The Sims 4

The Sims 4 to gra, której trzeba poświęcić dużo czasu,żeby w ogóle zacząć rozgrywkę. Na początku trzeba zrobić sima lub simy,następnie wprowadzić rodzinę na parcele. Po wprowadzeniu sima/simów możnazacząć rozgrywkę.

Obecnie dodatki, które wyszły to: Witaj w pracy i Spotkajmysię. Dodatek Witaj w pracy dodaje np.: akcesoria do pracy, można kupić sklep isą nowe zawody. Natomiast dodatek Spotkajmy się dodaje np.: możliwość tworzeniaklubów towarzyskich, kolorowych świateł i mat do tańca. Są także akcesoria: Upiorności,Kuchnia na wypasie, Perfekcyjne patio itd. EA pracuje nad wydaniem dodatku pt. Zwierzaki.W tym dodatku będzie można posiadać zwierzęta i się nimi zajmować tak samo jakw zwierzakach z The sims 3.

Moim zdaniem najlepszy dodatek to Witaj w pracy, ponieważdaje bardzo dużo możliwości. Największym problemem jest to, że aby zagrać trzebazainstalować Origin, który się krótko instaluje, ale gra się strasznie długoładuje (mi się instalowała 6 godz.).

Myślę, że dużo osób kupuje tę grę, ponieważ jest oparta w90% na prawdziwym życiu. Trzeba nawet odrabiać pracę domową! Cała gra potrafibardzo wciągnąć. Można w nią grać nawet 5 godzin.

Aleksandra Ilnicka
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”
Lego Batman 3: Poza Gotham

Lego Batman 3: Poza Gotham to gra komputerowa oparta na superbohaterach z uniwersum komiksowego DC comics. Postaci są zrobione z Lego. Jest to 3. część tej gry.

Oferuje nam tryb fabularny jak i swobodny, jednak żeby odblokować tryb swobodny, trzeba najpierw przejść tryb fabularny. Do odblokowania jest ponad 150 postaci. Głównymi są Batman, Robin i Superman.Superbohaterowie łączą siły ze złoczyńcami, aby pokonać zagrażającego światu Brainiaca. W rozgrywce znajduje się 15 długich poziomów, w których można odblokować część postaci. Resztę trzeba znaleźć w trybie swobodnym. Świat gry jest stworzony z kilku planet.

Myślę, że fanom komiksów jak i ludziom, którzy lubią Lego,ta gra się spodoba. Jednak polecam ją również innym. Może akurat dzięki niej zainteresujecie się komiksami o superbohaterach i Lego.

Bartosz Leszczyński
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Rady Europy w Lubinie
Gazetka „Express Społeczniaka”The Elder’s Scrolls V: Skyrim

The Elder’s Scrolls V: Skyrim to piąta część gier, w których gracz wciela się w postać bohatera, który ma odegrać ważny epizod whistorii krainy i zaważyć na życiu jej mieszkańców poprzez wplątanie się niecodzienne okoliczności i wykonywanie, często niebanalnych, zadań.

Gra została wydana w 2011 roku przez studio Bethesda Softworks, które słynie z rozbudowanych gier RPG(Role-playing games), choćby poprzednia część sagi – TES IV: Oblivion czy Fallout 3. Nie bez przyczyny zebrała znakomite oceny wśród recenzentów i graczy. Wspaniała zaśnieżona,górska kraina Skyrim, podobna nieco do Norwegii, jest prowincją Cesarstwa Tamriel, w którym panuje wojna domowa zmierzająca do secesji. Konflikt nazywany jest Buntem Gromowładnych. Pojawiły się też od dawna już niewidziane smoki siejące spustoszenie wśród ludności. Gracz obdarzony darem smoczej krwi, musi podjąć decyzję po której stronie wojny domowej się opowiedzieć i zakończyć walkę z ziejącymi ogniem stworami.

Skyrim to przede wszystkim klimat i wspaniałe widoki. Od wrzosowisk, poprzez gołoborza, lasy, śnieżyce, poranną mgłę nad jeziorem po skute lodem morze na północy krainy podziwiać możemy wspaniałą oprawę graficzną, która, mimo swej surowości, zachwyca. Nawet ubiór postaci przypomina nieco Skandynawię z czasów Wikingów i ich skórzane oraz futrzane stroje.

Gracz staje przed hordami wrogów, których może pokonywać na wiele różnorakich sposobów, przy użyciu broni białej, łuku, zaklęć, magii,podstępu i wspomagając się miksturami, zwojami oraz obecnością towarzyszy. Mamy do dyspozycji duży arsenał, który dzięki umiejętność i kowalstwa i zaklinania możemy ciągle udoskonalać. Na naszej drodze staną wilki, trolle, bandyci,regularni żołnierze, zjawy, szkielety oraz przerażające smoki. Po drodze nie zabraknie też elementów wymagających logicznego myślenia, takich jak pułapki i zamki w podziemnych katakumbach i ruinach.

Moim zdaniem jest to gra warta polecenia, bardzo wciagająca i opowiadająca niesamowitą historię rodem z książek i filmów fantasy.

Kacper Łuka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka  „Ogryzek”  Wiedźmin 3, CD Project Red

Stworzona przez polskie studio CD Project Red i bazującana postaciach i niektórych wydarzeniach z książek autorstwa A. Sapkowskiego grata podbiła rynek gier w Polsce i częściowo na całym świecie. Bardzo bogatafabuła, widowiskowa oprawa graficzna i świetny system walki z użyciemróżnorakiego orężą oraz magii sprawiają, że można wniknąć w świat KrólestwPółnocy i Cesarstwa Nilfgaardu na długie godziny.

Przez wyżej wymienione zalety, odniesienia dosłowiańskiego folkloru, ukazanie wątków tragicznych oraz humorystycznych imożliwość ominięcia niepotrzebnej walki sprytem i perswazją został gorącoprzyjęty przez graczy, a krytycy praktycznie nie oceniali tej gry niżej niż 9na 10 punktów.

Moim zdaniem jest to niesamowita gra, porusza uniwersalnetematy i opowiada świetną historię, na którą gracz ma wpływ i podejmuje, czasemtrudne, decyzje. Jest to gra, która odniosła zasłużony sukces i promuje Polskęza jej granicami.

Kacper Łuka
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka  „Ogryzek”    Farming Simulator 15

Na wstępie muszę z ręką nasercu przyznać, iż Farming Simulator 15 przyjemnie nastawia nas donadchodzącej, nazwijmy to, ”zabawy”. Dwanaście obecnych tu samouczkóww całkiem zręczny sposób przygotowują do każdegoz dostępnych w grze wyzwań - od zasiewu po zbieranie ziemniaków, za co grzenależy się oczywiście duży plus.

Gwoździem programu jest tu jednak „Kariera”, zasprawą której w naszych rękach ląduje jedna z dwóch dostępnych w grze farm. Teróżnią się od siebie nie tylkokrajobrazem i klimatem, ale i też zaawansowaniempod względem rozgrywki. Komu na wejście marzy się starcie z potężnymi polami dozakupu i zagospodarowania, tenrzucić powinien się na Westbridge Hills.Początkującym proponuję jednak trzymać się stonowanego Bjornholmu, w klimaciektórego to odnaleźć można krótkie i łagodnewprowadzenie do przygody. Ponadto, FarmingSiimulator 15 oferuje jeszcze 3 poziomy trudności, z których to najwyższy zmiejsca obciąża nas niemałym kredytem.

Jako farmerski „noob” zdecydowanie polecampoziom łatwy gdzie można spodziewać się nico łagodniejszego startu, z wypchanympo brzegi portfelem wyruszając po tytuł rolniczego hegemona lokalnej gminy,marząc o fotelu wójta i uznaniu lokalnej społeczności.

Gra rozwija logicznemyślenie, prace nad swoim kapitałem oraz pozwala świetnie się bawić. Serdeczniepolecam!

Paweł Gruba
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka  „Ogryzek”                       
MINECRAFT

Minecraft jest to gra dla wszystkich. Rozwija onakreatywność oraz fantastykę. Można w niej wybudować od ziemianek przez domki zmieszańca budowlanego aż po bogato zdobione domki, zamki czy wieże. Cała grajest stworzona z sześcianów. Grawitacja o dziwo działa tylko na dwa bloki,czyli na żwir i piasek. Na świecie można spotkać wioski villagersów (NPC). Zmieszkańcami wiosek można handlować najróżniejszymi towarami. Z każdąaktualizacja do gry są dodawane najróżniejsze i ciekawe rzeczy oraz funkcje.Zwłaszcza nocą jest niebezpiecznie, ponieważ są przeciwko graczowi źlenastawione stwory np. pająki, zombie, szkielety, itp stwory. Schodząc podziemie natykamy się jaskinie lub kaniony. Czasami można znaleźć opuszczonekopalnie, które zawierają szczególnie dużo surowców. Używając obsydianu możnazbudować portal do piekła, gdzie znajdują się twierdze, z których możnapozyskać brodawki potrzebne do alchemii. W piekle można też pozyskać ogromnepokłady kwarcu. Używając na ziemi oka kresu można odnaleźć twierdze, w którejjest portal do wymiary kres. W kresie zawsze trzeba być przygotowanym nazabicie smoka ENDU. Po zabiciu smoka jest teoretyczny koniec gry, ale powróceniu do normalnego świata możemy dalej budować i eksplorować. Gra zawierateż różne tajniki magii i chemii, ale nie znam się dobrze na tym, wiec nie będęwas wprowadzał w błąd. Gra staje się naprawdę ciekawa gdy do gry wprowadzi sięsamemu mody. Według mnie jest to gra dla wszystkich i każdy może nią sięcieszyć.

Mateusz Baranowski
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka ”Ogryzek”THE FOREST

The Forest jest to gra survivalowa (czyli umiejętnościamiprzetrwania w ekstremalnych warunkach). Polega ona na tym, że należy zapewnićsobie miejsce do spania, ognisko i narzędzia do szybszej rozbudowy. Wraz zewzrostem wyposażenia ekwipunku potrzebujemy jakiegoś magazynu lub większego domku.Wszystkie tego typu budowle możemy sami zaplanować lub użyć gotowych projektówstworzonych przez twórców gry. Trzeba też pamiętać o zasadach grawitacji, aszczególnie przy budowie. Sama gra nie polega tylko na budowaniu, ale iodkrywaniu przez gracza nowych terenów oraz walce. Do walki przeciwko graczowistają tzw. kanibale oraz mutanty. Wszystkie te stwory próbują gracza zabić lubogłuszyć i ukryć gdzieś głęboko w jaskiniach. Do tej pory twórcy gry nieujawnili pochodzenia tych wszystkich stworów, ale jeśli jest jakiś okrągłyupdate (aktualizacja) to się dowiadujemy coraz więcej o tych stworach. Dokanibali zaliczamy osobników płci męskiej i żeńskiej (oczywiście wszystko zcenzura). Kanibale mężczyźni dzielą się rodzaje: szaman, wojownik rzucającykoktajlami Mołotowa oraz zwykłych wojowników. Do mutantów zaliczamy tzw. martwepłody oraz trzy inne, ale nie będę ich wymieniał, ponieważ mają według mnie niecenzuralna nazwę. Na szczęście mamy możliwość budowania na te stwory pułapkioraz przeszkody, dzięki, którym możemy czuć się bezpieczniejsi w naszym domku.Czasami twórcy dodają nowe projekty, a ostatnim była droga z kamieni. Wedługmnie jest to gra rewelacyjna dla tych, którzy chcieli by skosztować prawdziwegosurvivalu.  

Mateusz Baranowski 
Gimnazjum nr 4 w Rumi
Gazetka ”Ogryzek”
SLITHER

W kwietniu 2016 roku stworzono grę komputerową o nazwie Slither. Jest togra internetowa.

Wchodzimy wniej w rolę przypominającego węża stworzenia i musimy zjadać porozsiewane ipojawiające się co jakiś czas na planszy kolorowe kulki. Dzięki czemupowiększamy swój rozmiar i zdobywamy punkty. Walka pomiędzy graczami opiera siętym razem nie na pochłanianiu słabszych od gracza organizmów, ale na blokowaniudrogi innym, poprzez ustawienie swojej postaci w odpowiedni sposób – wprzypadku kolizji wąż przeciwnika rozpada się na szereg migoczących punktów,które możemy z kolei zebrać i wcielić do naszej puli; warto przy tym zaznaczyć,że rozmiar węża blokującego nie ma znaczenia. Przy tym silniejsi gracze niedominują do zbyt wielkiego stopnia na planszy, a słabsi gracze mogą wykorzystaćwłaściwości swojego „bohatera”, jak na przykład większa szybkość, w stosunku dosilniejszych graczy, aby się z nimi uporać.Napoczątku gry na dole z prawego rogu wyskakują dwie ikonki. Kiedy kliknieszjedną z nich, przechodzisz na inną stronę. Musisz mieć tam konto (jeśli niemasz to musisz założyć). Gdy posiadasz już swoje konto, logujesz się na nie iudostępniasz link do gry.

Następnie znowu przechodzisz do gry iprzed startem masz fioletowego węża. Kiedy gracz kliknie na niego ma możliwośćwyboru jakim wężem chce być. Jest to gra dla każdego. Wszyscy mają tam szanse,nawet bardzo małe węże. Jest to świetnaa gra. Kiedy się zacznie, nie możnaprzestać, ponieważ bardzo wciąga. To gra dla osób w każdym wieku.

Angelika Ulanecka
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Redakcja "WRÓBELEK"„Counter Strike Global Offensive”

Counter Strike Global Offensive togra typu strzelanka. Powstała 21 sierpnia 2012 roku przezstudio Valve Corporation. W tej grze są dwie strony: antyterrorysta iterrorysta. Chodzi o to, że jedna strona musi zlikwidować drugą. W siecispotkamy skrót od nazwy CS GO, której używam. Gracz znajdzie w niej dużotrybów, m.in.: Demolka, Turniej, Uproszczony, Wyścig Zbrojeń, Deathmatch.

CS GO to gra wieloosobowa. Można w nią grać z ludźmi z całego świata, cojest dużym plusem. Najwięcej osób wybiera tryb UPROSZCZONY i TURNIEJ, dlategoże tam zdobywa się najwięcej punktów. Pod przyciskiem K (chyba że ktoś ustawisobie inny przycisk) możemy rozmawiać z tymi ludźmi.

W trybie WYŚCIG ZBROJEŃ każdy z graczy po zlikwidowaniu przeciwnikaotrzymuje nową, lepszą broń. Gra kończy się w momencie, kiedy gracz znajwyższym poziomem pokona gracza z przeciwnej drużyny.

DEMOLKA jest trybem z modem zamachu bombowego, ponieważ terroryści musząpodłożyć bombę na jednej strefie detonacyjnej. Antyterroryści najpierw musząnie pozwolić terrorystom na podłożenie bomby. Jeśli tak się stanie, to ichcelem jest jak najszybsze jej rozbrojenie (bomba wybucha po 45 sekundach). Niemożna w tym trybie zabić sprzymierzeńca. Każdy gracz po usunięciu przeciwnikadostaje inną broń w następnej rundzie

Gra jest interesująca, choć ma paręwad. Daję tej grze ocenę dobrą.

Jakub Gondek
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Redakcja "WRÓBELEK"
"Garry’s mod”

Garry’s mod to gra wieloosobowa, wktórą można grać z kolegami, co bardzo mnie cieszy. W tej grze jest bardzo dużotrybów, spośród których polecam. TroubleIn Terrorist-Town – jeden z najpopularniejszych trybów wGarry’s Modzie. Gracze zostają podzieleni na dwie drużyny: niewinnych(stanowiących 75% serwera) i zdrajców (których celem jest uśmierceniewszystkich niewinnych osób). Gracze niewinni posiadają w swoich szeregach detektywa,który za pomocą specjalnego ekwipunku jest w stanie odkryć np. skąd padłstrzał, jak dawno nastąpiła śmierć danej osoby bądź kto był najbliżej niej gdyzginęła.

PropHunt– kolejny bardzo popularny tryb gry, będący swoistą odmianą zabawy w chowanego,z tym, że z lekką różnicą, bo osoby ukrywające się są w stanie przybrać formędowolnego przedmiotu znajdującego się na mapie. Może to być kubek, pudełko, aleteż lampa bądź szafa. Możliwości są naprawdę duże. Tylko szukający mają trudno,bo mapki są przeważnie duże, więc propy, czyli ci, którzy się chowają mają zato lepiej.

Sandbox–domyślny tryb pozwalający na swobodne budowanie czego dusza zapragnie. Nie maco się nad nim specjalnie rozwodzić, gdyż każdy gracz Garry’s Moda zetknął sięz nim wielokrotnie. I ten typ jest bardzo wciągający, dlatego że można grać zkolegą i budować to, na co ma się ochotę.

Deathrun– w tej opcji mamy do wyboru dwie role: uciekający i śmierć. Uciekających jestzawsze więcej i mają dobiec do końca mapy. Czasami na końcu jest broń, zapomocą której pokonają śmierć. Jednak zazwyczaj do wyboru są wyzwania takiejak: bunnyhop, gdzie skaczemy po platformach, aby dorwać się do broni, survival– znikające platformy i mniej równe zadania typu kaczki na strzelnicy(uciekający, który dostał się do finału ma broń i musi zlikwidować śmierć nastrzelnicy bez możliwości ucieczki). Ten tryb jest najlepszy, dlatego że możnasię pośmiać, poskakać i wykonywać wiele ciekawych rzeczy.

Ta wersja Garry’s Moda weszła na rynek 3 września 2015 roku. Gracze mogąsami budować swoje mapki i grać na nich ze swoimi kolegami. Oprócz tego możnatworzyć inne, równie interesujące rzeczy. Według mnie to świetna gra. Wielerazy w nią grałem i bardzo mi się podoba. To najlepsza forma rozrywki gdy maciezły humor.

Jakub Gondek 
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Redakcja "WRÓBELEK"