią od 9 do Asa. Polega na tym, że rozdaje się całą talię graczom,, wszystkim po tyle samo. Karty są odwrócone tyłem do wierzchu. Kolory nie mają tu znaczenia. Gracze wykładają karty do góry i kto ma największą zawartość ten bierze wszystko. Zawartości od największej to : As, Król, Dama, Jopek, 10 i 9. Gdy gracze dadzą takie same karty dochodzi do tytułowej wojny . Wtedy daje się dwie następne karty i kto da większą zawartość bierze wszystko. Jeżeli gracz nie będzie posiadał żadnej karty przegrywa, lecz gdy dojdzie z tą ostatnią do wojny ma jeszcze szansę bo przeciwnik musi mu dołożyć.

W swojej kolekcji posiadam zwykłe karty jak i z Tatrami (wspaniałe widoki i inne atrakcje). Bardzo ją lubię, zwłaszcza, że może w nią grać każdy, bo jest dla młodszych i zarazem dla starszych. Serdecznie ją polecam.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Gra „Quiz o Polsce”

Quiz o Polsce to karty edukacyjne, na których znajdują się pytania dotyczące znanych Polaków, miejsc w Polsce i wydarzeń historycznych.

W zawartości znajduje się 54 karty z pytaniami, na każdej po dwa. Każda karta jest na inny temat. Na odwrocie znajdują się informacje o danym zagadnieniu. Znajduje się też karta z kluczem odpowiedzi. Gra polega na losowaniu karty i zadaniu innym pytania. Można też zadawać je sobie i sprawdzić swoją wiedzę o Polsce.

Gra jest dla mnie nie raz prosta, ale i czasem trudna. Decyduje tutaj więc szczęście. Polecam ją młodszym, bo są podane informacje, tylko trzeba przeczytać je ze zrozumieniem jak i starszym, bo nie trzeba przecież czytać zagadnień i sprawdzić swoją wiedzę.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja LIDER Odrzykoń



Gra „Quiz o świecie”

Quiz o świecie to karciane informacje i pytania o świecie z różnych dziedzin.

Znajduje się tam 54 karty z pytaniami i informacjami o tematyce świata. W tej grze nie ma podanej reguły, ale z logiki wynika, że zadaje się pytania dotyczące świata. Z wiadomości można dużo dowiedzieć się o miastach, państwach, jeziorach, rzekach, morzach, oceanach, wyspach, górach, pustyniach i o wielu innych zagadnieniach.

Gra jest bardzo fajna, ciekawa i możne się z niej wiele nauczyć. Polecam ją każdemu bo z nią można powiększyć swoją wiedzę.

Katarzyna Blicharczyk

Redakcja Lider Odrzykoń