"Shrek”, reż. Andrew Adamson i Vicky Jenson

Shrek” to film reżyserów Andrew Adamsona i Vicky Jenson. Dzieło tootrzymało Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany 2001 roku. Miejsce akcji to: bagna, zamekksiężniczki Fiony, królestwo lorda Farquada. Natomiast czas jest nieznany,można by rzecz, że jak na tematykę filmu - baśniowy.

Głównymi bohaterami tego filmu są: Shrek, Fiona, osiaoł, lord Farquad.Na bagna Shreka dostają się postacie z bajek wypędzone z królestwa lordaFarquada. By przywrócić spokój na bagnach ogr porozumiewa się z lordem iwyrusza na poszukiwanie księżniczki Fiony – przyszłej małżonki Farquada. Powalce ze smokiem, który okazuje się płci żeńskiej, Shrek wraz z Fioną i osłemruszają w drogę powrotną do zamku. Podczas wspólnej wędrówki Ogr zakochuje sięw Fionie.

Historia, jak to w bajkach, kończy sięszczęśliwie – para bierze ślub. „Shrek” jest adresowany dla widowni w każdym wieku, nawet dla dorosłych.Według mnie ten film jest ciekawy i bardzo zabawny. Opowiada o akceptacjisiebie samego   oraz o przyjaźni jaka połączyła parę głównychbohaterów. „Shrek” zdobył bardzo dużo fanów, przez co ukazały się kolejne trzyczęści. Każda z nich przyciągnęła do kin miliony widzów.

Patrycja Halibożek, kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa weWróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"




„Star Wars VII –Przebudzenie Mocy”, reż. J.J. Abrams

Przedmiotem mojej recenzji jest film„STAR WARS VII - Przebudzenie Mocy” . Film STAR WARS VII w reżyserii J.J.Abramsa powstał w 2015 roku. Pojawił po się w kinach  w Polsce 18 grudnia2015 roku, a 10 grudnia 2015 miał premierę na świecie.

W filmie występują Daisy Ridley jakoRey, John Boyega jako Finn, Harrison Ford jako Han Solo, Adam Driver jako KyloRen Oskar Isaac jako Poe Dameron, Carrie Fisher jako Leia Organa i Mark Hamilljako Luke Skywalker.W tej megaprodukcji dobro, czylidobra strona mocy, walczy z złem, czyli ciemną stroną mocy. Film pokazuje jak wkosmosie powstała nowa stacja kosmiczna, tylko o wiele większa niż poprzednia,która chce zniszczyć rebelię na dobre. Rebelia w związku z tym musi się zbroić,bo ciemna strona chce ją zniszczyć.

Filmw ogóle przedstawia historię pewnej dziewczyny Rey, która nie wiedziała, że wniej kryje się moc, która może ocalić całą rebelię, bo sytuacja w galaktycebyła taka,  żeprzeważała ciemna strona. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”to świetne kino z fantastycznymi postaciami i nieprawdopodobnymi efektamispecjalnymi. Klimat „Gwiezdnych wojen” jest tutaj silny, stanowi dla widzawielką frajdę i wyzwala potężne emocje.

Film jest ogólnie ciekawy, pełenprzygód, więc wszystkim go polecam.

MichałStasiowski, kl. V
NiepublicznaSzkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"



„Kevin sam w domu”, reż. Chris Columbus

Ostatnio obejrzałam film pt. „Kevin sam w domu”. Premiera odbyła się w1990 roku. Jest to komedia wyreżyserowana przez Chrisa Columbusa. Pierwszoplanowym i tytułowym bohaterem jest Kevin, który ma 10 lat. Byłto sprytny blond włosy chłopak. Marzy o samotnym życiu, lecz gdy jego rodzinawyjechała bez niego  na świętabardzo tęsknił. Jednak jakoś sobie radził ze złodziejami, którzy chcieliobrabować jego dom. Tymi porywaczami byli niesympatyczni ludzie, którzyniejeden dom obrabowali.

Ciekawa historia, sympatycznibohaterowie, idealna obsada (w roli głównej Macaulay Culkin), komizm sytuacyjny– wszystko to sprawia, że film się podoba i przyjemnie się go ogląda. Muszęprzyznać, że we mnie wzbudza także różne emocje. Nie da się nie uśmiechnąć przyzabawnych sytuacjach, ale też wzruszam się przy zakończeniu filmu.

Z całego filmu najbardziej lubię sposobyKevina na włamywaczy. Od lat nie mogę zrozumieć, skąd, bądź co bądź, małychłopiec, ma tyle zwariowanych (ale skutecznych) pomysłów. Nigdy nie byłam inie będę małym chłopcem, więc pewnie nie będzie mi dane rozwiązać tej zagadki. Przeważnie możemy go oglądać w telewizji w święta Bożego Narodzenia.Wiele rodzin nie wyobraża sobie świąt bez tego filmu. Większość chyba dzieci,które oglądały „Kevina samego w domu” chciałyby wcielić się w jego postać.

Dla mnie jest to wspaniała komedia. Niezwykle polecam obejrzenie, ponieważjest to śmieszny i wzruszający film.

Małgorzata Gądek, kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"



„Zmierzch” wreż. Catherine Hardwicke

„Zmierzch” to pierwszy tom amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Naekranie zobaczymyKristen StewartiRoberta Pattinsona. Romantyczny horrormłodzieżowy zazwyczaj nie zwiastuje nic dobrego. W tym filmie jest wręczprzeciwnie!  Książka opowiada osiedemnastoletniej dziewczynie, która po przeprowadzce do swojego ojca poznajewampira, w którym zakochuje się ze wzajemnością. Bella pragnie zacząć życie odnowa. W szkole nie ma zbyt wielu przyjaciół. Na jednej z lekcji lepiej poznajechłopaka. Co zdarzy się dalej? Czy wampir może być w związku ze śmiertelniczką?Jak potoczy się akcja powieści? Tego wszystkiego dowiecie się czytając wksiążce lub oglądając film. Na pewno nie będziecie się nudzić! Uważnie śledzącfilm w jednej ze scen dostrzeżecie samą autorkę! POLECAM!

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"



„Niezgodna” wreż. Neila Burgera   

Film„Niezgodna” jest to adaptacja pierwszej części trylogii Veroniki Roth, niemożna więc wymagać, by filmowcy ingerowali w większym stopniu w fabułę. W głównąrolę Beatrice „Tris” Prior wcieliła się Shailene Woodley, którą możemy kojarzyćz filmu „Gwiazd naszych wiana”, a w Tobiasa „Four” Eaton zagrał TheoJames.  Film opowiada o mieszkanceChicago, która była wychowywana wefrakcji Alruizmu, jednej z pięciu grup, naktóre została podzielona ludzkość. Po wielkiej wojnie, by załagodzić spory ikonflikty, tajemniczy założyciele postanowili stworzyć w ocalałym mieście nowąstrukturę społeczeństwa składającą się z frakcji: Serdeczności, Prawości,Erudycji, Nieustraszoności i właśnie Altruizmu. Przynależność do poszczególnych grup wykazująteksty, ale ostateczną decyzję mógł podjąć każdy samodzielnie. Problem pojawiasię wtedy, gdy test wykazuje niejednoznaczność i człowiek pasuje do wszystkichfrakcji. Tak jest w przypadku Tris, ale bohaterka nie zamierza się poddać! Cozrobi? Wszystkiego dowiecie się w filmie, który ja szczerze polecam!

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"




„Percy Jackson i BogowieOlimpijski: złodziej pioruna” w reż.Chrisa Columbusa  

Film fantastyczno-komediowy będącyekranizacją I części powieściRickaRiordanao tym samym tytule. Ciekawe połączenie mitologii greckiej ze współczesnąfantastyką Rick Riordan przeniósł na papier. Historia młodego chłopaka, którynie znał swojego ojca. Był nim Posejdon, który zgodnie z zarządzeniem Zeusa niemógł spotykać się ze swoim synem. Główny bohater Percy, który nie wiedział, żejest Półbogiem musiał odszukać piorun, który rzekomo ukradł. Pomaga mu w tym Annabeth Chase- córka Ateny oraz GroverUnderwood – satyr i opiekun. Przez całą wędrówkę spotyka ich wiele przygód, akażdy, którego spotykają na swojej drodze chce piorun zależący do Zeusa. Wgłówne role wcielili się: Logan Lerman,Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson i Sean Bean. Jeśli jesteście ciekawi, jak zakończysię to poszukiwanie zapraszam do obejrzenia filmu, który serdecznie polecam!

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"




„Zostań, jeśli kochasz” w reż.R.J. Cutlera  

„Zostań, jeśli kochasz” jest to film z 2014 roku. Mia Hall, grająca na skrzypcach nastolatka prowadzispokojne życie, do czasu. Wszystko zmienia się w wyniku pewnego zdarzenia.Zawieszona przez jeden dzień musi zadecydować, po której stronie zostanie,życia czy śmierci. W główne rolę wcieli się: Chloe Grace Moretz, Mireille Enos,Jamie Blackley. Film jest próbą przeniesienia na ekran powieści autorstwaGayleFormanpod tytułem"Jeśli zostanę". Jednak nie dajcie sięzwieść niezbyt trafnemu polskiemu tłumaczeniu, sugerującemu kolejną, naiwnąhistoryjkę o miłości, przeznaczoną dla nastolatków. Scenariusz filmu pozytywniemnie zaskoczył. Rozpamiętując wszystkie krytyczne uwagi odnośnie obrazu napoświęconych mu forach, nastawiłem się na płytką i ckliwą bajeczkę o miłości.Jednak okazało się, że jest to bardzo dobry film, który polecam na nudnewieczory!

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"



„Chłopiec wpasiastej piżamie” w reż .Marka Hermana  

Film amerykańsko-brytyjski z 2008 roku. Film jest adaptacjąksiążki Johna Boynepod tym samym tytułem,wydanej w2006 roku. Akcja filmu toczy się w czasie II wojnyświatowej. Ośmioletni Bruno, mieszkaniec Berlina, gdy jego ojciec zostajemianowany komendantem obozu zagłady cała rodzina przeprowadza się na wieś.Chłopiec nie ma tam przyjaciół, a całymi dniami huśta się na własnoręczniewykonanej huśtawce i czyta przygodowe książki. Pewnego razu poznajeośmioletniego Żyda- Szmula, który jest więźniem obozu zagłady. Zakończenieksiążki jest bardzo smutne i nie obejdzie się bez chusteczek. Film pokazuje IIwojnę oczami małego dziecka, który nie rozumie zaistniałej sytuacji. W głównepostacie wcielili się: AsaButterfield – Bruno Jack Scanlon–Schmul. Polecam i zachęcam do obejrzenia!

Klaudia Jucha
ZS w Odrzykoniu
gazetka "Lider"




"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", reż. Chris Columbus

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to film, który powstał na podstawie książki o tym samym tytule napisanej przez J.K Rowling - angielskiej powieściopisarki. Reżyserem tego fantasy był Chris Columbus, a premiera w Wielkiej Brytanii odbyła się 4 listopada 2011 r.

Rodzice Harrego zostali zamordowani przed Lorda Voldemorta, kiedy był jeszcze niemowlęciem. Chłopiec dorastał u wujostwa, mimo, że był tam niechciany. W dniu swoich jedynastych urodzin, Harry zostaje przyjęty do magicznej szkoły - Hogwartu i tym samym dowiaduje się, że jest czarodziejem. Jednak jego radość nie trwa długo, ponieważ opiekunowie, nie chcą żeby chłopiec się tam uczył. Harry ostatecznie wybiera się do szkoły, gdzie wkrótce pozna swoich nowych przyjaciół, ale i także wrogów. Czy czarnoksiężnik, który zostawił bliznę na jego czole powróci?Jak poradzi sobie z tym małoletni czarodziej? Czy ból po stracie bliskich doprowadzi go do zemsty na Voldemorcie? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając historię Pottera.

Scenografia filmu zapiera dech w piersiach! Wszystkie miejsca nagrywania filmy zostały starannie dobrane i idealnie pasują do fabuły. Szczególnie zamek Hogwartu jest niesamowity. "Mundurki" uczniów, stroje nauczycieli również robią wrażenie. Każdy Dom Hogwartu posiada inne logo, innego opiekuna.  Mimo wszystko efekty specjalne są najbardziej zaskakujące! Pełno ich w tym filmie, może dlatego ciekawi on wielu widzów. Akcja w filmie jest bardzo rozwinięta, dużo się dzieje. Na pewno nie będziecie się na nim nudzić. Jeszcze małoletni aktorzy, świetnie poradzili sobie z tak trudnym zadaniem. Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson) świetnie pasują do swoich ról, nie wyobrażam sobie gdybyś którąś z postaci, miał grać jakiś inny aktor. 

Film bardzo mnie wciągnął. Często do niego wracam. Harry Potter wciągnie was do swojego świata, zanim się obejrzycie. To na prawdę niesamowity film.

Martyna Haczela
ZS im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu
Gazetka "Lider"




"Whiplash", reż. Damien Chazelle

Film pt. "Wiplasch"reżyserii Damiena Chezelle jest jednym z najlepszych dramatów muzycznych jakiewidziałem. Opowiada historię młodego i ambitnego perkusisty, Andrew Neimana(Marlles Teller), który dostaje się do najlepszego zespołu jezzowego nauczelni. Kierownikiem oraz opiekunem "Studio band" (nazwa zespołu)jest Terence Fletcher (J.K. Simmons), który jest znany ze specyficznego sposbu nauczania orazwyładowywania swoich frustracji na uczniach. Andrew za wszelką cenę chceudowodnić Fletcherowi, że jest najlepszy.

Najmocniejszą stroną omawianegofilmu jest oczywiście genialna muzyka autorstwa Justina Hurwitza, składającasię przede wszystkim z utworów Jazzowych i perkusyjnych. Raz spokojna, innymrazem głośna i dynamiczna. Ten kontrast sprawia, że muzyka Hurwitza pozostaniez nami na długa.

Każdy aktor dał z siebie wszystkożeby zostać zapamiętanym przez widownię, lecz warto wspomnieć o roli TerencaFletchera, w którego wcielił się laureat Oscara za najlepszą rolę  drugoplanową – J.K. Simmons. Według mnie filmpowinien otrzymać dodatkową "gwiazdkę" za jego grę.  Aktor pokazuje, że umie zagrać miłego oraztroskliwego, ale i groźnego i zdeterminowanego  nauczyciela,który  - wiedząc, że cel uświęca środki-,nie bacząc na konsekwencje,  posunie siędo najgorszych czynów, by wydobyć z ucznia prawdziwy talent.

Film trzyma w napięciu do samego końca. Opowiadając o dążeniu do perfekcji w tym co się robi, uświadamia widzowi jak  wartowalczyć o swoje marzenia oraz jak wielką pracę trzeba w to włożyć.

Błażej Nawrotek 3B
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie