„Transformice” (TFM)

Bohaterką tej gry jest myszka, która musi dojść do sera, a potem do norki (ale nie zawsze). Często musi jej pomóc szaman, który może wyczarowywać różne przedmioty. W grze jest sklep, w którym można kupować rodzaje przedmiotów dla szamana, na przykład ubranka. Za dotarcie do norki z serkiem otrzymujemy punkty do levelu i serki do sklepu. 

W grze występują tzw. „eventy”, podczas których można dostać rzeczy do ekwipunku, na przykład: fajerwerki, czasowe ubranka (30 min), selfie itp. Gra umożliwia również tworzenie własnych map wykorzystywanych do przejścia. Można je tworzyć w edytorze map, występują mapy indywidualne oraz mapki plemienne. Plemię to grupa graczy, która ma swój room. Gra występuje w wielu wariantach, takich jak:

1. Normalna: czyli oryginalna.

2. Vanilla: czyli uproszczona dla początkujących.

3. Survivor: jest to rodzaj przetrwania, ponieważ szaman chce zabić (wyrzucić z pola mapy) myszki, ale one muszą przeżyć.

4. Racing: myszki muszą, jak w wersji oryginalnej dojść z serem do norki, ale nie ma szamana do pomocy.

5. Music: możliwość włączenia muzyki.

6. Bootcamp: stopień trudniejszy.

7. Defilante: tak jak w bootcampie, tylko jest dodatkowa pomoc.

8. Wioska:  park z domem .

9. Moduły: są to mini gry, np.:

• Deathmatch: tam myszki zabijają się kulami.

• Football: piłka nożna.

• Domination: dwie drużyny myszek muszą zebrać wszystkie flagi.

• Circuit: trzeba zrobić kilka okrążeń na mapie i wejść do norki.

• Traitor: ktoś jest mordercą i zabija myszki, a inni muszą go złapać.

• Infected: ktoś jest wampirem i zaraża innych.

• Pewpew: myszki muszą się zabić, rzucając w siebie różnymi rzeczami.

• Ratapult: dwie drużyny próbują się zniszczyć, rzucając w siebie różnymi rzeczami.

• Minigolf: golf.

• Cheesehunter: ktoś jest serem, a inne myszki go łapią.

• Prophunt: zabawa w chowanego.

• Hidenseek: zabawa w chowanego.

• Utility: pokój, który można wczytać mapy.

W grze można również:

 klaskać,

 zasłaniać oczy, 

 tańczyć,

 spać,

 siedzieć,

 śmiać się,

 płakać.

Zapraszam do grania!!! 

Martyna Blajchert, kl. 6
Zespół Szkół nr 2 w Pile
Gazetka „Niecodziennik Szkolny”
"GTA-online"

Od kilku lat gram w grę komputerowąGTA on-line, która zespala wiele osób z całego świata. Wymieniamy się swoimi poglądami, omawiamyzdarzenia podczas gry, poznajemy się nawzajem.

Ta gra przedstawia auta, które stajądo pojedynku i dzięki temu możemy ze sobą rywalizować. Poznałam już wielu fajnych ludzi, a wśródnich jest Martyna z Krakowa, z która prawdopodobnie spotkam się w te wakacje.

Ta zabawa on-line daje mi wielesatysfakcji i dostarcza ciekawych emocji.

Maja Kohnke
Gimnazjum nr 4 w Rumi

Gazetka „Ogryzek”
“Tomb Raider” (2012), Crystal Dynamics

Kiedy w ręce wpada nam długo oczekiwana gra, jesteśmy przekonani, że nas zachwyci, porwie i pochłonie bez pamięci. Zazwyczaj dzieje się tak, że przechodzimy ją na jednym tchu, nie dostrzegając wad i mankamentów. Jednak po jakimś czasie lub może po kilku misjach zaczynamy dostrzegać mankamenty rozgrywki. Opisując tę grę, skupiłam się na superlatywach. Chociaż to nie było to, czego się spodziewałam, fabuła bardzo mnie zaskoczyła. Z pewnością nie tylko mnie.

Gra “Tomb Raider” (2012) to gra akcji z elementami przygodowymi. Stworzyło ją studio Crystal Dynamics. Ta część ma stanowić prequel do opisanych w poprzednich częściach przygód Lary Croft. Gracz może wówczas poznać początki historii bohaterki, która zostaje wystawiona na próbę. Musi starać się o przeżycie po katastrofie statku badawczego. Akcja rozgrywa się na tajemniczej wyspie u wybrzeży Japonii.

Pierwszym, co zachwyca w grze, jest dubbing. Oczywiście, jest to moja subiektywna opinia, gdyż niektórzy wolą grać w gry, w których dialogi prowadzi się w oryginalnym języku. Głosu Larze użycza Karolina Gorczyca. Drugą rzeczą, która bardzo mi się spodobała, jest różnorodność broni, którymi może posługiwać się Lara. Bohaterka ma do dyspozycji różne rodzaje broni palnej oraz łuk, który z czasem można ulepszać. Lokacje, po których porusza się Lara, a także multum misji pobocznych również są wielką zaletą. Zadania dodatkowe to bardzo rozbudowany element, gdyż składa się on zarówno z eksploracji grobowców, jak i zdobywania np. surowców lub polowania na daną zwierzynę.

Nie podoba mi się, że gra stała się raczej grą akcji, aniżeli grą fabularną. Więcej jest biegania i strzelaniny niż szukania artefaktów, rozwiązywania zagadek i odnajdywania wyjścia z sytuacji. Mimo to jednak rozgrywka jest stosunkowo przyjemna i dosyć łatwa. Podczas gry możemy odkryć w sobie prawdziwą bestię, która napawa się przemocą, ale jednocześnie zauważyć, że wolimy stać po stronie dobra i prawości. Wcielając się w Larę, musimy być gotowi na to, że czasem poczujemy delikatny dreszczyk i będziemy zdani jedynie na swoje przeczucia i instynkty.

Nie każdy fan potyczek Lary Croft będzie zachwycony tą grą, ale z pewnością wielu znajdzie w niej ciekawą odskocznię od świata grobowców i mitów. Mimo to jednak uważam, że gra będzie świetną rozrywką dla każdego miłośnika broni, akcji, a także dla wszystkich, którzy nie lubią rozstawać się ze starymi bohaterami. Ponadto, uważam, że gra adresowana jest do osób, które pragną nowości i niesamowitych przygód w świecie gier.

Wiktoria Jelińska, kl. 3
Gimnazjum Publiczne im. A. Fiedlera w Dębnie
redakcja "Gimnazjak"
MINECRAFT

Przedmiotem mojej recenzji jest gra Minecraft wydana 17 maja 2009. Jestona z gatunku gier survivalowych. Stworzył ją Markus Persson, zwany Notchem.Posiada ona grafikę 3D. Warto też wspomnieć, że cały świat zbudowany jestz sześcianów.

Nie jest to gratrudna w tworzeniu -  wystarczy jedynieułożyć pare rzeczy i już mamy miecz czy kilof. Są tam trzy tryby: creative,survival i ducha – w tym ostatnim możemy wchodzić do wnętrza stworzeń.

Powstało do tej gry mnóstwo modyfikacji -  od tych zmieniających rozgrywkę do takich,które dodają nowe stworzenia i surowce. Gracz ma wielka swobodę i możliwości,może stworzyć wszystko np. mały komputer, który nie będzie służył jedynie doozdoby, ale będzie działał. Minusy są takie, że osoby często oszukują.

Oprawagraficzna i udźwiękowienie, choć zdecydowanie mają wpływ na klimat, nie sąważnymi elementami gry – do tego stopnia, że program pozwala na instalacjęwłasnych zestawów tekstur i dźwięków. Wszechobecne piksele dla części graczynowego pokolenia mogą być nieco odstręczające, ale zapewniam, że po jakimśczasie przestaje się patrzeć na nie w taki sposób. Jeśli wziąć to pod uwagę,gra wizualnie nie jest najgorsza, a niektóre krajobrazy można uznać za naprawdępiękne. W sferze audio towarzyszą nam proste  dźwięki, które łatwo da się odróżnić odsiebie. Wyróżnia się tu przede wszystkim muzyka – nastrojowa i przyjemna,stworzona przez artystę ukrywającego się pod pseudonimem C418. Nie rozbrzmiewaona jednak przez cały czas – a tylko w określonych porach dnia.

Podsumowując, oceniamta grę w skali od 1 do 10 na 9/10.

Piotr Knapczyk, kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa weWróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"League Of Legend, Riot Games

Szaleństwowspółczesności

RiotGames to amerykańskie studio założone w 2006 roku, które zajmuje się produkcjągier komputerowych. Ich ostatnia produkcja – „League Of Ledends” bije wszelkierekordy popularności. Co w niej fascynuje miliony młodych ludzi? Przedewszystkim możliwość rozwijania wyobraźni i doskonalenia umiejętności taktyczno-strategicznych.  Taktyka - praktyka w sztuce wojennej czynimistrza.  Wyższym jej szczeblem jeststrategia, której ta gra na pewno nauczy… League Of Legend to prawdziwe  szaleństwo współczesności. Zachęcam do gry młodszychi starszych odbiorców. Naprawdę warto poświęcić swój wolny czas…

Krzysztof Machowski
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"
Lego Batman 2, Warner Bros

Lego świat

Lego Batman 2 to druga częśćprzygodowej gry o popularnym nietoperzu, stworzona przez znaną wytwórnię WarnerBros. Adresowana jest do wszystkich miłośników przygód powyżej siódmego rokużycia. Odbiorca ma szansę wcielić się tu w postaci superbohaterów. Każdy maszansę „wejść” w kostium Batmana i poczuć się jak dzielny latający Superman.Pozytywne postacie walczą z Lexem Luthorem, Jokerem i innymi złoczyńcami i próbująocalić Gotham City. Każdy gracz ma do wykonania aż piętnaście różnych misji.

Ta wersja gry jest znacznie ciekawszaod poprzedniej, ponieważ jej bohaterowie otrzymali większe możliwościdziałania. Po raz pierwszy postaciom udzielono prawa głosu. Dodano równieżzapis gry w środku misji. Nie tylko dla chłopców…

Julia Zemirek
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"
League Of Legends, Rito Games 

Jedna gra, a wrażeń tak wiele…

RitoGames to amerykańskie studio zajmujące się produkcją gier komputerowych.  Wyprodukowało jedną bezpłatną grę wieloosobową, która jest znana na całym świecie.League Of Legends została stworzona w 1909 roku, ale i dziś ma rzeszefanów.  Trudno się dziwić, ponieważfenomen Marca Merrilla i Brandona Bucka jest niesamowitą przygodą. Konstrukcjagry opiera się na pracy zespołowej i uczy logicznego myślenia podczas wyboruwłaściwej strategii. Imponująca grafika i dźwięk zmieniający się co sekundępodczas towarzyskich rozgrywek także zdecydował o jej międzynarodowym sukcesie.Ta świetna gra strategiczna jest pasjonującą przygodą i ciekawą formą spędzeniapopołudniowego czasu.

Oskar Skorupski
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"
„The crew”, Ivory Tower

Szalona podróż młodych kierowców

Jednąz najlepszych współczesnych gier wyścigowych adresowanych do młodego pokoleniajest „The crew”. Wyprodukowana przez studio Ivory Tower przy współpracyUbisoft  Reflections.  Co fascynuje chłopców i dziewczyny w tymprzekazie? Na pewno niesamowita prędkość. Symulacje kierowania samochodem wyzwalają mnóstwo adrenaliny.  Pomimo młodego wieku można wcielić się w rolękierowcy i jak w prawdziwym życiu mknąć szybko przez świat. Gra jest bardzorealistyczna. Ciekawa grafika i pomysł stanowią niewyczerpane źródło przeżyć idoznań.

Mateusz Gomolewski
SP nr 17 w Tychach
gazetka "Matmomania"
TheElder Scrolls V: Skyrim

SmoczeDziecię, czyli w języku smoków Dovahkiin - to osoba urodzona  w ciele człowieka, leczposiadająca smoczą duszę. Jest w stanie pochłonąć siłę witalną pokonanego smokaoraz wiedzę, dzięki której może korzystać ze Smoczych Krzyków.

W grze The Elder Scrolls:Skyrim wcielamy się w postać Dovahkiina, który na samym początku gry zostajeniesprawiedliwie skazany na śmierć. Podczas jazdy powozem wraz z innymiwięźniami dowiadujemy się, iż w prowincji Skyrim panuje wojna domowa międzyCesarstwem, a Gromowładnymi. Dowiadujemy się również, że wśród nas jest samUlfirc Gromowładny, który zabił Najwyższego Króla Skyrim za pomocą krzyku. Tuż,przed naszą egzekucją Helgen, bo tak nazywa się miasto w którym się znajdujemy,zostaje zaatakowane przez smoka. Wszyscy są bardzo zdziwieni, gdyż smoków niewidziano przez bardzo długi czas. Dovahkiin ma szansę uciec – i w tym momencie pojawiasię pierwszy wybór, między dwoma stronami konfliktu.

Już w pierwszych sekundach,gra oczarowuje nas swoim mroźnym, leśnym  i surowymklimatem. Oprawa muzyczna jest bardzo przyjemna dla ucha. Na każdym kroku możemyspotkać bandytów, dzikie zwierzęta oraz najróżniejsze potwory. Praktyczniezawsze jest coś do roboty, zadań jest bardzo dużo, a świat gry żyje swoimżyciem, przez co nie odczuwamy nudy.

Mimo tego, że ten RPG nienależy do najnowszych, gdyż premierę miał 11 listopada 2011 roku, to myślę, żejest godny polecenia. Grze przyznaję ocenę 9/10. 

Julia Kudynowska, kl. 2a
Gimnazjum nr 3 im. J. Chełmońskiego w Zielonej Górze 
Gazetka PULS ”TRÓJKI”
AMERICA TRUCK SIMULATOR

Gatunek: gra symulacyjna

Data premiery: 2 lutego 2016

Klasyfikacja wiekowa: PEGI3

Producent: SCS Software

Masz ochotę pojeździć amerykańskimitruckami? 2 lutego 2016 roku firma SCS Software wypuściła na sprzedaż nową produkcjęAmerican Truck Simulator. W grze wcielamy się w amerykańskiego kierowcę, którymusi dostarczyć ładunki po całej Ameryce Północnej. Możemy jeździć ciągnikamisiodłowymi, takimi jak Kenworth czy Peterbilt. Gra może zaskoczyć nas naprzykład złą pogodą, padającym deszczem czy śniegiem. Ciężarówki różnią się odnaszych, są dłuższe i mają większą kabinę. Tak samo jest z naczepami. Też sąbardzo długie, co czasem utrudnia cofanie czy wyjeżdżanie z ciasnych miejsc.Gdy uzbieramy już wystarczającą ilość pieniędzy, możemy kupić sobie swojąwłasną ciężarówkę. Dzięki niej możemy założyć własną firmę i to my możemyzatrudniać pracowników, bo wcześniej nie mieliśmy własnej ciężarówki ijeździliśmy cudzymi.

Gra jest bardzo realistyczna i wciągająca. Jest tam naprawdę bardzoładna oprawa graficzna. Wszystkie liczniki, wycieraczki i inne elementy sąanimowane, co graczom może się naprawdę spodobać.

Musicie też wiedzieć, że gra ma dość duże wymagania. Więc przed zakupempolecam wam sprawdzić, jaki macie komputer – dobry czy słaby? Jak słaby, to niewarto wydawać 70 złotych na nią. Jeśli ktoś z czytelników ma chęć to polecamkupno tej gry – jest warta swojej ceny.

Moim zdaniem gra zasługuje na ocenę10/10. Polecam w stu procentach!

Patryk Strojny
Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wróblowicach
Gazetka "WRÓBELEK"