„Świat według Kiepskich”, reż. Okil Khamidov

Kiepscy i ich kiepski świat

OkilKhamidov to polski reżyser telewizyjny, który zawdzięcza swoją niemałąpopularność serialowi pt. „Świat według Kiepskich”. Pierwszy odcinek tegoserialu komediowego pojawił się na małym ekranie 16 marca 1999 r. W krzywymzwierciadle oglądają się tu popularni polscy aktorzy. Główne role przypadły tuAndrzejowi Grabowskiemu, Ryszardowi Kotysowi, Bartoszowi Żukowskiemu, MarzenieKipiel-Sztuce, Barbarze Mularczyk, Dariuszowi Gnatowskiemu i Renacie Pałys.Świat rodziny Kiepskich jest odzwierciedleniem szarej polskiej rzeczywistości.W barwny i zabawny sposób ukazuje sylwetki ludzkie, odnosząc się do aktualnychwydarzeń. Serial cieszy się olbrzymią popularnością widzów, bo każdy możeodnaleźć w nim jakąś cząstkę siebie…

Konrad Racut
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Titanic”, re. James Cameron

Owocedojrzewają dzięki słońcu, ludzie dzięki miłości…

Możnasię o tym przekonać, oglądając film J. Reżyser ijednocześnie twórca scenografii przekonał mnie, że człowiek, który kocha,zdolny jest przenosić góry. Przekaz filmowy opowiada o bezgranicznej miłości ipoświęceniu w fascynującej morskiej przestrzeni. Tonący brytyjski statek jestmiejscem, na którym rozgrywają się tragiczne wydarzenia. Historia miłościdwojga młodych osób z różnych środowisk społecznych wzrusza i uczy i dziś... Bezgraniczneoddanie, empatia i walka o życie to emocje towarzyszące głównym bohaterom.Świetna rola Leonardo DiCaprio. Nieco długi, ale ciekawy film warto obejrzeć.Ciekawe efekty specjalne zachwycą nawet mało sentymentalnych… Naprawdę polecam!

Julia Colik
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Szybcy i wściekli, reż. James Wan

Nie tylko dla maniaków motoryzacji…

Siódmączęść z serii przygód grupy przyjaciół kochających szybkie auta, wyścigi iadrenalinę naprawdę warto obejrzeć… Pojawia się tu czarny charakter – brat pokonanego z poprzedniej części  przekazu multimedialnego. „Szybcy i wściekli”to trzymający w napięciu film akcji, którego nie można przeoczyć. Na uwagęodbiorcy zasługują ciekawe efekty specjalne. Główne role zagrali tu Vin Dieseli Jason Statham. Mocne charaktery dla wymagających widzów o mocnych nerwach.Wydarzenie goni wydarzenie… Nie ma chwili, by od nich odpocząć…

Paulina Pawlik
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Forest Gump", reż. Robert Zemeckis

Historia szczerego człowieka

Czy życieczłowieka zawsze usłane jest różami? Nie. Dowodzi tego świetny film wyreżyserowanyprzez Roberta Zemeckisa pt „Forest Gump”. Przedstawia historię człowieka, któryw dzieciństwie był wyśmiewany przez grono rówieśnicze. Dążąc ku dorosłości,stał się znany na całym świecie. Miał wiele pasji i marzeń. Warto obejrzeć losyForesta, by przekonać się, czy udało mu się je zrealizować… Ten piękny obrazobyczajowy zachwyca też uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniem – nie wartorezygnować z miłości, to uczucie może trwać po kres życia. Udowodnił to TomHanks, wcielając się w rolę głównego bohatera. Rekomendację stanowi NagrodaAkademii Filmowej za najlepszy film. Gorąco polecam

Paulina Pawlik
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




"Projektantka”, reż. Jocelyn Moorhouse

Tenwzruszający i zabawny film opowiada historię zdolnej kobiety – Tilly. Głównabohaterka zrobiła oszałamiającą karierę w światowej stolicy mody. Powraca naprowincję, z której została wygnana przed laty, by oddać się słodkiej zemście…Fantastyczna kreacja Kate Winslet. Ciekawy scenariusz został napisany przezreżyserkę - Jocelyn Moorhouse. Nie można pominąć muzyki, którą przygotowałniesamowity David Hirschfelder. Film jest połączeniem kontrastowych doznań.  Łączy śmiech i łzy, udowadniając życiowąmądrość zawartą w słowach NIE UBIÓR ZDOBI CZŁOWIEKA.

Magdalena Borys
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




Więzień labiryntu, reż. Wesa Balla

Czy więzień labiryntu znajdzie nić Ariadny? Żebyodpowiedzieć na to pytanie, należy obejrzeć film wyreżyserowany przez WesaBalla. Jego bohater  - Thomas wraz zprzyjaciółmi podejmuje próbę ucieczki… Ciekawy scenariusz przygotowali: NoraahOppenheim, T. S. Nowlin i Grant Pierce Myers. Światowa premiera ekranizacjipowieści Jamesa Dashnera miała miejsce w 2014 r. Na uwagę zasługuje ciekawamuzyka, stanowiąca tło dla rozgrywających się wydarzeń. Wielki ukłon w stronęJohna Paesano.

Filmjest jednym z moich ulubionych. Wszystkie kreacje aktorskie godne największegouznania. Gorąco polecam…

Magdalena Borys
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Niezgodna”, reż. Neil Burger

Odrobina Sparty w przyszłości 

„Niezgodna”została nakręcona na podstawie powieści Veroniki Roth. Film wyreżyserował NeilBurger. Ciekawy scenariusz napisali Evan Daughtery i Vanessa Taylor. W wirniesamowitych przygód wciąga główna bohaterka - Tris, w którą wcieliła sięmłoda aktorka Shailene Woodley. W mieście, w którym mieszka, społeczność dzielisię na pięć frakcji. Do każdej z nich przydziela się osoby na podstawie jednejz pięciu nadrzędnych cech charakteru. Posiadanie większej ilości cech eliminujeczłowieka, uznając go za NIEZGODNEGO. Ciekawa analogia do systemu selekcjinaturalnej w starożytnej Sparcie, w której „inne” dzieci były poza marginesemspołeczeństwa. Jednostka w zderzeniu z bezdusznym systemem ma małe szanseprzetrwania. Istnieje jednak cień nadziei dla tytułowej Niezgodnej…

Ekranizacjafilmu naprawdę bardzo ciekawa. Wszyscy aktorzy świetnie zagrali swoje role.Jeden z lepszych filmów jakie widziałam ostatnio. Moim zdaniem godnyobejrzenia!

Magdalena Borys
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Gierka”, reż. Evan Oppenheimer

Film, jakichciałem Wam zarekomendować to „Gierka” w reżyserii Evana Oppenheimera.Przedstawia on historię dziesięcioletniej Max, dziewczynki o wyjątkowychzdolnościach. Ponieważ wyróżnia się ona na tle swoich rówieśników, rodzicepostanawiają przenieść ją do lepszej szkoły. Muszą nie tylko przeprowadzić siędo Nowego Jorku, ale też pracować ponad swoje siły, żeby zapłacić czesne.

W nowej szkoleMax różni się od swoich bogatych koleżanek, nie ma przyjaciół. Jej głównymmarzeniem jest nauka gry w szachy. Niestety w szkolnym klubie nie ma dla niejmiejsca. Pewnego dnia dziewczynka, wracając ze szkoły trafia do parku, gdzierozgrywają się prawdziwe pojedynki szachowe. Spotyka tam starszego mężczyznę,który wprowadzi ją w świat szachów. Będzie to nietypowa nauka, a szachownicąstaną się ulice Nowego Jorku…

Polecam tenfilm nie tylko miłośnikom szachów, choć na pewno nauczy Was inaczej patrzeć natę grę, ale również młodzieży i dorosłym. Wspaniale pokazuje, jak dzięki pasji,chęci nauki i determinacji można odmienić swój los i przeistoczyć się wprawdziwego bohatera.

Antoni  Dzida, kl. 4 b
SP 10 Jelenia Góra
redakcja „Żaczek” 



,,Piotruś.Wyprawa do Nibylandii", reż. Joe Wright

W  dniu 6.11.2015 r. z grupą z kółkapolonistycznego byliśmy w kinie Helios na filmie pt. ,,Piotruś. Wyprawa doNibylandii.” w reżyserii  Joe Wright.Reżyser ten znany jest między innymi jako twórca filmów kostiumowych takich jaknp. ,,Duma i uprzedzenie”. W filmie ,,Piotruś. Wyprawa do Nibylandii.” pokazałon też, że nie brakuje mu oryginalnych pomysłów, fantazji. Początek filmu opowiadahistorię chłopca, który mieszkał w sierocińcu, skąd został porwany przezCzarnobrodego do Nibylandii. Tam dzieci muszą ciężko pracować w kopalni, bypiraci mogli tworzyć  pyłek wiecznejmłodości.

W tymfilmie występują znani aktorzy np. Hugh Jackman w roli Czarnobrodego. Jego grapowoduje strach i niepokój. Jego postać jest pełna werwy i niecnych planów.Wszyscy aktorzy zostali dobrze dobrani do swoich ról, a jednocześnie zdołaliwyrazić wszystkie cechy i emocje granej przez nich postaci. Wzbudzają dużoodczuć u widzów.  Film posiada wieleelementów specjalnych. Na szczególna uwagę zasługują akrobacje latającychpirackich okrętów i samolotów myśliwskich. Muzyka była odpowiednio dobrana do filmu. Obrazowała jego charakter,dodawała tajemniczości.

Filmwzbudził we mnie dużo emocji. Pokazał, że jak człowiek wierzy w siebie iwyznacza sobie cele może je osiągnąć. Dzięki niemu wiem, że nie należy siępoddawać , a konsekwentnie dążyć do celu. Serdecznie zapraszam dzieci wraz zrodzicami na ten film.


Julia Estkowska, kl. IV a
SP nr 40 Gdynia
Gazetka  „Echo Czterdziestki”



„Piotruś. Wyprawa do Nibylandii", reż. Joe Wright

Dokładnie w piątek 6.11.2015 r. w kinie „Helios ’’byłam na projekcji filmu pt. „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii.’’

Reżyseremekranizacji jest Brytyjczyk urodzony w Londynie – Joe Wright. Do jego dziełzaliczamy również takie hity jak: „ Duma i uprzedzenie ’’, „ Anna Karenina’’czy „ Hanna’’. Wewspomnianym wyżej filmie o przygodach Piotrusia główne role zagrali: HughJackman, Rooney Mara, Levi Miller oraz Garret Hedlund. Cała czwórka zagrałabardzo dobrze swoje postacie. Jednak najbardziej w pamięci zapadli mi dwajbohaterowie: Piotruś i Czarnobrody, którzy nadali przedstawieniu wartką akcję itrzymali w napięciu widza do samego końca. W role drugoplanowe wcielili się:Cara Delevinge, Kathy Burke, Adeel Akhtar, Amanda Seyfried, Nonso Anozie. Wfilmie możemy usłyszeć bardzo dobrze skomponowaną muzykę przez Johna Pawella ascenariusz został napisany przez J.M Barriego. Możemy również podziwiać pięknezdjęcia jakie stworzyli John Mathieson i Seamus McGarrey.

Film tenjest ekranizacją książki „ Piotruś Pan’’, zachowuje temat opowieści i na pewnozachęcił do przeczytania książki. 

Aleksandra Filc, kl. IVa
SP nr 40 w Gdyni
Gazetka "Echo Czterdziestki"