"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street ", reż. Tim Burton

... czyli seryjne morderstwa pod przykrywką pięknych pieśni

Przeglądając informacje w interneciena temat interesujących produkcji musicalowych, którychjestem ogromnym fanem, natrafiłem na film, na podstawie sztuki  Christophera Bonda, pt. " Sweeney Todd:Demoniczny golibroda z Fleet Street" reżyserii Tima Bubrtona. Nigdywcześniej nie miałem styczności z "Burtonowskim kinem", cechującym się dość specyficznym klimatem. O tym filmie mogę jednak powiedzieć, że nie jestto kino dla wszystkich, ale broni się niesamowitą scenografią i muzyką.

Londyn. XIX w.Czasy królowej Wiktorii. Utalentowany golibroda – Sweeney Todd  (Johnny Depp), wraca do miasta popiętnastoletniej tułaczce, w trakcie której planuje swą zemstę na okrutnymsędzim Turpinie (Alan Rickman) za zgwałcenie jego żony (Laura Michelle Kelly) iodebranie mu córki (Jayne Wisener). Na swej drodze spotyka panią Lovet (HelenaBonham Carter) – właścicielkę piekarni mieszczącej się pod jego dawnym zakłademfryzjerskim. Ona oferuje mu przykrywkę w zamian za stałą dostawę"mięsa" do produkcji jej ciastek.

W czasie, w którym Todd otwiera na nowo swójstary zakład, od piekarni zaczyna ziać nieprzyjemnym zapachem rozkładającegosię mięsa. Wtedy klimat wyraźnie zaczyna gęstnieć. Wpływ na to ma równieżświetnie przygotowana scenografia przygotowana przez Dantego Ferretti i Francesca Lo Schiavo, za którą filmotrzymał Oscara. Oddaje ona idealnie ducha oraz atmosferę WiktoriańskiegoLondynu. Ukazuje i uświadamia nam jak zanieczyszczonym miastem był w tamtychczasach Londyn. Nie tylko z powodu brudu oraz dymu wydobywającego się z kominówprzemysłowych, ale przede wszystkim, pokazuje rozmiar zbrodni oraz grzechy osóbżyjących w mieście. 

Na szczególnąuwagę zasługuje również genialnie przygotowana i napisana muzyka, autorstwaStephena Sondheima.  Piękne, wręczmiejscami słodkie pieśni sprawiają, że jesteśmy w stanie jeszcze bardziejzwiązać się z głównymi bohaterami. Ponadto wprowadzają do filmu pewien kontrast. Spokojna i piękna muzyka na tletryskającej krwi oraz obrzydliwego i brudnego miasta. Oglądając film, byłem podwielkim wrażeniem, jak można połączyć dwie zupełnie różne rzeczy i uzyskać idealnyobraz. Za to należą się brawa.

Uważam film pt."Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", za bardzointeresującą produkcję, choć nie sprawiła, że z zainteresowaniem sięgnę po innefilmy tego reżysera. Według mnie jest to obraz głównie dla fanów"Burtonowskiego Kina", które, jak się wcześniej wyraziłem, nie jestdla każdego. Mogę jednak z czystym sumieniem polecić go wszystkim fanommusicali, bo pod tym względem film nie posiada żadnych wad.

Błażej Nawrotek 3B
Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie



„Avatar”, reż. James Cameron

Czy istnieje życie pozaziemskie?

Tenmagiczny obraz dowodzi, że tak! Długo oczekiwany film science fiction JamesaCamerona – „Avatar” można zobaczyć już na małym ekranie. Tu każdy możedoświadczyć życia poza Ziemią. Reżyser i twórca ciekawego scenariuszazrealizował swoje dzieło w najnowszej technice kina trójwymiarowego.Zapierająca dech w piersiach opowieść o komandosie, który uwikłany w wojnędwóch cywilizacji, próbuje zapobiec wojnie. Bohater, przekraczając granicęrównoległego świata, zakochuje się w córce wodza Na’vi i tak zaczyna się wielkaprzygoda – magiczna podróż w nieznane…

Świetnaścieżka dźwiękowa jest dziełem Jamesa Hornera. Montażem zajęli się John Refouai Stephen E. Rivkin. Obsada sprawiła, że film ogląda się z zapartym tchem. SamWorthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez przekonali mnie, że sciencefiction to niesamowity gatunek filmowy, który w magiczny i magnetyczny sposóbmoże przyciągnąć odbiorcę. Rewelacja! Na pewno warto polecić fascynatom efektówspecjalnych.

Zuzanna Kielma
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"



"Zwierzogród", reż. Rich Moore, Byron Howard i Jared Bush

Jak się żyje w Zwierzogrodzie?

Napewno ciekawie…  Tę animowaną komedięwyreżyserowali: Rich Moore, Byron Howard i Jared Bush. Premiera odbyła się w2016 r. Film przybliża świat zwierząt, w którym wszyscy żyją w zgodzie. Głównąbohaterką jest króliczka Judy Hopps, marząca o pracy w policji. Niestetywszyscy jej bliscy są temu przeciwni. Zawód ten wiąże się z ogromnym ryzykiem inie ma w nim miejsca dla małych, słabych, słodziutkich zwierzątek. Bohaterkasię jednak nie poddaje. Początkowo nie wiedzie jej się zbyt dobrze w rolistróża prawa, ale nie traci nadziei. Na swojej drodze spotyka Nicka – lisa irazem wplątują się w ogromną awanturę. Tak zaczyna się niesamowita przygoda…

Kolejnyświetny film Wytwórni Walta Disneya. Udowadnia wszystkim widzom, że niemożliwestaje się możliwe. Dźwięk i efekty specjalne są naprawdę rewelacyjne. Polecamgorąco w nudny poranek lub deszczowe popołudnie.

Zuzanna Kielma
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"



"Bóg nie umarł!", reż. Harolda Cronka

Dowodzitego film wyreżyserowany przez Harolda Cronka. Trudny i bardzo ciekawy obraz dylematówwspółczesnego świata. Opowiada o chłopaku, który za wszelką cenę chce trwaćprzy swojej wierze. Josh – Shane Harper sprzeciwia się poglądom profesorafilozofii, w tej roli Kevin Sorbo. Aby ukończyć kurs, bohater musi udowodnićnauczycielowi i innym niedowiarkom, że światem rządzi TRANSCENDENCJA. Pomimopiętrzących się przeszkód chłopak podejmuje wyzwanie…

Bardzodobry film dotykający tajemnicy wiary. Uczy wielu mądrych zasad i utwierdza wprzekonaniu, że warto dbać o swój kręgosłup moralny. Nie warto się w życiupoddawać i naginać do powszechnie panujących opinii i sądów. Czasami trzeba iśćpod prąd, by zachować swoją tożsamość. Dźwięk stanowi piękne tło przekazu.Naprawdę polecam…

Zuzanna Kielma
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




„Straszny film”, reż. Keenen Ivory Vayans

Lek na smutek

Wartogo przyjąć, by spojrzeć na świat przez różowe okulary. „Straszny film”wyprodukowany przez wytwórnię Dimension Films bawi i rozśmiesza widza. KeenenIvory Vayans stworzył dzieło na pograniczu komedii i horroru. Sceny przemocy igrozy raczej bawią odbiorcę, niż rzeczywiście przerażają. Wybuchowa mieszankanajprzeróżniejszych gatunków. W obrazie widoczne są analogie do znanychamerykańskich horrorów, takich jak: „Krzyk”, „Koszmar minionego lata” Dobrzesparodiowano tu  popularne filmy z dużegoekranu: „Matrix”, „Szósty zmysł”,  „Halloween”.Oko cieszy rewelacyjna obsada. Wśród wykonawców głównych ról znaleźli się: AnnaFaris, Marlon Wayans, Shawn Wayans, Regina Hall i Keenen Ivory Wayans. Niemożna zapomnieć o świetnej ścieżce dźwiękowej, która utrzymuje widza w napięciui świetnie oddaje emocje. Autor muzyki - David Kitay wywiązał się ze swej rolinaprawdę genialnie.

„Strasznyfilm” to dobre lekarstwo na smutek. Warunkiem dobrej zabawy jest jednakznajomość obśmiewanych w parodii historii…

Adrian Klima
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"


"Miasto 44", reż. Jan Komasa

DziełoJana Komasy to film wojenny, opisujący czasy okupacji niemieckiej w Polsce.Dramatyczna historia młodych ludzi wrzuconych w wir historii na pewno zadowolikażdego wymagającego widza. Ciekawe kreacje aktorskie sprawiają, że odbiorcautożsamia się z filmowymi postaciami. Na uwagę zasługuje tu rola ZofiiWichłacz, która gra w filmie Alicję. Aktorka ma zaledwie dziewiętnaście lat ijest bardzo utalentowana. Nie można zapomnieć o Józefie Pawłowskim, AnniePróchniak, którzy zagrali naprawdę dobrze i przekonywująco. Ciekawa kreacjaTomasza Schuchardta – filmowej Kobry, znanego też z filmu „Bodo”. Ciekawym tłemdla dobrze opowiedzianej historii wojennej jest muzyka, której autorem jestAntoni Łazarkiewicz. Na uwagę zasługują też efekty specjalne, które nieodbiegają od wielkich amerykańskich produkcji. Film wart obejrzenia. Ciekawi,wzrusza i przypomina, że pierwsza połowa XX wieku była czasem ApokalipsySpełnionej,  w której przyszło zginąćwielu niewinnym ludziom…

Kacper Krzczuk
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"



"Shrek 2", reż. Andrew Adamson, Kelly Asbury, Conrad Vernon

Zasiedmiogórogrodem

Filmanimowany „Shrek 2” powstał z pomysłu Williama Steiga w 2004 roku w wytwórniDream Works. Jest drugą z trzech części historii o tytułowym Shreku. Ciekawyscenariusz wyszedł spod rąk Andrew Adamsona Joe Stillmana i J. Davida Stema iDavida N. Weissa. W trakcie miesiąca miodowego Shrek i Fiona dostają propozycjęprzybycia do rodziców przyszłej panny młodej. Podczas długiej podróżytowarzyszy im sympatyczny osioł, który wprosił się na przyjęcie weselne.Relacje ogra i przyszłego teścia nie wyglądają najlepiej. Czy król zaakceptujekandydata na męża…?

Zabawnai bardzo przyjemna baśń nie byłaby pełna, gdyby nie dubbing. Zasługuje on nanajwyższą notę. Bohaterom użyczyli głosu najwięksi polscy artyści. Shrekowi -Zbigniew Zamachowski, Fionie – Agnieszka Kunikowska. Najciekawszą mówiącąpostacią jest jednak według mnie osioł. Ta postać o cudownym głosie JerzegoStuhra bawi do łez…

Katarzyna Maćkowicz
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




"Gwiezdne wojny", reż. J. J. Abrams

Gdzie się podział Luke Skywalker?

Fani„Gwiezdnych Wojen” doczekali się siódmej części historii o walecznych Jedi.  Reżyserem najnowszego filmu z tej serii jestJ. J. Abrams, który przygotował scenariusz wraz z L. Kasdan i M. Arndt. Muzykązajął się John Williams. Aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie się podział LukeSkywalker, trzeba obejrzeć film…

Fascynujący,należący do gatunku space opera utwór, miał swoją premierę w 2015 roku.Niesamowicie ciekawa fabuła porywa widza od pierwszej chwili. Szczególne wrażeniezrobiły na mnie efekty specjalne. Przemyślane dialogi bawią odbiorcę. Doborowaobsada dopełnia filmowy obraz.

Paulina Kasia 
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"



„Miracle In cell no 7”, reż. Lee Hwan – Kyunga

Niesamowita miłość ojca i córki 

Wyprodukowanyw Korei Południowej film Lee Hwan – Kyunga jest bardzo pasjonujący. Wspanialeobrazuje niesprawiedliwość świata. Zachwianie równowagi między dobrem i złemstanowi punkt wyjścia dla reżysera. Na ciekawa fabułę, opartą  na nie najnowszym pomyśle, składają siętragiczne wydarzenia – rozstanie najbliższych. Ojciec sześcioletniejdziewczynki zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo. Trafia do więzienia,gdzie pozbawiono go możliwości kontaktu z córką…

Piękne,wzruszające kino. Niesamowita gra aktorska Kal So-won, która wcieliła się wmałą Ye-sung. Mimo młodego wieku dziewczynka zagrała bardzo realistycznie,dojrzale i ujmująco. Naprawdę warto obejrzeć, by przeżyć swoiste katharsis. 

Paulina Kasia 
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"




"Fast and Furious 7", reż. James Wan

JamesWan to jeden z najpopularniejszych reżyserów współczesnego kina akcji. Ciekawyobraz „Szybcy i wściekli 7” dowodzi, że jest mistrzem tego gatunku. W Polscepremiera odbyła się 10 kwietnia 2015 r. Film od razu zyskał rzesze fanów ipodbił serca amatorów mocnych wrażeń. Odtwórcami głównych ról są Vin Diesel iPaul Walker. Jeden z nich - znany aktor i model zginął tragicznie w trakciekręcenia filmu. Razem z przyjacielem uległ tragicznemu wypadkowi samochodowemu.

Mocne,trzymające w napięciu kino dostarcza niezapomnianych wrażeń. Niesamowite efektyspecjalne nacieszą oko wszystkich wymagających widzów. Szybkie pościgi naulicach miast, wybuchające auta i niesamowite zwroty akcji warte są obejrzeniaOdbiorca na pewno nie będzie znudzony…

Konrad Racut
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"