„Wałęsa. Człowiek z nadziei", reż. Andrzej Wajda

Film scenarzysty Janusza Głowackiego w reżyserii Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei.” to dzieło biograficzne trwające 127 minut. Akcja dzieje się w Gdańsku 1980 roku.

Film zaczyna się wywiadem francuskiej dziennikarki Oriny Fallaci z Lechem Wałęsą, podczas którego główny bohater odpowiada na jej pytania, a całość przeplata się z obrazami ukazującymi trudne życie ludzi w tamtych czasach, którzy mieli pragnienia, do których musieli niejednokrotnie dążyć, sprzeciwiając się ówczesnej władzy. To opowieść o miłości, ludzkich marzeniach i widokach na lepsze ‘’jutro’’ ,którym starał się sprostać główny bohater-Lech Wałęsa, budząc w ludzkich sercach wiarę i nadzieję na sprawiedliwość i wolność oraz nakłaniając ich do buntu w imię wspólnego dobra. To film o sile i nadziei na to, że razem można walczyć i realizować marzenia.

Całość jest skomponowana w ciekawy sposób, przeplatający formę wywiadu z obrazami przedstawiającymi poruszające wydarzenia z tamtych czasów. Film jest bardzo interesujący, przejmujący, sprawia ,że nasze pokolenie może poznać niesamowita historię. Bardzo podobała mi się doskonale dobrana obsada składająca się ze znanych aktorów jak: Robert Więckiewicz-Lech Wałęsa, Agnieszka Grochowska-Danuta Wałęsa, Maria Rosaria Omaggio-Oriana Fallaci, Cezary Kosiński-Majchrzak, Zbigniew Zamachowski-Nawiślak, Maciej Stuhr-Ksiądz, która sprawia , że film staje się dla młodego widz bardziej przystępny.

Moim zdaniem dzieło ciekawie pokazuje temat bardzo trudnych czasów, a świetnie przestawione, niejednokrotnie trzymające w napięciu sceny, sprawiają ,że od początku do końca ogląda się je z przyjemnością. Uważam ,że film jest godny polecenia.

Julia Markowska
Gimnazjum Nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




„Piąta fala”, reż. J. Blakeson

Film w reżyserii J. Blakesona  „Piąta fala” to film przygodowy trwający 112 minut. Akcja dzieje się w Ameryce, ale problem który jest opisywany w fabule dotyczy całej Ziemi.

Film zaczyna się niewinnie. Pokazuje on codzienne życie amerykańskiej rodziny. Nastolatki chodzą na treningi, piszą smsy i prowadzą normalne życie. Akcja zaczyna się od przybycia nieznanego obiektu,  który ludzie nazwali „Przybysze”. Po tym momencie rozpoczyna się To opowieść o końcu świata przedstawiona w bardzo ciekawy sposób. Poprzez fale które rozpoczynają kosmici, w sumie było ich pięć, giną ludzie. Z każdą falą ludzi jest coraz mniej na planecie, a wszystko po to, aby pozaziemskie istoty miały nowe miejsce dla siebie.

W filmie grają też uzdolnieni aktorzy tacy jak: Chloë Moretz jako Cassie, Nick Robinson jako Ben czy Alex Roe jako Evan. Dodają oni bardzo ciekawie przedstawione to jak młodzi ludzie muszą walczyć z wielkim problemem.

Moim zdaniem dzieło ciekawie pokazuje bardzo ciekawą alternatywne końca świata. Wybuchowe akcje i dobrze dobrana muzyka sprawiły, że z chęcią obejrzę ten film jeszcze raz. Naprawdę godny polecenia!

Julia Markowska
Gimnazjum Nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie




"EgzorcyzmyEmily Rose", reż. Scott Derrickson

Opisanym niżej filmem jest horrorpt. "Egzorcyzmy Emily Rose" wyreżyserowanym przez Scotta Derrickson wroku 2005. Jest on nakręcony na faktach o młodej Niemce, któradoświadcza w swoim ciele szatana. Egzorcystą jest ksiądz, który ma jej pomócsię go wyzbyć. Dziewczyna doznaje wielu okaleczeń,co odbija się na braku przyjaciół oraz brakiem kontroli nad sobą. Emily Rose po wielu zmaganiach zcierpieniem umiera. 

Ten gatunek filmu jest wg mnieciekawy, ale zarówno przerażający i trzyma w napięciu do ostatnich jego chwil.

Maja Kohnke
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka szkolna „Ogryzek”




„Wciąż ją kocham”, reż. Lasse’a Hallstrom’a

Razem z moją siostrą oglądnęłam film pt.„Wciąż ją kocham”, wyreżyserowany przez Lasse’a Hallstrom’a. Film powstał napodstawie książki Nicholasa Sparlisa. Jego premiera w Polsce odbyła się 12 lutego 2010 r. Głównych bohaterów grają: John Tyrce –Channing, Savannah Curtis – Amanda, Scot Parter – Randy.

Film opowiada o nastoletniej Savannah i jejrówieśniku Johnie, którzy poznają się na plaży. Cała historia rozpoczyna się odmomentu, gdy kolega dziewczyny trącił jej torebkę, która potem wpadła do wody.John widział, jak bardzo Savannah przejęła się utratą torebki i wskoczył do wody, by ją wyłowić. Oddał dziewczynie „zgubę”, za co nastolatkabyła mu bardzo wdzięczna. Tego dnia jeszcze długo rozmawiali. Okazało się, żemają wiele wspólnych tematów. Chłopak przedstawił Savannah swojemu ojcu. PanTyrce zbierał monety. Było to jego hobby od wielu lat. Dziewczyna z uwagąsłuchała opowieści ojca kolegi. Naprawdę poruszyły ją opowieści o monetach.

John i Savannah zostali parą.Pewnie „żyliby długo i szczęśliwie…”, gdyby nie stało się coś, co zmieniło ichżycie w koszmar. Mężczyzna musiał wyjechać na wojnę. Ale nawet wtedy pisali dosiebie długie listy: „Tyle chciałabym Ci powiedzieć, ale nie bardzo wiem, odczego zacząć. Może od tego, że Cię kocham?...”.

John wrócił do kraju, jednak jegożycie nie wyglądało już tak samo. Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Zachęcam do oglądnięcia.

Kornelia Sawicka kl. 6
SP wOkleśnej
Gazetka „Szkolny Szum”




”Gwiazd naszych wina”, reż. Josh Booneu               

W  poprzednim miesiącu miałam przyjemność obejrzeć ciekawy i wzruszający film, który teraz polecam.

Jest to film „Gwiazd naszych wina”, który jest na podstawie powieści autorstwa aktualnie panującego króla amerykańskiej literatury młodzieżowej, Johna Greena. Główni bohaterowie filmu – Hazel i Gus to nastolatkowie, którzy musieli stawić czoła przeciwnościom losu. Poznali się przypadkowo na spotkaniu grupy wsparcia. Oprócz przykrych doświadczeń połączyła ich miłość do książek. I tak zaczyna się ich historia. Nie będę zdradzać więcej wydarzeń, ponieważ chciałabym, abyście sami to zobaczyli. A w trakcie oglądania myślę, że nie pożałujecie tej decyzji i możliwe, że się wzruszycie, tak jak ja. „Gwiazd naszych wina’’ to moim zdaniem film numer jeden, ponieważ porusza on temat śmiertelnej choroby wśród nastolatków oraz miłości. Pokazuje siłę i wolę walki w życiu. A także zmianę życia, dzięki drugiej osobie. 

Film jest pouczający i warty wygospodarowania sobie czasu na obejrzenie go. Trwa tylko 135 minut, a przeżycia będą miały wpływ na wasze zachowanie i szacunek wobec drugiego człowieka. Trzeba czerpać radość z każdej chwili w naszym życiu.

Alicja Nowacka

Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Małkinii Górna
gazetka "Dwójeczka"




„Donnie Darko”, reż. Richard Kelly

Nie wiem jak jest w Waszym przypadku, ale ja bardzo często o pomoc przy wyborze filmu zwracam się do mojego taty, który zawsze chętnie służy mi pomocą w tej kwestii. Niezależnie od rodzaju produkcji, film z reguły bardzo mi się podoba i na długo pozostaje w mojej pamięci. Tym razem, polecony przez tatę „Donnie Darko” przerósł moje najśmielsze oczekiwania.

Produkcja ta nie posiada żadnych określonych schematów, więc trudno mi jest jednoznacznie stwierdzić, jaki to gatunek. Można określić ją mianem dramatu z elementami science – fiction, a także trzymającego w napięciu thrillera, a momentami nawet horroru. Najważniejsze jest jednak przesłanie i fabuła filmu, na czym zamierzam się skupić.

Głównym bohaterem filmu jest nastoletni chłopak – Donnie, który wraz z rodzicami i siostrą zamieszkuje amerykańską miejscowość Midllesex. Pewnego dnia na drodze nastolatka z wyraźnie odczuwalnymi zaburzeniami emocjonalnymi pojawia się postać niezwykle tajemnicza, intrygująca, dla mnie dosyć przerażająca postać – dwumetrowy królik Frank, który przepowiada nadchodzący koniec świata. Spotkanie to zapoczątkowało wir niecodziennych, budzących grozę wydarzeń. Więcej nie zdradzę, gdyż zniszczy to jedynie magię oglądania oraz analizowania każdego szczegółu produkcji, co jest niezwykle istotne, aby w pełni zrozumieć film. Co więcej niezwykle ciekawą kwestią okazały się być dla mnie tunele czasoprzestrzenne, o których dowiedziałam się więcej właśnie podczas seansu „Donnie Darko”.

Ogromną zaletą produkcji, w moim mniemaniu, jest także wielowątkowość oraz problematyka. Film porusza zarówno tematy naukowe – podróże w czasie, problemy osób w wieku dojrzewania, zaburzenia emocjonalne, a nawet zahacza o schematyzm systemu nauczania, pierwszą miłość oraz więzi rodzinne.

Nie można również zapominać o osobach, dzięki którym film okazał się być prawdziwym majstersztykiem – Richardowi Kelly, który był zarówno reżyserem, jak i autorem scenariusza. Chyba każdy, kto kiedykolwiek oglądał „Donnie Darko”, zwrócił także uwagę na idealnie dobraną, moim zdaniem, godną podziwu obsadę – m.in. Jake Gyllenhaal (Donnie Darko), Patrick Swayze (Jim Cunningham) oraz wspaniałą Patience Cleveland, która wcieliła się w rolę „Babci Śmierć”. Niesamowity klimat jest również zasługą ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Michaela Andrewsa . Muzyka bezbłędnie wkomponowuje się w fabułę – momentami uspokaja, a momentami wzbudza dreszcze.

Podsumowując, „Donnie Darko” to swoiste arcydzieło filmowe. Całość jest przemyślana, niekonwencjonalna i zaskakująca, co sprawia, że nie da się przejść obok tego filmu obojętnie. Polecam ją wszystkim tym, którzy znudzeni są już przewidywalnymi produkcjami, schematycznymi scenariuszami, a szukają czegoś innego, czegoś kompletnie nie z tej ziemi.

Aleksandra Jelińska, kl. 3
Gimnazjum Publiczne im. A, Fiedlera w Dębnie
redakcja "Gimnazjak"



 "Harry Potter i kamień filozoficzny”, reż. Chris Columbus

Cykl książek autorstwa J.K.Rowling pt. ,,Harry Potter”  nareszciezostał zekranizowany. Jest to gatunek Familijno – Fantastyczno – Przygodowy. Pierwszą część przygód głównego bohatera-Harryego Pottera (Daniel Radcliffe) pt.,, Harry Potter i kamień filozoficzny”wyreżyserował Chris Columbus w 2001. Scenariusz napisał Steve Kloves, produkcjąfilmu zajął się David Heyman, muzyką John Williams , zdjęciami John Seale ,montażem Richard Francis-Bruce, scenografią Stuart Craig,  a kostiumami Judianna Makovsky. W rolach głównych wystąpili :Daniel Radcliffe  (Harry James Potter) ,RupertGrint (Ronald "Ron" Weasley), Emma Watson (Hermiona Granger), RichardHarris (Albus Dumbledore), Maggie Smith (Minerva McGonagall), Ian Hart (ProfesorQuirrell) ,Alan Rickman (Severus Snape) ,Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid).

Film zaczyna się od momentu,kiedy Harry Potter jest jeszcze niemowlęciem. Po śmierci jego rodziców, którychzabił zły czarownik Voldemort, chłopiec jako sierota zostaje podrzucony doswojej obojętnej wobec niego, choć jedynej rodziny - wuja Vernona (RichardGriffiths) i ciotki Petunii (Fiona Shaw). Krewni zatajają fakt, że jest onsynem czarodziejów. W dniu jedenastych urodzin, o których nikt nie pamięta, dowiadujesię, że przyjęli go do Hogwartu- szkoły dla młodych czarodziei. Tam młodybohater zaprzyjaźnia się z Ronem oraz bardzo inteligentną Herminą, którapochodzi z nie magicznej rodziny. Razem z nimi próbują pokonać Voldemorta, który chce się odrodzić i zabićHarryego.

Film sam w sobie jest dobrzewyreżyserowany, jednak nie odzwierciedla całej książki. Jest po minionych izmienionych wiele fragmentów. Film jest za długi dla młodych telewidzów. Mimowad jest bardzo ciekawy i interesujący. Zachęcam do oglądania. Jednak gdy ktośtraktuje jako streszczenie książki, polecam przeczytać lekturę. Zniecierpliwością czekałam na kolejne części które także warto polecić.

GabrielaWajda
Zespół Szkół im. A. Fredry  w Odrzykoniu
Gazetka ,,Lider"



"Pan i Pani Smith", reż. Doug Liam

Film pt.: "Pan i Pani Smith" miał premierę 7czerwca 2005 roku. Jest amerykańską produkcją w reżyserii Douga Liama.Reżyserowi zależało bardziej na światowej obsadzie i efektach specjalnychniż na scenariuszu.  

Film opowiada o małżeństwie PaństwaSmith. Są oni płatnymi zabójcami. Nie są oni świadomi tego, że pracują dladwóch konkurencyjnych agencji i codziennie równo o 19.00 spotykają się w domuna kolacji. Podczas gdy jedzą, opowiadają sobie kłamstwa na temat tego jakminął im dzień w fikcyjnej pracy. Prawda o niej wyjdzie na jaw, gdy ich agencjeszpiegowskie zlecą im wykonanie tego samego zadania. Główne role zagrałaAngelina Jolie i Brad Pitt. Wspólną znajomość zapoczątkował rozwód BradaPitta z Jennifer Aniston. Są oni bardzo przyzwyczajeni do towarzystwa kamer iblasku fleszy. Czasami ma się wrażenie, jakby cały czas pozowali do zdjęć. Pozatym, że między Pittem i Jolie panuje niesamowita chemia, każde z nich ma wsobie to coś. Sprawia to, że nie można oderwać od nich wzroku.

Mimo plakatu, który nie za bardzo zachęca doobejrzenia filmu, jest on bardzo interesujący. Są chwile w których wyczuwamykomizm sytuacji i ostre dialogi. Każdy choć raz powinien obejrzeć tę komedięsensacyjną.

Roksana Albecka 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”



"Lol", reż. Lisa Azuelos

Jako, iż jestem młodą dziewczyną oglądam ze znajomymibardzo dużo filmów. "Lol" Lisy Azuelos zrobił na mnie bardzo dobrewrażenie. Film powstał 10 lutego 2012 roku.

Lola ( Miley Cyrus ) zwana Lol to młoda dziewczyna, która została zdradzonaprzez Chada ( George Finn ) który upamiętnił ich miłość sercem wymalowanymna ścianie toalety w szkole. Gdy wrócił z wyjazdu powiedział jej, że przespałsię z inną dziewczyną. Mówi to bez żadnego żalu. Lola nie chcąc pokazywać muswojego bólu poinformowała go, że też przespała się z innym chłopakiem.Oczywiście to kłamstwo przysporzy jej wielu zmartwień. Spotykanie się jejrozwiedzionych rodziców ( Demi Moore i Thomas Jane ) wprowadza dziewczynę wzłość. Jest oburzona, że jej rodzice po kryjomu się spotykają, ponieważ jestbardzo związana ze swoją matką. Na szczęście Lola znajduje nową miłość, którąjest Kyle ( Douglas Booth ). Mieli w związku parę upadków, ale zawszewychodzili z tego razem, jeszcze bardziej w sobie zakochani. 

Wystarczy dodać tylko, że dla tych nastolatków dziewictwoto poważny problem, a dorośli nie są w stanie zrozumieć potrzeb własnychdzieci. Możliwe, że kogoś będą śmieszyć żarty lub rozważania o cnocie. Spośródwszystkich aktorów najlepiej wypadł oczywiście Douglas Booth. Podsumowując powiem,iż Lol to jeden z najlepszych filmów jakie dotąd oglądałam. 

Roksana Albecka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka „Ogryzek”



"Księgadżungli”, reż. Jon Favreau

Tematemmojej recenzji jest  film pt. ,,Księga dżungli”w reżyserii Jona Faverau. Opowiada o Mowglim, chłopcu znalezionym w dżungliprzez czarną panterę Bagheerę  i dorastającym w stadziewilków. Żyje sobie szczęśliwie, nim tygrys Shere Khan nie zażąda najpierw, abywyniósł się do „swoich”, a następnie, nie zacznie nań polować. W tej sytuacjiBagheera postanawia odprowadzić „wilcze szczenię” do ludzkiej siedziby.

Mowgli, który czuje się w dżungli jak w domu,bynajmniej się jednak nie spieszy do swoich bliskich. Jego podróż jest więcdługa i kręta – oraz obfitująca w liczne przygody. Niektóre są niebezpieczne –lawina błotna, spotkanie z pytonem o hipnotyzującym głosie, czy gigantycznymorangutanem marzącym o posiadaniu „szkarłatnego kwiatu”, czyli ognia.Nie będę zdradzała więcej szczegółów,aby nie odkrywać za dużo kart.

Każdy z przedstawionych tamzwierzaków znakomicie pokazuje zbiorowisko przeróżnych charakterów, co w dużejmierze jest zasługą podkładających swe głosy aktorów, tak w oryginalnej, jak ipolskiej wersji. Bawi widzów głównie podchodzący lekko do życia, cwanyniedźwiedź Baloo, czarna pantera jest ukazana w roli mędrca, natomiast tygrysto złoczyńca, który mógłby zawstydzić niejeden czarny charakter z filmów dladorosłych widzów.

Wśródstworzonych komputerowo zwierząt świetnie odnajduje się w roli Mowgliego uroczyi zarazem rezolutny Neel Sethi. Mały aktor (jak przeczytałam w gazecie -wybrany spośród kilku tysięcy kandydatów) po prostu błyszczy na ekranie, jakbyprawdziwie wierzył w sens pokazywanej i przekazywanej tu historii.

Ten film jestwart obejrzenia. To piękna historia dla każdego. Polecam!

Oliwia Nosek, kl. IV
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"