DO RECENZOWANIA KSIĄŻEK ZACHĘCA





"KSIĘŻYC W NOWIU",Stephenie Meyer

„Księżyc w nowiu”  jest powieścią dla młodzieży,  która wyszła spod pióra amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Jest to druga część cyklu „Zmierzch”. Książka została wydana 6 września 2006 r. w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Podobnie jak pierwsza część, opowiada ona o przeżyciach nastoletniej Isabelli Swan, która darzy głębokim uczuciem pewnego bardzo przystojnego wampira. Jednak w tej książce dochodzi jeszcze jedna, bardzo ważna postać, a mianowicie Jacob  Black (najlepszy przyjaciel Belli).

Druga część sagi „Zmierzch” osiągnęła pierwsze miejsce na Liście Bestsellerów New York Timesa w zaledwie dwa tygodnie po ukazaniu i pozostała na nim przez jedenaście tygodni. Na liście łącznie gościła przez ponad pięćdziesiąt tygodni.

Cała fabuła jestdość zaskakująca, pojawia się wiele niespodziewanych zwrotów akcji, którebawią, ale też potrafią wzruszyć czytelnika. Podczas czytania często traci siękontakt z rzeczywistością. Bardzo ciężko jest oderwać się od niej nawet, gdyskończy się już dany rozdział. Powieść przedstawia świat rzeczywisty,który autorka wzbogaciła elementami fantastyki. To właśnie one sprawiają, żeczłowiek tak chętnie wraca do niej po raz kolejny i kolejny.

„Księżyc w nowiu”to powieść warta polecenia. Stephenie Meyer „odwaliła” kawał niezłej roboty.

Iga Osięglewska
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”



"ZAĆMIENIE",Stephenie Meyer

Trzecią częściąserii „Zmierzch”, autorstwa Stephenie Meyer, jest „Zaćmienie”. Opowiada ona o dalszym ciągu przygód osiemnastoletniej Belli Swan i jej ukochanego, Edwarda Cullena oraz jej najlepszego przyjaciela - Jacoba Blacka. Została wydana w Polsce 18 kwietnia w 2008 roku. Pierwszego dnia, w Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 150 tys. egzemplarzy „Zaćmienia”.

Tytuł powieścisymbolizuje wybór Belli i więź, która łączyła ją z Edwardem. Bella nazywaJacoba „swoim osobistym słońcem”, odpędzającym chmury zmartwień, jednakżeEdward jest dla niej ważniejszy, zaćmiewając niejako Blacka i jego wpływ nanią.

Przerwana wstążka,widniejąca na okładce, ma symbolizować decyzję, którą musi podjąć Bella.Wybiera między swoim chłopakiem/wampirem Edwardem Cullenem,a przyjacielem/wilkołakiem Jacobem Blackiem.

Pisarka bardzowiarygodnie przedstawiła dylemat, z jakim musi poradzić sobie nastolatka. Bellastara się nie skrzywdzić tych, na których najbardziej jej zależy, jednak musisię pogodzić z tym, że nie można uszczęśliwić wszystkich. Ponadto ciężko wybraćpomiędzy życiem, a śmiercią: wszak życie z Edwardem w ostateczności oznaczaćbędzie porzucenie rodziny; natomiast związek z Jacobem umożliwi niemal normalnefunkcjonowanie w społeczeństwie.

Pani Meyer udajesię utrzymać na równie wysokim, jak w poprzednich książkach poziomie, dialogi iopisy, a wątki romantyczno ikomediowedodają książce atrakcyjności, czyniąc z niej nietuzinkową lekturę. Wystarczywspomnieć tajemniczo o zakończeniu, które wzrusza, a jednocześnie zaostrzaapetyt na ciąg dalszy. Miłośnicy wampirów, kryminałów i historii z dreszczykiemzaczytają się w  "Zaćmieniu" na... śmierć.

Iga Osięglewska
Gimnazjum nr 4 wRumi
Gazetka „Ogryzek”




„Sposób na Alcybiadesa”, Edmund Niziurski

„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

Lektura„Sposób na Alcybiadesa” to działo Edmunda Niziurskiego. Jej głównymi bohateramisą Pędzel, Słaby, Ciamcia i Zasępa, uczniowie klasy VIII a oraz tytułowy Alcybiades,który jest nauczycielem historii. Akcja tej powieści toczy się w latach sześćdziesiątychw jednej ze szkół w Warszawie.

Problememutworu, z którym borykają się uczniowie jest lenistwo i nieuctwo zauważone przez nauczycieli. Słaby, Zasępa, Pędzel i Ciamciapostanawiają kupić od kolegów ze starszych klas sposoby na „gogów”, czylipedagogów. Ostatecznie uzbierali zaledwie 47 złotych i 10 groszy. Za tę kwotęmogli kupić jedynie sposób na Alcybiadesa - nauczyciela historii. Oszukującpedagoga, paczka przyjaciół z klasy VIII a niespodziewanie polubiła izaciekawiła się lekcją historii i zaczęła się uczyć. Nie dlatego, że musiała,ale dlatego, że chciała. Pod koniec powieści chłopcy zaczęli robić postępy wnauce, a Alcybiades zyskał pewność siebie i odnowił swój autorytet zarówno w oczachuczniów, jak i pozostałych pracowników szkoły. Fabuła składa się z wieluciekawych wątków, a nagłe zwroty akcji wciągają czytelnika. Jest to powieśćprzygodowa, podobnie jak „ Mikołajek”, chociaż ta ostatnia jest dodatkowonapisana językiem humorystycznym. 

Moim zdaniem „Sposób na Alcybiadesa” jestinteresującą i ciekawą książką, choć brakuje w niej nieco humoru ość trudną zewzględu na język. Według mnie, najlepszym fragmentem tej powieści jestoprowadzanie gości z Ełku po Warszawie przez głównych bohaterów.  Polecam tę książkę moim rówieśnikom zewzględu na ciekawą fabułę i pomysłowość głównych bohaterów, tj. uczniów z klasy VIII a. Jeśli macieproblemy w szkole ze swoimi nauczycielami, to koniecznie przeczytajcie tęlekturę. Kto wie, może zainspiruje ona was do ich rozwiązania i znajdziecie
w niej sposób na swojego „Alcybiadesa”.

Jakub Tubilewicz, kl. V
SP nr 7 im. A Mickiewicza w Pile
Gazetka „Głos Siódemki”




,,Hobbit,czyli tam i zpowrotem'', John Ronald Reuel Tolkien

Chciałabym bardzo serdecznie polecić wamksiążkę pt. ,,Hobbit,czyli tam i z powrotem''. Książka opowiada o wielu przygodach hobbita imieniem Bilbo, który wyruszarazem z Thorinem i jego kompanią w podróż do Samotnej Góry, aby zgładzić smoka terroryzującegocały ród krasnoludów i odzyskać ich majątki i siedziby. Po drodze spotykają jednak wieleprzeciwności,ale… za każdym razem znajdują sposób na wyjście z kłopotów,aż domomentu spotkania ze smokiem.Czy uda im się odzyskać wszystko co stracili przezsmoka imieniem Smaug? 

O wszystkim możesz się dowiedzieć,czytając tę ciekawą książkę. Ma charakter fantasy,  jest barwną powieścią ,którą można czytaćkilka, kilkanaście razy i nigdy się nie znudzi.

KatarzynaKulpińska, kl.2
Zespół Szkół im. Fredry w Odrzykoniu
Gazetka ,,Lider''





Karol Dickens ,,Opowieść wigilijna'' 

Książka ta opowiada o życiu pewnegomężczyzny Ebenezera  Srooge'a, który posiadałdużo negatywnych cech niepozwalających mu osiągnąć tak naprawdę szczęścia wżyciu.Był skąpy i nieczuły, jedną z rzeczy, jakie najbardziej cenił byłypieniądze. Chęć pieniądza, jaka nim rządziła doprowadziła do tego,że w WigilięBożego Narodzenia nawiedziły go trzy duchy -przeszłości. teraźniejszości iprzyszłości, aby ukazać mu rzeczywistość, w której żyje i nawrócić go.Po tejnocy zaszła w nim zmiana,zrozumiał, co jest dla niego ważne. 

Jakie były dalszelosy Srooge'a możesz się dowiedzieć, czytając tę rewelacyjną książkę, któradaje wiele do myślenia.Jest idealna dla nie tylko dla dzieci ale również i dlaosób dorosłych,może wzbudzić wiele refleksji.

Katarzyna Kulpińska, kl.2
Zespół Szkół im. Fredry w Odrzykoniu
Gazetka ,,Lider''




"Wielkie nadzieje", Karol Dickens

Jako miłośniczkatwórczości Karola Dickensa polecam przeczytanie "Wielkich nadziei", powieści o dojrzewaniu, w ujęciu przemiany moralnejgłównego bohatera tej powieści. Główną postacią utworu jest chłopiec imieniemPip, wychowywany przez jego siostrę, a wszystko to ma miejsce wdziewiętnastowiecznej  Anglii. 

Bohater utworu , Pip, przypadkiem spotyka  ukrywającego się przestępcę, któremu na jegoprośbę pomaga ukryć się , przynosząc jedzenie i pilnik, by przeciąć krępującego kajdany. W zamian za to uciekinier obiecuje zrewanżować  mu się w przyszłości. Niedługo potem zbiegzostaje schwytany przez straż porządkową .Chłopiec jest nieszczęśliwiezakochany w Estelli, którą poznał w domu zamożnej, zdziwaczałej Panny  Havishham, którą miał zabawiać. W chłopcurodzi się pragnienie zostania gentlemanem . Kiedy zostaje usunięty z domu PannyHavishham, pracuje jako kowal. Po pewnym czasie  otrzymuje bardzo dużą sumę pieniędzy, co pozwalamu się urządzić  kształcąc  się jednocześnie. Pip przypuszcza, że to odPanny Havisham , ale nie ona była dawczynią tej fortuny, a kto, tego można siędowiedzieć   z książki.

Morał tej książki to, że nie można liczyć na cokolwiek,co w życiu chcielibyśmy uzyskać za darmo, bo na wszystko trzeba w jakiś sposóbzapracować i nie można mieć wielkich nadziei, że dobrobyt zapewni nam ktoś beznaszej na to zasługi. Życie  to często  ścieżka pełna rozczarowań, którą trzebaprzebyć poznając szereg osób i w miarę doświadczeń zmieniać o nich zdanie,często od  przyjaźni do odrazy. Taką właśniedrogę przeszedł Pip, bohater tej powieści, często życie jego rozmijało się zjego mniemaniem , i nie z tej , którą uważał strony, otwierając  przed nim wielkie nadzieje.

Sandra Bronk 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”     



„Opowieść Wigilijna”, Karol Dickens

Polecam każdemu przeczytanieopowiadania Karola Dickensa, pt. „Opowieść Wigilijna”. Jest to moralitet, wktórym autor przedstawia głęboką przemianę kupca Ebenezera Scrooge’a  w czasie nocy wigilijnej.

Skąpiec ten, powraca właśnie do swego domu, kiedy pojawiamu się duch jego wspólnika Jakuba Marley’a ostrzegając go, że jeśli się niezmieni czeka go wieczna udręka. Duch ten przepowiada pojawienie się trzechdalszych duchów,  Ducha WigilijnejPrzeszłości, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i Ducha PrzyszłychWigilii-  które będą usiłować zmienićzachowanie Scrooge’a. Zgodnie z przepowiednią Marley’a, duchy te faktyczniepojawiają się ukazując Ebenezerowi teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.

Ostatecznie Scrooge ulega wielkim przemianom, między innymi,podwyższa pensję swemu pracownikowi, opiekuje się jego okaleczonym synkiem ijak nigdy dotąd, bogato obchodzi  świętagrudniowe.

Ebenezer przestał już patrzeć na wszystko przez pryzmatpieniądza i przestał już być  samotnym. Towspaniałe dzieło Karola Dickensa ostrzega przed zamknięciem się w samym sobie, jednocześniesugerując, że zawsze można naprawić popełnione przez siebie błędy.

Sandra Bronk 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”                                                                     


"Mały książę", Antoine de Saint-Exupéry

Miłośnikom twórczości Antoine'a de Saint-Exupéry polecam nowelępt. "Mały książę". Wyjątkowość tej książki należy uchwycić w szerszym polu widzenia, gdyż tylkopozornie jest to nowela dla dzieci, a pod podstawową jaj bajkową strukturąukryta jest  druga symboliczna obejmującaprawdy uniwersalne. 

Powieść zaczyna się od opowiadanie tajemniczego chłopca,małego księcia pilotowi ,który rozbił się na pustyni. Ten mały chłopiec, mieszkaniecasteroidy, który odwiedził wiele plant, opowiedział pilotowi o tych wizytach, ouczuciach jego z tym związanych, inicjując przyjaźń tych dwóch przypadkiemnapotkanych osób. Stwierdził również, że ‘ dorośli są dziwni’,  wciąż coś kalkulują, okłamują siebie, niepotrafią cieszyć się światem. Już nie mówiąc o nałogach.  Pilot- narrator tego utworu, wspomina tospotkanie na pustyni, pod wpływem którego nabył zdolność patrzenia na światoczami dziecka, które różni się od widzenia dorosłych. Utwór tenA.Exuperi’ego, jest niezwykle bogaty w treść, zwiera wiele wypowiedzi na temat odpowiedzialności,miłości i przyjaźni, wierności,poszanowania jego wolności.

Autor zawarł w nim różnicę  odbierania bodźców zewnętrznych  dzieci i dorosłych, przedkładając dziecięcą wrażliwość  i czystość uczuć ponad tę u dorosłych. Dodałabymod siebie, że w bajce Andersena, ‘ nowe szaty króla’ , również dziecko pierwszestwierdziło, że król jest nagi, a dopiero za dzieckiem  cały pozostały tłum.

Sandra Bronk 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”




„Folwark Zwierzęcy’, George Orwell

Miłośnikom twórczości angielskiegopisarza George’a Orwella polecam powieść „Folwark Zwierzęcy’’. Jest to powieść przedstawiającazwierzęta z hodowli, które wypędziły ludzi i same zajęły się rządzeniemfolwarku. Utwór ten to satyra na rewolucję rosyjską. Orwell w swej powieści,jak gdyby w białych rękawiczkach, pod tarczą pięknego, delikatnego językaprzeprowadził potępienie totalitarnego reżimu, jak i  ówczesnej polityki, podważając również mitkultu Stalina jak i  całej SowieckiejRosji..   

Autor powieści potępił też  środki, jakimi posłużyli się twórcy tegosystemu w drodze do władzy. Całość tak skonstruowanej  powieści jest również  ostrzeżeniem przed skutkami rządów zdegenerowanych i w pewnym sensie rozrachunek z nimi.

Treść utworu sprowadza się do  tego że: na folwarku wybucha bunt zwierzątdomagających się wolności i przyzwoitego traktowania. Wypędzone zostają starewładze, ustalone zostają nowe prawa. Napoleon, rosły knur staje się dyktatorem,przy pomocy psów terroryzuje  mieszkańcówfolwarku. Folwark  zostaje doprowadzonydo ruiny. Zwierzęta nawiązują również współpracę z ludźmi, zwierzęta głodują,nie widzą wyjścia z tej sytuacji. Na pewnym etapie takiej sytuacji  wkraczają ludzie, którzy opanowują  folwark, przejmując w nim władzę. Wspólnieludzie i świnie ucztują, a podglądające ich zwierzęta folwarczne zaszokowane  są tym, że nie daje się już odróżnić, ktojest człowiekiem, a kto świnią.

Orwell w tej powieści wykorzystał  tradycję bajkową na temat zwierząt, zaktórymi kryją się konkretne osoby. Powieść  ‘Folwark Zwierzęcy’ macharakter polityczny, obrazując dzieje państwa, w którym  obalono stary porządek, usunięto dotychczasowychwładców.  Z czasem demokracja zaczyna sięograniczać poprzez wyłonienie się elit rządzących. Przywódca takiego państwastaje się bożyszczem, utrzymuje się przy władzy przy pomocy mu oddanych.

Tak przedstawiony system władzy w „Folwarku Zwierzęcym’’ stanowi ostrzeżenie naswszystkich przed tendencjami utworzenia  podobnego ustroju .Nabiera znaczenia nadrzędnego, przestając być tylko doraźną satyrą. Polecam przeczytanie tego utworu. 

Sandra Bronk
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”




"Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett

W 1909 roku, kiedy to po raz pierwszy „Tajemniczy ogród”ukazał się drukiem, Frances Hodgson Burnett była już cenioną i poczytną autorkąksiążek dla dzieci, znaną z takich dzieł, jak: „Mały lord”, „Mała księżniczka”czy też „Mali wędrowcy”.

"Tajemniczy Ogród" jest wzruszającą opowieścią,która przedstawia historie o niesympatycznej, rozpieszczonej i kapryśnejdziewczynce wychowywanej przez indiańską służbę. W Indiach Mary byłanieszczęśliwym dzieckiem, pozbawionym miłości rodziców. Po ich śmierci trafiłado domu nieznanego wujka Archibalda, gdzie musiała nauczyć się samodzielności.Dziewczynka uświadamia sobie, że inni ludzie zasługują  na jej sympatię i szacunek. Ponury dom wujkakryje w sobie tajemnice, które Mary stopniowo odkrywa. Odnajduje furtkę do opuszczonegood lat tajemniczego ogrodu. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z Dickiem i Colinem -chorym synem pana Cravena, który jest samotny i nieszczęśliwy. Sekretny ogródodmienia życie bohaterów. Mary zmienia się w wrażliwą i pełną energii dziewczynkę,Colin zaczyna wierzyć, że będzie żyć, a pan Craven rozbudza w swym sercu miłośćdo syna, którego obwiniał za śmierć żony. 

"Tajemniczy Ogród" jest powieścią o znaczeniuprzyjaźni i miłości. Rozkwitający wiosną ogród, który przetrwał pomimozapomnienia, to dla dzieci miejsce niezwykle ważne i magiczne. Podczas czytaniaksiążki możemy wraz z małą bohaterką Mary wkroczyć do ogrodu. Zupełnieniemożliwe wydaje się bowiem odwrócenie ojca od syna, tylko dlatego, że dzieckochoruje i nie jest podobne do matki, tak kochanej przez wdowca. Książka jestpełna wdzięku, a w pewnym momentach bardzo wyjątkowa. Poprzez przeczytanie tej książki dowiadujemy się, żekażdy człowiek z natury jest dobry, a niewłaściwe wychowanie ma wpływ nacharakter. Zachęcam do przeczytania tej  wspaniałeji pouczającej książki.

Paulina Zabielska
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka szkolna „Ogryzek”